Od istého číselka IQ už prestáva platiť, že čím vyššie skóre, tým lepšie. Deti s výnimočne vysokým IQ vám to potvrdia.

Veronika 0

Už ste si niekedy robili IQ test? Chceli ste získať čo najvyššie skóre? Verte mi – od istého číselka už prestáva platiť, že čím vyššie skóre, tým lepšie. Deti (a aj dospelí) s výnimočne vysokým IQ vám to potvrdia.

Povedzme si na rovinu: rodič mimoriadne nadaného dieťaťa, ktorý sa potrebuje vyrozprávať zo svojho osudu je často napadnutý (za to, že sa chce vlastne iba pochváliť svojim dieťaťom), odsúdený (za to, že rieši nepodstatné problémy, ktoré vlastne ani nie sú problémy) a ostane nepochopený. Pritom mať takéto dieťa doma je psychicky, emocionálne a niekedy aj fyzicky vyčerpávajúce.

Je to, ako keby ste mali miesto jedného dieťaťa aspoň tri. Kto nemá doma takéto dieťa, nepochopí, že je to naozaj náročné. Nenadarmo je mimoriadne nadanie zaradené medzi špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Čo si predstavíte, keď sa povie: mimoriadne nadaný žiak?

Čo si predstavíte, keď sa povie: mimoriadne nadaný žiak?

Šikovníka, ktorý všetko vie a všetko sa rýchlo naučí?

Ktorý sa rád učí a vo voľných chvíľach študuje encyklopédie a výkladové slovníky?

Ktorý vedel čítať už v 4 rokoch a v 5 rokoch sa zapísal do knižnice, pretože knihy čo má doma mu už nestačia?

Ktorý používa dlhé odborné slová a tvorí zložité, košaté súvetia?

Ktorý v prvej triede riešil siedmacku matematiku a programoval ako maturant z informatiky?

Ktorý pred koncom základnej školy ovláda tri cudzie jazyky?

Ktorý opraví hocičo, čo chytí do ruky?

Ktorý preskočil zopár ročníkov a vyhráva celoslovenské súťaže?

Asi nebudete ďaleko od reálneho obrazu nejakého reálneho nadaného dieťaťa.

Už ste si niekedy robili IQ test? Chceli ste získať čo najvyššie skóre? Verte mi – od istého číselka už prestáva platiť, že čím vyššie skóre, tým lepšie. Deti (a aj dospelí) s výnimočne vysokým IQ vám to potvrdia.

Ja si totiž pri slovách “mimoriadne nadaný žiak” predstavím dieťa, ktoré sa borí s hypersenzitivitou a nerovnomerným vývinom. Predstavím si socio-emocionálne nevyzreté dieťa. Predstavím si dieťa, ktoré trpí tým, že všetci okolo neho sa mu zdajú pomalí, hlúpi a prispatí. Ktoré má problém sústrediť sa. Ktoré sa v škole nudí do takej miery, že sa mu znechutí formálne vzdelávanie. Ktoré nechápe, prečo si učitelia tak zakladajú na tom, aby im žiaci vykali a oslovovali ich priezviskom. Ktoré frustrujú domáce úlohy s primitívnym obsahom. Ktoré je opakovane trestané a ostrakizované za to, že otvorene prejavuje svoj názor. Ktoré k učeniu sa vyžaduje sokratovský rozhovor a dostáva sa mu len direktívne diktovanie. Ktoré priam fyzicky cíti, ako mu čas života preteká pomedzi prsty, keď musí čakať kým sa v triede po siedmy krát opakuje niečo, čo ono vedelo predtým, než to učiteľka prvý krát vysvetlila. Ktoré je šikanované. Ktoré je využívané a zneužívané vo svojej naivite a zraniteľnosti. Ktoré by potrebovalo intelektuálny prístup na úrovni stredoškoláka, aj keď sa ešte bojí snežného obra v rozprávke Ľadové kráľovstvo.

Vidím dieťa, ktoré má na prvom stupni klinické depresie z politickej situácie a ničenia životného prostredia. Dieťa, ktoré trpí úzkosťami, pretože jeho hlava rieši a rozoberá témy, na ktoré jeho srdce a duša ešte nedorástli, ako napríklad: genocída, rasizmus, riziko výbuchu supervulkánu, netransparentnosť jadrového zbrojenia vo svete, izolovanosť seniorov v domovoch dôchodcov a podobne. Vidím dieťa, ktoré je chorobný perfekcionista, má nízke sebavedomie a je neschopné nadväzovať vzťahy s rovesníkmi.

Rodič, ktorý má takéto dieťa sa naozaj niekedy potrebuje posťažovať, vyrozprávať, potrebuje povzbudiť a ubezpečiť o tom, že to svoje rodičovstvo robí dobre. Prečo sa potom oveľa viac sympatií, účasti a porozumenia dostane napríklad maminke, ktorej dcérka má “iba” problémy s písaním?

Však je nadaný, tak na čo sa sťažuješ?!

Možno preto, že pre väčšinu ľudí nadaný = bezproblémový, múdry, bystrý, šikovný, vnímavý, výkonný, kreatívny, jednotkár bez námahy, atď.. Bežná reakcia je: “Však je nadaný, tak na čo sa sťažuješ?! Buď rada, že nemá v škole problémy!” Čo sa na to dá povedať? Ako na to reagovať? Zúfalým, tichým plačom od únavy a sklamania z toho, že snáď neexistuje miesto, kde sa dá nájsť pochopenie?

Na záver napíšem, že rodičia nadaných detí ich určite milujú nadovšetko a nikdy by ich za nič na svete nevymenili. Niekedy si však možno tajne predstavia, aké by to bolo, keby bolo to ich dieťa len úplne obyčajne šikovné. A potom zistia, že sa to predstaviť nedá, pretože potom by to už nebolo ich jedinečné dieťa, ktoré milujú nadovšetko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Pridaj komentár