10 rád, ako zdravo vychovávať deti

Anna Veselá 0

Asi najhoršie slová, ktoré môže počuť rodič od svojho dospelého dieťaťa, sú: „Nechcem ťa už v živote vidieť!“

Všetci sme ľudia a robíme chyby. Niekedy obrovské. Iné je možno dopustiť sa chyby, keď sa zdravým spôsobom staráme o svoje deti a iné je robiť chyby, ktoré môžu dieťa poznačiť na celý život.

Ktorým chybám je dobré sa vyhýbať?

Shutterstock

 

 

1. Ste dospelý, tak sa podľa toho správajte

Rodič nie je len fyzicky väčší od svojho dieťaťa, rodič je dospelá osoba. Správajte sa podľa toho.

Po hádke to buďte vy, kto prelomí ticho, kto príde s olivovou ratolesťou a kto sa bude snažiť, aby ste opäť normálne komunikovali. Možno, že ste mali pravdu, no ak vaša výchova stojí na tom, že „vy máte vždy pravdu,“ vaše dieťa to od vás vzdiali.

Byť dospelým má svoje prednosti, využite ich. Zastavte sa a porozmýšľajte. Používajte zdravý úsudok. A vykročte s rozhodnutím nie mať pravdu, ale robiť veci správne, dať veci medzi vami do poriadku. Deti skôr zabudnú na to, kto vyhral nejakú hlúpu hádku, ale nie na to, ako sa vďaka vášmu prístupu cítili.

2. Nenálepkujte dieťa, nevymýšľajte mu diagnózy

… aby ste zakryli svoje slabé rodičovské schopnosti.

Nálepkovanie dieťaťa, používanie alebo ešte horšie, vyhľadávanie diagnóz ako ADHD alebo porucha osobnosti, aby ste vysvetlili alebo ospravedlnili správanie dieťaťa, ktoré je zrkadlom nezdravej rodičovskej výchovy, znamená ťažký náklad na pleciach vášho dieťaťa, ktorého sa bude chcieť zbaviť, akonáhle vyrastie.

Podobné je to aj vtedy, keď za neželané správanie viníme zlé gény (čím sa, samozrejme, myslia tie partnerove). Neodsudzujme dieťa kvôli jeho nenapraviteľným nedostatkom, zatiaľ čo nám sa nechce zaoberať vlastnými zlyhaniami.

3. Nerobte z ich problému váš problém

Vaše dieťa dostalo hlavnú úlohu v predstavení, vyhralo bežecké preteky alebo dalo víťazný gól v zápase, alebo naopak, borí sa s depresiou alebo prechádza ťažkým rozchodom.

Kto je víťaz, alebo kto je porazený? Komu patrí uznanie, komu útecha? Obráťte svoju pozornosť na toho, kto si ju zaslúži – na vaše dieťa.

Samozrejme, že aj vy máte svoje pocity. Aj vy sa radujete z úspechu vášho dieťaťa a trpíte, keď sa ono trápi. Ale nezamieňajte si jeho emócie s vašimi a už vôbec nie tak, aby ste všetku pozornosť upreli na seba. Ich dráma nech ostane ich drámou, nie vašou.

Prečítajte si aj článok: Netrestajúci rodičia

4. Dávajte si pozor na kritický hlas

Deti treba viesť, aby išli správnou cestou. Pre mnohé z nich disciplína, sebaovládanie, zdravé návyky neprídu samé od seba, ale ich tomu musíme naučiť.

Buďte vodca, nie kritik. Nenazývajte svoje dieťa lenivým alebo hlúpym. Naučte ho pracovať, pomôžte mu, aby rozvíjalo svoje schopnosti.

Ciele ľudí motivujú k tomu, aby sa viac snažili. Výčitky naopak zlomia ducha a spôsobujú nechuť vytrvať. Kritika oslabuje, náprava, nasmerovanie dieťaťa, naopak otvára dvere pozitívnej zmene.

5. Naučte sa kontrolovať

Všetci občas vybuchneme. Všetci kričíme. A občas každému prasknú nervy, keď deti stlačia na správny gombík alebo urobia niečo neuveriteľne iritujúce či neakceptovateľné. Keď sa to stane, cítime sa porazení, akoby si nás nikto nevážil, nerešpektoval nás a sme v pokušení vrátiť to tomu druhému škaredými slovami, ťažkými trestami či údermi.

Keď sa naučíte zadržať prvú, náhlu reakciu a nájsť nejakú lepšiu alternatívu, svojmu dieťaťu budete príkladom vyrovnanej osoby a kvôli tomu nepoviete ani nespravíte niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

 

 

6. Nezabudnite, že deti sú zraniteľné

Často zabúdame, že deti sú zraniteľné, lebo sa nám zdá, že čo sa týka emócií, sú skôr elastické. Plačú a potom prestanú plakať. Už za pár minút alebo hodín sa ich rozpoloženie zmení a všetko sa vráti do normálu, aspoň na povrchu.

Každá bolestivá skúsenosť, ktorú “nestrávia,” ich vnútorne mení. Ak ju vytesnia z mysle, pretože je pre nich príliš bolestivé zaoberať sa tým, v budúcnosti ich čakajú krízy a možno aj roky terapií.

Deti vám s veľkou pravdepodobnosťou nepovedia, kedy sa ich city voči vám zmenili, kedy si vás prestali vážiť alebo bezpodmienečne milovať. Je možné, že ani dieťa si nespomenie na všetky tie zlomové body, ale vedzte, že ich má, tak ako ich máme všetci, tak to majte na pamäti, ak chcete, aby zostalo celé.

 

 

7. Nepoužívajte pocit viny a hanby ako dôsledky

Vina a hanba sú tupým kladivom a motorovou pílou v škatuli rodičovských výchovných nástrojov, jedným sa vám podarí dieťa udrieť po hlave a druhým ho hlboko porežete.

Nenariekajte o vašom zlomenom srdci, ak dieťa s vami nechce piecť koláče alebo hrať sa s vami futbal. Neotrepávajte mu o hlavu, ako sa budete za neho hanbiť, ak prepadne z biológie. A nestrašte ho horormi, že z neho bude chudák, ak si neopraví známky.

Takéto správanie vôbec nepomáha. Iba podkopáva sebadôveru vášho dieťaťa a robí ho závislým na vašej pochvale a pochvale druhých ľudí. Miesto toho dieťaťu pomôžte, aby rozumelo svojej voľbe a reálnym dôsledkom svojho rozhodnutia.

 

8. Nepredlžujte im zbytočne detstvo

Máme radi, keď robíme pre svoje deti veci, ktoré im uľahčia život a pomôžu im dosiahnuť úspech a našou prácou je postaviť dobré základy ich života. Avšak je rozdiel medzi pomocou a podporovaním nesamostatnosti, medzi prestretím na stôl a servírovaním jedla na tanier, krájaním a vkladaním každého sústa jedla dieťaťu do úst.

Nedopustite, aby vaša potreba cítiť sa potrebným, ktorá má určite korene vo vašom vlastnom detstve, bola prekážkou rozvoja samostatnosti a nezávislosti vášho dieťaťa. Neobletujte dieťa, pretože mu tým hovoríte, že bez vašej pomoci nič nedokáže urobiť.

9. Konštruktívne riešte spory s partnerom

Škodlivé, nefunkčné vzťahy medzi rodičmi ohrozujú schopnosť dieťaťa, aby neskôr samé dobre fungovalo v partnerskom vzťahu a vedie ho k tomu, aby čím skôr opustilo domov. To vytvára začarovaný kruh: dieťa dospieva a zaprisaháva sa, že nebude mať manželstvo ako jeho rodičia, no chýbajú mu nástroje, ktorými by tomu zabránilo.

Keď je váš vzťah nestabilný, či dokonca násilný, vyhľadajte pomoc. Vytvoríte zdravšie prostredie pre vaše dieťa a ukážete mu príklad, ako je dôležité riešiť problémy miesto toho, aby ste ich ignorovali, či zametali pod koberec.

10. Starajte sa o seba

Väčšina našich najhorších rodičovských momentov sa stáva, keď sme unavení, pod stresom, chorí, nervózni. Kvalitná starostlivosť o svoju osobu, zdravé stravovacie návyky, pravidelné cvičenie, odchod z domu (nájdite si opatrovateľku), čas, ktorý venujete veciam, ktoré máte radi, pomáhajú vášmu fyzickému aj psychickému zdraviu, budete mať viac energie pre svoje deti.

Ak si to dovolíte, nebudete svojim deťom vyčítať, čo všetko musíte pre nich obetovať. A to je dôležité, pretože od výčitiek je len malý krok k opovrhovaniu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár