Škôlka aj škola je už za dverami. Pripravte deti na zmenu režimu

Marcela Beňová 0

Škola a škôlka je za dverami, ale vaše deti si nástup na nový režim ešte neuvedomujú? Máme pre vás pár overených rád, ako im vaše dvere spraviť bezpečnými

shutterstock

Pre mnohých školákov je koniec prázdnin a začiatok povinností spätý s nervozitou, únavou a oveľa ťažším prispôsobovaním poprázdninovým zmenám než u ostatných rovesníkov. Jednoduchší a rýchlejší nábeh na školský rytmus dosiahnete, ak sa na režim ranného vstávania, domácich úloh a pevnejších pravidiel začnete pripravovať skôr.

Začnite školskou taškou

Ešte skôr, ako spolu s ratolesťami skočíte po hlave do nevyhnutných nákupov nových pomôcok, oblečenia a topánok, prejdite si, čo všetko doma máte, a je to stále použiteľné. Nielen ušetríte, ale krátky rešerš školských potrieb pomôže školákom urobiť si poriadok vo veciach, dať do poriadku písací stolík a urobiť v ňom priestor na nové študijné predmety.

Základom je dať do poriadku najvernejšieho pomocníka každého školáčika- školskú tašku. Starostlivo ju vypracte- ideálne ešte pred začiatkom prázdnin, a operte vo vlažnej vode.

Skôr, než sa rozhodnete kúpiť nový batoh či aktovku, pretože na starej školskej taške je pokazené zapínanie alebo je poškodená, zájdite do opravovane obuvi. Tam vám rovnako ako topánky dokážu drobnú škodu opraviť za pár eur a taška môže ešte dobre poslúžiť.

Ranné vstávanie

Najhoršia nočná mora pre všetkým vyspávačov. Ak aj vaše dieťa patrí k tým, čo nevstanú pred desiatou, je najvyšší čas začať sa pripravovať na zmenu režimu.

Mamička Silvia, ktorá ma doma troch školákov- vyspávačov ,má na to overený trik:

„Rok čo rok, prázdniny čo prázdniny, máme doma to isté. Slečinky spia pokojne aj do desiatej, o jedenástej raňajkujú a čokoľvek robia, nezačnú pred jednou. Spávať chodia o polnoci. Týždeň pred nástupom do školy teda začíname vyháňať naše baby do postele o desiatej.

Ráno budík postupne posúvam o pol hodinku s tým, že trvám na tom, aby nielen rozlepili oči, ale ja vyliezli z postele, obliekli sa a začali niečo robiť. Ja vstávam každý deň pred siedmou, takže nemám problém to dodržať,“

Pri rannom vstávaní je dobré spoliehať sa na budík, ktorý postavíte ďalej od postele, aby bol malý sedmospáč nútený vyliezť z perín. Alebo ho prekvapte elektrickým budíkom, ktorý ho vytiahne z postele obľúbenou pesničkou.

Vyhnite sa tomu, aby vašich školákov budili mobilné telefóny položené hneď vedľa hlavy. O ich škodlivosti a negatívnych dôsledkoch žiarenia by vám neurológovia vedeli rozprávať celé hodiny.

Postrach menom domáce úlohy

Kým prázdninové dni znamenali predovšetkým odpočinok, leňošenie a hry, o pár dní nás opäť čaká lúštenie zaznačených úloh, slzy nad čítankou a matematické príklady, ktoré postavia do pozoru celú rodinu.

Začnite s prípravou čo najskôr a nástup školských povinností si tým aspoň trochu uľahčite. Ak máte doma školáčika, ktorý má s čítaním problém, venujte aspoň desať minút denne počas posledných prázdninových dní tomu, aby ste si niečo prečítali.

Nemusí to byť nevyhnutne čítanka či šlabikár. Úplne postačí obľúbená knižka krátkych rozprávok či riekaniek. Rovnako môžete podporovať jeho zlepšovanie v písaní a matematike.

S počítaním bojuje aj mamička Barbora: 

„Môj syn má deväť, ale strašné problémy s matikou. Nemáme na ňu gény. Do školy sa pomaly aj bál, že zas bude najhorší a ostatní sa mu budú smiať.

Dohodli sme sa, že každý deň vypočíta tri príklady a za odmenu, či už bude výsledok dobrý, alebo nie, si môže vybrať malý darček: zmrzlinu, rozprávku, kolobežkovanie. 

Chudáčik, trápil sa každý deň, ale postupne si vytvoril návyk „byť zodpovedný“ a už v auguste vstal k príkladom trebárs aj v nedeľu, keď sme šli na výlet do aquaparku.

Mojím tipom pre rodičov je, aby nad deťmi „nesedeli“, ale nechali ich učiť sa samé, a potom ich len skontrolovali. Aby chápali, že to robia pre seba, nie pre spokojnosť rodičov. Verím, že pri nástupe do školy bude aj učiteľka vidieť zlepšenie a syn bude sebavedomejší,“

shutterstock

Trik pre prvákov

Máte doma budúceho školáka, ktorý mám zoznamovanie so školským režimom ešte  len pred sebou? Určite sa už teší na to, ako si prvý deň vezme školskú tašku a vyrazí objavovať svet.

Ak je vaše dieťa nesmelé a medzi veľkým množstvom nových ľudí sa cíti neisté, je dôležité ho na túto zmenu trochu pripraviť. 

Mnohí školáci nastupujú do školy medzi deti, s ktorými nestrávili spoločné chvíle v škôlke. Ak je to aj váš príklad, stojí za to zistiť, či vo vašom okolí nebýva niektorý budúci spolužiak. Je skvelé, ak dieťa pred nástupom môže spoznať budúcu pani učiteľku, alebo si prísť pozrieť novú školu, triedu a zahrať sa na školskom ihrisku.

Dieťa sa bude do školy tešiť oveľa viac, ak mu budete pripomínať, aké skvelé a užitočné to preň bude. Najhoršie, čo pre dieťa môžete urobiť, je strašiť ho povinnosťami, spomínať pred ním negatívny stav slovenského školstva alebo vytiahnuť strašidelnú historku z vlastných školských čias. 

Obavy z nástupu svojho prváčika ľahko zahnala aj mamička Lenka:

„Moja svokra sa synovi začiatkom leta posmievala, že mu skončili sladké časy a odteraz len bude sedieť nad knihami. Synček bol z toho hotový, vraj do školy nechce a že je tam zle.

Tak sme s manželom vytiahli staré fotky, kde sme ako prváci nad šlabikárom, kde sa hráme s deťmi na školskom dvore, alebo máme karneval. Rozprávali sme mu, ako sme chodili na školské výlety, pestovali sme na prírodovede papriku, či hrali futbal na telesnej.

Môj muž dokonca odniekiaľ vytiahol staručký zošit zo slovenčiny, kde mal včielky za dobré úlohy.. Syn pochopil, že škola je dôležitá a čakajú ho tam nové kamarátstva a veľa krásnych vecí. Bez ohľadu na to, čo hovorí stará mama,“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...