Ako deti trávia voľný čas

Mária Kopčíková 2
foto: isifa.com

Nuž ako ktoré, v závislosti od veku, možností rodiny (nielen finančných, ale aj dostupnosti krúžkov alebo športových aktivít). Asi veľmi netreba polemizovať o tom, že by bolo fajn, keby voľný čas, ktorý deťom popri školských povinnostiach ostáva, trávili zmysluplne, rozvíjali svoje danosti a hlavne mali z toho radosť.

To posledné môže byť niekedy problém – pretože my ako rodičia máme jasnejšiu predstavu o tom, ako by dieťa mohlo zúročiť ten či onen krúžok v budúcnosti. No malého drobca o tom musíme nejako presvedčiť, motivovať. Asi radšej pôjde naháňať loptu na ihrisko, než lúskať nemecké slovíčka.

Čo vypadlo z nového prieskumu

V mesiacoch február – marec prebiehal prieskum na stránke jupik.com, ktorý sa pýtal samotných detí na to ako trávia voľný čas, či športujú a ako sa na tieto dve témy pozerajú. Odpovedať mohli priamo deti, takže verme, že ich odpovede boli autentické.

K téme, ako trávia deti voľný čas, sa vyjadrilo 1 206 školákov,  50,95 % deti vo veku od 6 do 10 rokov48,39 % deti od 10 do 14 rokov. Z mladších školákov má pre seba viac ako 4 – 5 hodín voľného času každý deň presne 41,9 %.  Staršie deti sa zrejme viac venujú svojím záľubám v krúžkoch a na športových tréningoch, 4 – 5 hodín voľného času len pre seba má 34,7 %. Na druhej strane je zaujímavý fakt, že až 5,9 % mladších žiakov uviedlo, že má pre seba len jedinú hodinu.

Pri spôsobe trávenia „času pre seba“ jednoznačne vyhral internet v počítači – ten je najzaujímavejší pre všetky deti, ktoré si mali možnosť vybrať medzi televíziou, internetom na počítači, knihou, mobilom, mobilným internetom a časopisom.. Vo vekovej skupine 6 – 10 rokov ho za najzaujímavejší  označilo 53,9 % (televíziu 40,3 %). V kategórii 10 – 14 rokov si ho vybralo 56,4% (mobilný internet 37,1 %).

Na otázku koľko voľného času strávia s rodičmi odpovedali obe vekové skupiny podobne. Štyri až päť hodín spolu s mamou alebo s otcom strávi 32 % mladších a 27,9 % starších žiakov. Len hodinu si spoločne užijú 4,1 % mladších a 7,7 % starších školákov.  

Nie vždy sa to dá a keď si len tak v letku prebehnete v hlave váš denný a týždenný rodinný fahrplann, kam sa dopracujete? Koľko času s vašimi deťmi naozaj strávite? Nielen pri presune z bodu A do bodu B, z jedného krúžku na druhý? V niektoré dni by sme to zrátali snáď na minúty a ja som si minule uvedomila, že môj prvák má aj taký deň v týždni, že ten čas pre seba samého nemá vôbec. Pritom nemá 10 krúžkov, ale tréningy a nácviky sa zladili tak, že idú jeden za druhým, keď to všetko skončí, treba ešte pripraviť úlohy a potom už len ľahnúť a spať. Snažíme sa potom to nahradiť v iné dni.

K prieskumu Jupíka sa vyjadrila i psychologička Eva Krkošková a tá potvrdzuje, že dieťa veľmi potrebuje voľný čas, v ktorom nie je organizované, ale samé si určuje svoje aktivity. Po splnení povinností odpočíva aktívne aj pasívne. Aj vo voľnom čase aktivizuje svoje vnútorné zdroje, trénuje a rozvíja svoje danosti a predpoklady. Nachádza svoju osobnosť,  poznáva svoju povahu, potreby, záujmy, talent, buduje si vzorce správania voči ľudskému svetu. Vo voľnom čase sa dieťa učí organizovať si časový priestor, ktorý má k dispozícii a učí sa prekonávať nudu.“

Čiže deťom nutne musíme poskytnúť aj ten priestor pre nich samých a chvíľu aj neorganizovať.

Šport a naše deti

Na otázky o športe odpovedalo 1 213  školákov, z toho 56 % dievčat  a 44 % chlapcov. Viac ako polovicu  (50,95%) tvoria detí vo veku 6 – 10 rokov, 48,39 %  deti v kategórii 10 – 14 rokov.

Podľa odpovedí súčasná generácia školákov na tom nie je až tak zle – 84,7 % chlapcov a 83,3 % dievčat na otázku či športujú, odpovedali áno.

Veľké rozdiely medzi chlapcami a dievčatami nie sú ani v pravidelnom športovaní.  Každý deň športuje 22,8 % chlapcov a dokonca 25,3 % dievčat, niekoľkokrát  týždenne  si svaly precvičí 44,3 % chlapcov a 40,9 % dievčat. Aspoň raz za týždeň sa k športovým aktivitám odhodlá 11,3 % chlapcov a 9,3 % dievčat.

V lete sa chlapci najradšej preháňajú s kamarátmi na bicykli (33,1 %), hrajú futbal (31,1 %) a plávajú (17,7 %). Slečny dávajú prednosť plávaniu (38,8 %) a tiež bicyklovaniu (25,8 %). Všetci najradšej športujú spoločne s kamarátmi – chlapci 62,9 %, dievčatá 69 %.

Čo môže dať šport deťom

Určite veľa. Lekár by povedal zdravie, psychológ možno sebavedomie, pre rodiča je to zmysluplne využitý voľný čas. A čo si myslia školáci?  Za zdravie hlasovalo 37 % chlapcov a až 50,8 % dievčat. Pri športovaní získajú nových kamarátov – to tvrdí 23,3 % chlapcov a 26,5 % dievčat, ale aj dobré miesto v partii –  to si svorne myslí 8,4 % školákov.  

Pri športe deti môžu posúvať svoje hranice, vidieť, čo všetko zvládnu, ako sa zlepšujú – hoci aj postupne, po malých krôčikoch.

 „Je to doslova celospoločenská úloha „rozhýbať deti“, pretože chceme, aby boli zdravé a šťastné a tešili sa z pohybu,“ hovorí Božena Gerhátová, riaditeľka odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.  Nedostatok pohybu výrazne vplýva na zdravie populácie, preto je potrebné viesť deti k pohybovým aktivitám odmalička – v rodine, v škole, školských kluboch, ale veľa môže urobiť pre svojich občanov aj samospráva.“

Mama a moderátorka Martina Šimkovičová

Jupík oslovil Martinu Šimkovičovú, ako mamu dvoch detí. Hovorí: „najmä Marko (7) má k športu veľmi pozitívny vzťah, počítač a podobné aktivity, pri ktorých musí dlho sedieť, mu nevyhovujú. Syn aj dcéra Petra (19) športujú, nemuseli sme ich do ničoho nútiť. Plávať, bicyklovať a lyžovať sa naučili pomerne skoro, pretože s manželom máme tieto športy radi. Nenútili sme ich,  išlo to akosi samozrejme. Ale pri prvých krokoch na lyžiach, sme radšej zaplatili inštruktora J. A teraz syn lyžuje lepšie ako my dvaja. Často športujeme spoločne – lyžovačky aj s klubom absolvujeme niekoľkokrát do roka a Marko s tatinom majú celoročný skipas.“

Športové tipy aj pre vás

  1. Schovávačka, naháňačka, futbal, bedminton, basketbal (ak pripevníte kôš na strom alebo na stenu), to všetko budú deti považovať za skvelú zábavu, keď sa rodičia zahrajú  spolu s nimi.
  2. Ak svojho potomka neviete odtrhnúť od počítača, zamyslite sa, kedy ste si naposledy zašportovali vy. V rodinách, kde športujú rodičia, športujú aj deti.
  3. Spoločné cyklovýlety či turistické výpravy zavŕšené opekačkou pri ohni, prospejú zdraviu a upevnia vzťahy v rodine. Keď budú deti staršie, budú mať na čo spomínať.
  4. Šport by mal byť pre dieťa zábavou, nie nepríjemnou drinou.
  5. Tí, čo práve neholdujú športu, môžu vyskúšať skauting – skvelé spojenie pohybu v prírode a dobrodružstva  s partiou kamarátov.
  6.  Aj rôzne druhy tanca sú výbornou pohybovou aktivitou.
  7. Na malých lenivcov by mohli platiť aspoň pravidelné prechádzky zakončené drobným prekvapením.

Spracované s použitím TS, jupik.com.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Presne mi tento članok potvrdil to čo hovorím….. ale prečo nenapíšete že deti si radšej volia telku a počítač lebo za prvé 3 roky ich mamy nič iné nenaučili????? ja viem že moja slová sú silné ale čo mám skúsenosti tak je to tak……. za tie 3 roky čo je matka doma s dieťaťom tak by ho mala všetko naučiť ale ako okolo seba vidím tak mamičky su stale doma lebo varia upratujú oddychujú a nechodia vôbec von a ked von tak ich vystrčia na zahradu……. no a prečo sa čudujeme že tie deti potom nechodia von??? ved kto ich vytiahne von jedine kamarat s ktorým vyrastali. A toho doma nezískajú…. Ale to hovorím o 1O ročných deťoch. Mam 9 ročnú dceru a každý deň som s ňou chodila doobeda aj poobede von celé 3 roky a teraz ju mám problem udžať doma lebo ved za domom hrajú futbal, ale deti čo s nami nechodili von tak iba spoza okien pozerajú…….. a tak je to aj s mojím 2 ročným synom. chodíme stale von aj aj doobeda aj poobede ale mame tu aj také dati čo s nimi maminy stale trčia doma….. no už to vidím ako budú rodičia bezradne konštatovať že sedia stale za počítačom……. Moje pravidlo je z mojej skusenosti….. vôbec si z detstva nepamätám ako bol doma utretý prach….. ale pamätám si že sme stale niekam chodili……

  2. Moje dieťa aj jedno aj druhé trávi na počítači čas denne. Lenže sa tam nehrajú. Staršie si robí úlohy a venuje sa programovaniu a tvorbe web-stránok aj keď je len na prvom stupni a mladšie sa učí kresliť a hlavne cvičíme tvorbu melódie na programoch, lebo na klavír v dvojgarzonke nemáme miesto.

     

    Takže ste zistili – na čo používajú ten počítač deti?

    Napríklad to rozoberali na etickej výchove a veru boli dvaja v triede z 20 detí, čo sa na počítači učia a nehrajú – hoci tam trávia najviac času, ale pritom chodia na umelecké krúžky. Športu sa práve oni dvaja odmietajú venovať lebo ich niekoľko násobný pokus dostať sa do nejakej skupiny skončil na tom, že tréner im povedal, že sú nemehlá.

Pridaj komentár