Alergie sú asi najbežnejším ochorením dnešnej doby. Je to také nevinné, veď ak ste alergický, jediným prejavom môže byť nádcha či svrbiace oči.
Diagnostika peľovej alergie
Niečo si viete „zdiagnostikovať“ sami, lebo vysledujete, v akom období čo kvitne a čo vám robí zle. Ale inak – alergiu na pele zistí lekár – alergiológ.
Toto odborné vyšetrenie by malo zahŕňať:
Podrobnú anamnézu – osobnú aj rodinnú – výskyt alergických problémov u Vás a v rodine (príznaky, liečbu, váš životný štýl a prostredie, v ktorom žijete).
Klinické vyšetrenie, spirometria, prípadne ORL vyšetrenie.
Kožné testy, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinné alergény. Na vnútornú stranu predlaktia sa nakvapká niekoľko alergénov, v mieste roztoku lekár naruší kožu ihlou a signálom alergickej reakcie na daný alergén je začervenanie, opuch, svrbenie.
Vyšetrenie krvi pomocou celkových a špecifických IgE protilátok
Liečba alergie na pele
Liečba – najmä tá farmakologická, sa obmedzuje na vylúčenie alebo zmiernenie prejavov, ale samotnú príčinu alergického ochorenia veda liečiť neviem.
Zásadným je pokus o vylúčenie alergénu z prostredia, vyhýbanie sa lokalitám s možnými alergénmi.
Z liekov sa používajú antihistaminiká – látky s antihistamínovým pôsobením (pri alergickej reakcii dôjde k zvýšeniu hladiny histamínu, ktorý je sprostredkovateľom ranej fázy alergickej reakcie a zápalu) znižujú cievnu priepustnosť, svrbenie a uvoľňujú hladké svalstvo.
Kortikosteroidy – lekári uvádzajú, že v inhalačnej forme majú minimálne nežiaduce účinky, no nie každému alergikovi musí byť príjemné liečiť sa takými liekmi.
Imunoterapia alergénovými vakcínami – formou injekcií či kvapiek je pacientovi podávané postupne sa zvyšujúce množstvo upraveného alergénu. Cieľom je vyvolať stav tolerancie organizmu chorého voči alergénu.
Opatrenia, ktoré by mali dodržiavať peľoví alergici
To, koľko peľu sa objaví v ovzduší, ovplyvňuje aktuálne počasie. To problematické, kedy sa pele šíria rýchlejšie, je horúce, suché a veterné.
Naopak dážď zráža peľ k zemi a znižuje riziko ťažkostí. Neplatí to ale pre búrky – búrka spôsobí rozpad peľových zŕn a uvoľnenie menších alergénnych častíc do ovzdušia.
Na čo by si teda ľudia trpiaci peľovou alergiou mali dávať pozor?
vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ – naopak vo vnútri lesa býva peľu veľmi málo,
obmedziť pobyt mimo domu za slnečných a veterných dní. Chodiť von skôr ráno, pretože maximum peľov býva v ovzduší okolo obeda,
pre vychádzky využiť dážď či doby tesne po daždi,
pri vode si vyberať miesta s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, ale nie s trávnatými brehmi,
v miestnosti čo najmenej vetrať alebo okná zabezpečiť špeciálnou protipeľovou sieťou,
pri jazde autom nevetrať oknom, ale si zaobstarať vzduchový filter,
osprchovať sa, umývať si vlasy pred spaním, aby sa odstránili pele,
nesušiť bielizeň vonku,
sledovať kedy a kde sa objavujú ťažkosti (dôležité pre stanovenie a upresnenie diagnózy i pre vedenie liečby),
mozno to niekomu pomoze 🙂
nutriwellnesszapisnik.blogspot.sk/2015/05/alergia-senna-nadcha-ako-sa-mi-dari-sa.html
Mne zistili alergiu na brezu, jelsu a ambroziu. Bezne dostupne pripravky na alergiu mi nezaberaju, na injekcne liecenie nemam cas a moznosti. Ale co je pre mna zahadou, a nikto mi to doteraz nevysvetlil, je, preco sa mi vonku dycha uplne perfektne a akonahle som v byte/kancelarii, tak ma denne chyti par takych hnusnych zachvatov kasla, ze ma az napina na zvracanie 🙁