Ktoré detské choroby sú u nás najčastejšie a na čo sa pripraviť?

Denisa Prášilová 0

Tehotenstvo je obdobím radosti a očakávania a každá žena ho prežíva veľmi intenzívne. Po pôrode však prichádzajú, okrem pocitov šťastia, aj niektoré praktické problémy v podobe detských chorôb. Tu je prehľad tých, ktoré sú najčastejšie.

Reflux aj koliky

Jedným z prvých problémov, ktoré môžu trápiť vášho drobca krátko po pôrode, sú koliky. Ide v podstate o kŕče, ktoré sú sprevádzané plynatosťou a nevysvetliteľným plačom. Ten môže trvať aj viac hodín a obvykle prichádza večer. Keď kolika prestane, dieťa sa upokojí, má chuť do jedla, nemá ťažkosti a má dobrú náladu.
Najlepšie, čo môžete počas koliky robiť, je nepodľahnúť panike. Dodržujte interval dojčenia a dieťa položte skôr na bruško alebo s ním trocha pocvičte.
Druhým problémom, ktorý má tiež súvis s tráviacou sústavou, je reflux. Prejavuje sa vyvrátením stravy, zvýšeným slinením, sťaženým dýchaním, zahlienením a kašľom. Riešením je dojčenie po menších dávkach a dbať treba tiež na to, aby si dieťa po nadojčení odgrglo. Najlepšie bude nechať ho vo zvýšenej polohe.

Zápal stredného ucha

Batoľatá a deti do 3 rokov môže postretnúť aj zápal stredného ucha, najmä ak ide o komplikáciu nejakého iného zápalu týkajúceho sa horných dýchacích ciest. Ide o nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré určite nepodceňujte.
Bežne vzniká zápal stredného ucha ako dôsledok nádchy, kedy sa infekcia z nosohltana dostane až do stredného ucha a spôsobí pichanie či trhavú bolesť.
Tieto symptómy sa vo väčšej intenzite prejavujú vo večerných hodinách, kedy sa k nim môžu pridružiť aj zvracanie, zväčšenie lymfatických uzlín a mierny opuch za ušnicou. Tieto príznaky znášajú ťažko najmä menšie deti, ktoré bývajú plačlivé. U tých, ktoré majú slabšiu imunitu, býva zápal pravidelne spojený s nádchou.
Aké je riešenie? Pravidelné smrkanie hlienov, podávanie liekov na zníženie teploty, kvapkanie roztoku do ucha a pri bakteriálnej infekcii aj antibiotiká.

Zápaly dýchacích ciest a prechladnutie

Prakticky celoročne a bez ohľadu na vek trápia deti aj nádcha a zápaly horných dýchacích ciest. Najčastejšie za tým treba hľadať vírusy, ktoré sa šíria vzduchom v kolektíve, typicky v škôlke. Inkubačná doba býva len zopár dní a príznaky sú typické: plný nos, výtok z nosa, kašeľ, teplota, malátnosť a nechutenstvo.
Oveľa horšie už je, ak sa jedná o komplikovanejšiu infekciu, napríklad spojenú aj so zápalom priedušiek. To je typické intenzívnym dráždivým a suchým kašľom.
Kým nachladnutie sa rieši symptomaticky, vrátane sprejov do nosa a kvapiek na kašeľ, zápal dýchacích ciest a priedušiek treba riešiť v spolupráci s lekárom. Ten môže dieťaťu naordinovať antivirotiká, prípadne antibiotiká, ak hrozí bakteriálna infekcia. Dôležité sú aj vetranie a optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Šiesta choroba

U detí vo veku do 3 rokov sa môže objaviť aj tzv. šiesta choroba. Objavuje v období prerezávania prvých zúbkov a vtedy, keď sa zhorší stav imunity. Choroba súvisí s ľudským herpetickým vírusom HHV 6, od ktorého je odvodený jej názov.
Typickým príznakom je nástup horúčky a to až do 40°C, spolu s ňou sa na tele objavuje exantém. Prítomné môžu byť aj potenie a respiračné ťažkosti.
Exantém je červenej farby, bez pľuzgierov, nesvrbí, nie je bolestivý a je plošný, najmä hrudníku a trupe. Naopak, na tvári sa neobjavuje. Inkubačná doba ochorenia je 5 až 12 dní, príznaky pretrvávajú obvykle 2 až 7 dní. Priebeh ochorenia je štandardne nekomplikovaný a bez vážnejších následkov. Liečba je symptomatická.
V praxi to znamená, že stačí riešiť znižovanie teploty, tlmenie bolesti, zabezpečiť dostatok tekutín, pravidelne vetrať a nechať dieťaťu oddych.

Ovčie kiahne

Typickým detským ochorením, ktoré môže stretnúť aj staršie deti, sú ovčie kiahne. Podľa niektorých lekárov je najlepšie „chytiť“ ich čo najskôr, nakoľko u dospelých býva priebeh veľmi ťažký. Po ich prekonaní vzniká doživotná imunita.
Ako sa ovčie kiahne prejavujú? Typickým výsypom hnisavých a svrbiacich pľuzgierov po celom tele. Vyrážky sa najskôr objavia vo vlasoch na hlave.
Neskôr prejdú na tvár, následne na trup a potom na končatiny. Červené fľaky sa postupne menia na pupence a potom na pľuzgiere, ktoré prasknú. Tento priebeh trvá do 24 hodín. Následne sa spustí nová vlna a proces sa opakuje. Kiahne sú obvykle sprevádzané troma vlnami a celkovo trvá ochorenie obvykle 5 až 7 dní.
Výsyp býva sprevádzaný aj teplotou a bolesťami svalov. Liečba kiahní spočíva nanášaním špeciálneho púdru a potláčaním svrbenia či zvýšenej teploty.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár