Rakovina hrubého čreva a konečníka. Ako sa lieči.

eva/ redakcia 0

Liečba závisí od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti, prítomnosti metastáz, celkového stavu pacienta, veku a ďalších faktorov.

Na rozhodovaní o postupe terapie sa môže podieľať aj pacient, musí však zaujať aktívny prístup.

Najdôležitejším pomocníkom je lekár, na ktorého sa môže pacient obrátiť so všetkými svojimi otázkami.

Rovnako má možnosť konzultovať liečbu s iným odborníkom.

 

Chirurgická liečba

Najbežnejším riešením kolorektálneho karcinómu je chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch je jedinou liečebnou metódou. Druh operácie závisí od veľkosti a umiestnenia nádoru. Môže to byť buď radikálny zákrok (má liečebný charakter, tzn. úplné odstránenie nádoru) alebo paliatívny zákrok (zmierňujúci bolesť a príznaky). Často sa vykoná kolektómia – chirurgicky sa odstráni časť hrubého čreva alebo konečníka postihnutá rakovinou, spolu s malým množstvom okolitého zdravého tkaniva.

U približne 50% pacientov operovaných v skorom štádiu ochorenia dôjde k vývoju vzdialených metastáz. Najčastejšie postihnutými orgánmi sú pečeň a pľúca. U pacientov s preukázaním jednotlivých metastáz je v prípade indikácie realizovaná radikálna resekcia (úplné odstránenie) metastatického ložiska v pečeni alebo pľúcach. Druh operácie sa riadi podľa umiestnenia a rozsahu nádoru.

Chemoterapia

Používa sa vtedy, ak chirurgický zákrok na vyliečenie nestačí. Ničí nádorové bunky, bráni im deliť sa a rozmnožovať. Ak je choroba v pokročilom štádiu a telo už musí zápasiť aj s metastázami, chemoterapia pomáha zabrániť ďalšiemu šíreniu nádorových buniek v organizme alebo spomaliť priebeh choroby. Lekári predpisujú chemoterapiu samostatne, ale aj ako súčasť liečby spolu s iným prípravkom. Doplnková – adjuvantná chemoterapia sa používa po operačnom zákroku, aby sa zničili prípadné „zabudnuté“ nádorové bunky a zabránilo sa prepuknutiu ochorenia v iných častiach organizmu.

Ak sa nádor nedá celkom odstrániť, chemoterapia sa používa na zmiernenie príznakov ochorenia a na obmedzenie jeho ďalšieho rastu.

Chemoterapia sa užíva v cykloch, medzi ktorými sú rôzne dlhé obdobia na zotavenie. Je to systémová liečba, lebo účinná látka vstupuje do krvného obehu a šíri sa do všetkých častí tela. Liečbu je zväčša možné užívať ambulantne, niekedy je však nutný krátky pobyt v nemocnici. Všetko závisí od druhu liečiva, spôsobu užívania a celkového stavu pacienta.

Chemoterapia sa používa vo forme infúzií, intravenóznych (vnútrožilových) injekcií alebo vo forme tabliet.

Rádioterapia

Rádioterapia využíva na ožiarenie nádorových buniek lúče s vysokou energiou, ktoré ich poškodzujú a zabraňujú ďalšiemu rastu. Liečba je lokálna, ovplyvňuje len nádorové ložisko, nie celý organizmus. Ak je nádor priveľký, môže sa rádioterapia použiť pred operáciou na jeho zmenšenie, aby ho mohli lekári jednoduchšie odstrániť. Rovnako môže mať význam po operácií, aby zničila prípadné „zabudnuté“ nádorové bunky. Používa sa len pri rakovine konečníka, nie hrubého čreva. Úspech rádioterapie závisí od veľkosti nádoru a jeho citlivosti na žiarenie.

Cielená terapia – monoklonálne protilátky

Dokážu sa špecificky naviazať na rakovinovú bunku. Potom ju zničia a/alebo naštartujú imunitný systém, aby proti zhubným bunkám cielene bojoval. Monoklonálne protilátky sa zvyčajne užívajú v kombinácii s chemoterapiou. Výrazne zlepšujú výsledky liečby a dávajú pacientom väčšiu šancu na prežitie. Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné tri typy cielenej liečby rakoviny kolorektálneho karcinómu: bevacizumab,  cetuximab a panitumumab. 

Každoročne na Slovensku pribúda 3500 nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a mnohí z nich majú príbuzných, ktorí môžu byť ohrození už v mladom veku a často si to neuvedomujú. Pri včasnom odhalení sa dá kolorektálny karcinóm vyliečiť takmer u všetkých pacientov. Vyplnenie jednoduchého dotazníka tak môže mnohým z nás zachrániť život…

Otestujte svoje riziko

Hrozí vám rakovina hrubého čreva?

Kliknite na www.europacolon.sk a otestujte si svoje vlastné riziko krátkou odpoveď na 5 otázok.

Článok bol spracovaný z materiálov Pacientského občianskeho združenia  EUROPACOLON Slovensko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár