Ako sa chrániť?
Respiračný syncyciálny vírus nevie súčasná medicína liečiť tak ako bakteriálne ochorenia, kedy sú podávané antibiotiká. Práve preto sa v prípade RS vírusu do popredia dostáva prevencia a podniknutie takých opatrení, ktoré riziko nákazy minimalizujú. Typicky medzi ne patrí hygiena rúk predtým, než sa dieťaťa dotýkame.
V období výskytu vírusu je vhodné vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a samozrejme tým ľuďom, ktorí už priamo prejavy virózy vykazujú.
Nakoľko sa tento vírus pomerne ľahko šíri a niekedy ani najlepšia vôľa nepomôže zabrániť infekcii, významné postavenie v prevencii RSV infekcií nadobúda imunoprofylaxia – podanie špecifických obranných protilátok. Táto forma prevencie je však prísne posudzovaná. O indikácii môže rozhodnúť neonatológ, detský pneumológ a detský kardiológ v takzvaných centrách RSV imunoprofylaxie.
Komu je určená imunoprofilaxia?
Podanie protilátok má obzvlášť význam v prípade spomínaných rizikových skupín detí s ochorením srdca a pľúc, alebo u predčasne narodených detí. „Dospelí, ktorí takmer všetci prekonali RSV infekciu, majú už vytvorené špecifické protilátky. Tie však matka prenáša na dieťa až v poslednom trimestri tehotenstva, a preto schopnosť predčasne narodených detí brániť sa tomuto vírusu významne klesá,“
vysvetľuje primárka Orosová. „RSV imunoprofylaxia je pasívna imunizácia, čo znamená, že dieťaťu sa dodá do tela práve táto potrebná protilátka.“
Nejde o očkovanie
„Hoci sa liek podporujúci prevenciu voči RS vírusu do tela podáva injekčne do svalu a pripomína tým očkovanie, o žiadne očkovanie nejde,“ upozorňuje primárka Orosová.
„Rozdiel medzi profylaxiou (preventívnym podávaním) a očkovaním je v tom, že pri imunoprofylaxii sa nepodáva oslabený pôvodca ochorenia (antigén), ale priamo obranná protilátka. Tá sa naviaže na RS vírus práve na miestach, ktorými by sa inak on prichytil na zdravú bunku v tele. Takto sa prichyteniu zabráni a vírus ochorenie nespôsobí,“ vysvetľuje mechanizmus primárka Orosová. Používanie tejto protilátky pri predchádzaní RSV infekcie sa začalo v USA v roku 1998, v Európe o rok neskôr. Na Slovensku sa imunoprofylaxia podáva od roku 2002.