Monoklonálne protilátky: nová liečba pre infikovaných

Michaela Galambošová 2

Možno ste aj vy zachytili informáciu, že Slovensko sa nachádza v procese zaobstarávania monoklonálnych protilátok Bamlanivimab a Regeneron. V čom môžu pomôcť pacientom infikovaným koronavírusom?

 

Pomôžu pri budovaniu pasívnej imunity

Monoklonálne protilátky sú imunoglobulíny, ktoré sa pomerne často využívajú pri výskume, diagnostike a liečbe infekčných ochorení či rakoviny. V podstate ide o druh biologickej liečby. V súčasnosti sa použitie monoklonálnych látok čoraz viac začína skloňovať v súvislosti s liečbou COVID-19 u pacientov, ktorí majú ťažký priebeh. Môžu napomôcť pri budovaní pasívnej imunity.

Tieto protilátky sa produkujú z bunkových kultúr alebo z klonov imunizovaných zvierat. Do organizmu je vnesená genetická informácia pre daný proteín. Výroba ľudských monoklonálnych látok je však drahá a komplikovaná. Keďže sú monoklonálne protilátky veľké bielkoviny, prestupujú do tkanív horšie než malé molekuly. Na druhej strane sú účinné už vo veľmi malom množstve, čo je veľké plus.

Experimentálna liečba, ktorá môže pomôcť

Monoklonálne látky sa začínajú využívať v experimentálnej liečbe v mnohých krajinách, pričom už sú známe prvé pozitívne výsledky. Odborníci sa domnievajú, že by mohli v skorých štádiách infekcie koronavírusu spomaliť šírenie infekcie. Môžu taktiež pomôcť pacientom, ktorí majú ťažší priebeh infekcie, no nie sú napojení na kyslík. Monoklonálne látky, ktoré sa podávajú infúzne do žily, by mohli zmierniť príznaky infekcie koronavírusom.

Štúdia z novembra 2020 ukázala na pozitívny účinok podávania kombinácie dvoch monoklonálnych  protilátok (casirivimab a imdevimab), pri liečbe mierneho až stredne ťažkého priebehu COVID-19 u dospelých a detských pacientov nad 12 rokov s hmotnosťou minimálne 40 kilogramov. Pri včasnom podaní monoklonálnych protilátok sa mnohí pacienti môžu vyhnúť hospitalizácii, čo výrazne zmierni enormnú záťaž, s ktorou dnes bojuje väčšina nemocníc.

Podanie monoklonálnych látok môže pomôcť mnohým pacientom. Čím skôr budú podané, tým budú mať lepší efekt. Ich cena je však pomerne vysoká a účinné začínajú byť až pri infikovaných pacientoch, zatiaľ čo očkovanie môže výrazne znížiť riziko vzniku samotnej infekcie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vy ste zdravotník??Drzost Vam nechyba.

    Nemožno upravovane latky použivat ludom- ani zo zvierata.

    Niekto povedal ” Keby sprostost kvitla tak je najma slovenský narod-na strome-

    celý sedi na strome./ ste OZ-Rodinka len- nie iné/

  2. To povedal spisovatel Mark Twain- 19 stor. Keby hlupost kvitla

    zem by bola rozkvvitnuta zahrada- na luke a na strome/- len vymyšla /.

Pridaj komentár