Ak žijete na Slovensku, s najväčšou pravdepodobnosťou zomriete na chorobu pečene

Eva Pavlíková 0

Ako uviedol vedecký časopis Lancet – Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete.  Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia a predchádza jej tuhnutie pečene – fibrózu, dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov.
Čo robíme zle? Resp. čo robíme na Slovensku zo sveta úplne najhoršie?

shutterstock

Ľudia nepovažujú svoju pečeň za rovnako dôležitý orgán ako srdce alebo obličky. Medzi prvé viditeľné podozrenia ochorenia patrí abdominálna obezita (“pneumatika na bruchu”). Tú si každý vie doma odmerať aj obyčajným krajčírskym metrom – v obvode pásu.

Muži by mali mať obvod pása pod 94 cm a ženy pod 80 cm. Meriame 2-5 cm nad pupkom. S nárastom obvodu pása narastá aj riziko.

Ak sa k obezite pripoja zvýšený cholesterol, cukrovka a zvýšený krvný tlak, virusove hepatitídy, neváhajte s ďalšími vyšetreniami. Vaša pečeň je v reálnom ohrození.

Ak začne bolieť, je už neskoro

Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10 ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene. Práve to je nebezpečné, že ku bolestiam, prípadne ku komplikáciám dochádza až vo vyšších štádiách ochorenia.

Prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD považuje za mimoriadne dôležité, aby sa dostala do povedomia terminológia fibróza, čo znamená tuhnutie pečene. Keďže liečebné možnosti pri cirhóze sú obmedzené, je dôležité diagnostikovať chorobu pečene vo včasnejších štádiách fibrózy, kde  človek väčšinou ešte problém s pečeňou nepociťuje, a preto nehľadá lekársku pomoc.

Do istého štádia sa dá dobre liečiť

Cirhóza sa  vyvíja 20 rokov a v prípade včasného diagnostikovania je veľká šanca úspešnej liečby. Ako hovorí Doc. MUDr. Tomáš Koller, PhD., gastroenterológ a hepatológ,  ani cirhóza nie je úplne nezvratná do istého štádia, no odhalenie ochorenia v štádiu fibrózy je ľahšie liečiteľná a manažovateľná. Aj tá má niekoľko stupňov a ak spozornieme pri prvých príznakoch – hlavne pretrvávajúcej obezite, vďaka medikamentóze a zmene životného štýlu je veľká šanca na úspešnú liečbu.  Diagnostická metóda , ktorou zisťujeme stav tuhosti pečene,  sa nazýva elastografia .

Cirhózu pečene nespôsobuje iba alkohol,

ako je všeobecne známe, ale existuje aj nealkoholová tuková choroba pečene – NAFLD. Stukovatenie pečene úzko súvisí so stravou a s cukrovkou 2. typu. Ako skonštatoval Diabetológ a prezident OZ Slovenskej diabetologickej asociácie, doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.,  žiaľ doposiaľ neexistuje diagnosticko – terapeutický štandard pre spoluprácu diabetológa a hepatológa. 

Ako sa starať o pečeň?

Nič, čo by ste ešte nepočuli. Životným štýlom a zdravým jedlom.

Výživová poradkyňa a lifestyle kouč Ing. Angelika Kutišová považuje za najdôležitejšie pravidlo naučiť sa variť zo základných surovín a v čo najväčšej miere eliminovať sprocesované potraviny. V skratke – domáca kuchyňa, domáce jedlá, ktoré si pripravíme sami. Ak postupne vylúčime zo svojej stravy polotovary a výrobky, zlepší sa nám zdravotný stav a dokonca aj tie parametre, ktoré zdanlivo nesúvisia so stravou.

 

Hepkalkulačka. Prezradí, ako je na tom naša pečeň

HEPKALKULAČKA je dostupná na internete a ak do nej zadáme pár údajov vrátane výsledkov z krvi, dostaneme jasnú odpoveď o stave pečene. Spýtajte sa na ňu vášho lekára pri vašej najbližšej návšteve. Pomôže mu s vyhodnotením vášho zdravotného stavu.  Heparkalkulačka je prvým výsledkom projektu SIRIUS.

 

Projekt SIRIUS je k dispozícii aj vám

SIRIUS vyzýva obyvateľov, aby sa zapojili do jednoduchého skríningu, ktorý odhalí potrebu ďalšieho vyšetrenia u hepatológa. Jeho cieľom je včasné odhalenie ochorenia pečene predovšetkým u obyvateľstva, ktorí nemajú žiadne príznaky choroby. Aktívny prístup – teda skríning, pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránil sa tak ľudský život.

Zapojte sa do skríningu aj vy. Trvá maximálne pol hodinu, je bezbolestný a je zadarmo. Každý účastník obdrží „zelenú kartu“. V prípade potreby vám zelená karta zo skríningu zaručí skorý termín na ďalšie vyšetrenie a ak odovzdáte aj vzorku stolice, vyšetrí sa vám aj mikrobióm, ktorý napovie viac o zdravotnom stave tráviacej sústavy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár