Sú veľmi nepríjemné a môžu byť aj nebezpečné.
Ak ste dostali žihadlo, v prvom rade ho treba vybrať
Vytiahnutie žihadla predchádza bakteriálnemu zápalu. Včelie žihadlo má tvar ostnatej harpúny, preto ho treba vyťahovať páčením, nie úchopom. Použite na to pinzetu, ihlu alebo akýkoľvek predmet s ostrou hranou (výnimočne aj necht). Postupujte opatrne tak, aby ste nezatlačili na jedový vačok. V tom prípade by ste si totiž zvyšok jedu vpravili priamo do vlastného tela.
Žihadlo ôs a sršňov je hladké, obyčajne ho po bodnutí vytiahnu. Po vytiahnutí žihadla ranku dezinfikujte, na miesto bodnutia priložte octanový či ľadový obklad, potrite protialergicky pôsobiacim gélom. Niekedy je potrebné podať aj antihistaminiká a tiež analgetiká proti bolesti.
Prečítajte si tiež: Čo všetko nás môže poštípať.
Ako sa postarať o štípance
Ak vás uštipol ovad, na štípanec si priložte horúcu čajovú lyžičku. Ovady totiž vystreknú proteín, ktorý sa ničí pri teplote nad 40 stupňov Celzia.
Po uštipnutí sršňom miesto vysajte ústami a sliny vypľujte. Pichnutie sršňom nie je nebezpečné, napríklad včelí jed je 15-krát silnejší. Sršeň však môže pichnúť viackrát.
Vo všeobecnosti sa odporúča:
Postihnuté miesto umyť vodou a mydlom, prípadne ho vydezinfikovať ešte aj antiseptickým prípravkom.
Ak je prítomný väčší opuch, miesto môžete potrieť octanovou masťou, ovinúť kompresným obväzom a priložiť ľadový obklad.
V prípade bodnutia do okolia ústnej dutiny a dýchacích ciest (pery, jazyk, krk) si ľad vložte do úst, cmúľajte a čím skôr pre istotu vyhľadajte lekársku pomoc.
Ak ste v prírode, môžu sa vám zísť aj osvedčené recepty starých mám, ktorými liečili štípance
Po uštipnutí včelou na ranu po odstránení žihadla čím skôr priložte rozkrojenú čerstvú cibuľu.
Na zmiernenie svrbenia po uštipnutí čmeliakom zaberá citrón.
Na bodnutie ale môžete tiež použiť list skorocelu, nechtík lekársky či echinaceu.
Pri uštipnutí ovadom z ľudových receptov môžu pomôcť obklady z jedlej sódy, octové, cibuľové obklady.
Ak ste na uštipnutia alergickí,
majte so sebou základnú výbavu – antihistaminiká, kortikosteroidy, Epipenove pero s adrenalínom a Ventolín sprej na rozšírenie dýchacích ciest.
Prípadne si so sebou vždy berte lieky, ktoré vám odporučil váš lekár. Nezriedka sa stáva, že alergická reakcia prejde do anafylaktického šoku.
Určite si nenechajte ujsť: Repelenty z domácej dielne.
Ako by mala vyzerať prevencia pred uštipnutiami?
Len niekoľko stručných rád:
- Zachovajte pokoj, nerobte prudké pohyby, nerozhadzujte rukami.
- Ak idete do prírody, do lesa, noste dlhé rukávy, dlhšie nohavice a pevnú obuv,
- Využite repelenty a nepoužívajte príliš aromatickú kozmetiku.
ocot hlina alebo aloe mozno mata, tie su dobre ked nie je nic po ruke, doma ale aplikujeme na štipanec gelik chladivy novosil, rychlejsie tak stipance ustupuju
Hlina kedysi ale dnes biely dezinfekčný krém od zalve.cz. Je pravda že lekárne majú v ponuke veľa gélov na štípance ale naše deti majú najradŠej tento. Nemá odpudivý zápach a rýchlo zaberá.
ja sa o ne staram v prvom momente hlinou to som sa od malicka tak naucila a ked pridem domov dam gel novosil, alebo ak ma komar postipe v noci tak rano si dam tiez novosil