V uplynulých dňoch pútala pozornosť v odborných aj populárnych médiách téma obmedzenia používania známeho druhu antibiotík. Ide o takzvané chinolónové a fluorchinolónové antibiotiká, ktoré sú súčasťou liečebných postupov už vyše 30 rokov.
Uvedené druhy antibiotík patria medzi širokospektrálne antibiotické liečivá, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrou účinnosťou, čoho dôsledkom je hojné používanie v liečebnej praxi. V SR je v súčasnosti registrovaných vyše 30 liekov s ich obsahom . Jedná sa o prípravky s obsahom účinných látok ciprofloxacín, ofloxacín, levofloxacín, norfloxacín, moxifloxacín či pefloxacín.
Používané boli dosiaľ aj pri menej závažných infekciách, ako napríklad ľahší zápal močových ciest, kožné infekcie, angína, zápal prínosových dutín, infekcie dýchacích ciest, či prostaty.
Pri ich užívaní však boli zaznamenávané závažné nežiaduce účinky, a to prostredníctvom hlásení nežiadúcich účinkov, ktoré na Slovensku eviduje Štátny ústav kontroly liečiv. Jednalo sa napríklad o zápal alebo natrhnutie šliach, bolestivé stavy kĺbov a ich opuch, tŕpnutie končatín, depresia, únava, problémy s pamäťou, chôdzou a spánkom, alebo poruchy zmyslového vnímania.
Ďalším typickým prejavom užívania týchto liečiv je, že môžu zvýšiť citlivosť na slnečné lúče, čo môže spôsobiť nepríjemnú kožnú reakciu. Spomínané rizká sa samozrejme zistili celoplošne a preto Európska komisia nariadila obmedzenie používania týchto antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ.
Napriek spomínaným nežiadúcim účinkom … ostávajú tieto antibiotiká naďalej veľmi dôležitou zbraňou proti nebezpečným infekciám. Mali by sa však používať len v závažných prípadoch, kedy použitie iných antibiotík nemusí byť postačujúce.
Ak ich užívate, vyhnite sa … Okrem toho je pri týchto antibiotikách potrebné vyhnúť sa súbežnému užitiu jedál a nápojov, ktoré obsahujú vápnik, horčík, hliník, či železo, pretože môžu znížiť vstrebávanie liečiva. Neodporúča sa tiež zapíjanie kyslými nápojmi a súčasné užívanie kortikoidov.
Použitie florochinolónových a chinolónových antibiotík u detí a v tehotenstve Väčšina liekov s obsahom týchto antibiotík sa používa výhradne u dospelých. Pefloxacin, norfloxacin a moxifloxacin sú kontraindikované do veku 18 rokov. Ofloxacín a levofloxacín vo forme tabliet sa neodporúča užívať deťom mladším ako 15 rokov a to pre negatívny vplyv na vývoj kĺbových chrupaviek.
Najpoužívanejší ciprofloxacín je u detí povolený len v špeciálnych prípadoch, a to napríklad pri cystickej fibróze, komplikovaných infekciách močových ciest či potvrdeného vdýchnutia baktérie Antraxu.
Moxifloxacín (očné kvapky Vigamox) sa používa pri bakteriálnom zápale spojiviek u detí starších ako 2 roky a keďže ide o aplikáciu do oka, liečivo neprechádza do krvného obehu a riziko nežiadúcich účinkov je minimálne. To isté platí v prípade levofloxacínu (očné kvapky Oftaquix), ktoré sa môžu použiť aj u detí starších ako 1 rok.
Špecifickým prípadom sú známe kvapky s obsahom ofloxacínu (Uniflox). Napriek tomu, že by ich mal predpisovať výhradne očný a ORL lekár (od 1. roku veku dieťaťa), sa v praxi pomerne často stretávame s ich využívaním pediatrami, ktorí ich predpisujú už pri začínajúcich bolestiach vonkajšieho zvukovodu, či na aplikáciu do nosa. Tento postup je obzvlášť nevhodný, keďže nosová sliznica umožňuje prestup liečiva do krvného obehu a dieťa sa tým vystavuje riziku nežiadúcich účinkov. Lekár by preto pri bakteriálnych infekciách nosovej sliznice mal nasadiť terapiu antibiotikom z inej, bezpečnejšej skupiny, ktorá je vhodná na aplikáciu do nosa (napríklad kvapky Pamycon).
Tehotné a dojčiace ženy by lieky s obsahom týchto antibiotík užívať určite nemali, nakoľko by mohli spôsobiť vývinové poruchy dieťaťa. V tomto prípade je vhodné nasadiť antibiotiká zo skupiny penicilínov, prípadne cefalosporínov po zvážení lekárom.
Hlásenie podozrení na nežiadúce účinky Pri podozrení na nežiadúci účinok je okrem konzultácie s lekárom potrebné aj jeho nahlásenie. Môžete tak urobiť aj prostredníctvom online formuláru, ktorý nájdete na internetovej stránke Štátneho ústavu kontroly liečiv. (https://portal.sukl.sk/eskadra/ )
Je veľmi dôležité, aby ste účinky týchto liekov nepodceňovali, dodržiavali pokyny lekára a lekárnika a pozorne čítali príbalovú informáciu o lieku. Odmenou vám a vašim deťom bude bezpečná a účinná liečba.
Loading...