Bolestivosť prsníkov pozná pomerne veľa žien, najmä v období tesne pred menštruáciou. Klasicky ju spájame so zmenou hormonálnej hladiny v našom tele.
Bolesť prsníkov pred menštruáciou a mimo menštruácie
No čo v prípade, keď sa bolestivosť objaví mimo menštruácie, z akých dôvodov to môže byť a s čím to môže súvisieť?
Bolesť prsníkov a menštruačný cyklus
Prsia sú žľaznaté orgány ktoré sú veľmi citlivé na hormonálne zmeny v tele a prebiehajú v nich cyklické zmeny synchrónne s menštruačným cyklom. Sú veľmi úzko spojené so ženskými pohlavnými orgánmi.
Naše prsia sú tvorené z tuku a spojivového tkaniva. Postupom času sa pomer tuku a tkaniva mení, je normálne, že prsné tkanivo je pri vyšetrení nehomogénne.
U pohlavne zrelej ženy prsníky podliehajú cyklickým zmenám. Pod vplyvom hormónov môže počas cyklu, ale aj počas tehotnosti a dojčenia dochádzať k špecifickým zmenám prsníkov.
Bolesť prsníkov pred menštruáciou
Cez menštruáciu sa na mliekovodoch a na epiteli lalôčikov dejú regresívne zmeny. Pri pôsobení estrogénu je okolité väzivo skyprené.
Estrogén, ktorý sa tvorí vo vaječníku, spôsobuje v druhej polovici cyklu zvýšené rozvetvenie systému mliekovodov, ktoré dosahuje vrchol krátko pred menštruáciou.
Pred začiatkom menštruácie môže – vďaka tomuto hormonálnemu stimulu – dochádzať k napuchnutiu prsníkov, ktoré často bývajú bolestivé.
Všetky tieto zmeny počas cyklu sú normálne; neobjavujú sa však u každej ženy v rovnakej miere.
Cyklická mastalgia (bolesť), je spravidla okrem pôsobenia estrogénu spôsobená neprimeraným požívaním kofeínu alebo chronickým stresom.
Bolesť prsníkov a možné tehotenstvo
Citlivé prsníky sú asi najčastejší nepríjemný prejav predmenštruačného syndrómu, no rovnako tak sa prejavuje aj rané tehotenstvo – vtedy sú prsia viac naliate, dvorce sú tmavšie. Môže za to zvýšená hladina hormónov, vďaka ktorým sa začína mliečna žľaza množiť a diferencovať.
Kým pri PMS prsia prestávajú byť citlivé po niekoľkých dňoch, pre tehotenstvo to neplatí. Zvýraznený pocit napätia pretrváva, hrudník cítime čoraz intenzívnejšie, dokonca niektoré ženy musia nosiť sústavne podprsenku.
»»»»»» Prečítajte si aj: Možné, pravdepodobné a jednoznačné príznaky tehotenstva
V tehotenstve sa prsníky pripravujú na svoju najdôležitejšiu úlohu – dojčenie. Asi každá desiata tehotná žena tieto zmeny na prsníkoch pociťuje bolestivo.
Možno preto, že práve u nej je tkanivo na prsníkoch výnimočne citlivé. Alebo preto, že nadmerné zásobovanie vodou napína pokožku a tým ju dráždi. Je to síce nepríjemné, ale v žiadnom prípade to nie je choroba.
Čo spôsobuje bolesť prsníkov
Napriek tomu, že bolesť prsníkov je „normálna“, ženy ju neprežívajú až tak v pohode. Niekedy lekári tento problém považujú za ochorenie neurotického pôvodu a nie vždy dostáva takú pozornosť, ako by si zaslúžil.
Bolesť však signalizuje nejakú nerovnováhu a bolesť prsníkov nie je výnimkou.
Gynekologička Christiane Northrupová sa ponúka aj iný pohľad na problém bolestivosti prsníkov. Upozorňuje na to, že ženy v luteálnej fáze cyklu (dva týždne pred začiatkom menštruácie) má tendenciu zadržiavať tekutiny a pribrať 0,5 – kilogram hmotnosti.
U vnímavých žien môže dôjsť k zadržaniu ešte väčšieho množstva tekutín i väčším (už vyššie uvedeným) hormonálnym zmenám. To môže vyvolať tlak alebo zápal mliečnej žľazy a tým aj väčšiu citlivosť prsníkov. Nárast tkaniva aj tekutiny sa postupne musí vstrebať späť do tela – čo veľa žien pociťuje ako bolestivé.
»»»»»» Prečítajte si aj: Menorraghia – veľmi silná menštruácia, ako sa lieči.
Silná bolesť prsníkov – mastopatia
Veľmi častým dôvodom bolesti sú cysty a uzlíky v prsnej žľaze – mastopatia. Vyskytuje sa u žien najčastejšie medzi 35. až 50. rokom života, celkovo až u 50 – 90% všetkých žien.
Zmeny v prsnej žľaze sú podmienené hormonálnou nerovnováhou ženských pohlavných hormónov. Hrčky, ktoré sa objavujú, sú mäkké, pod kožou dobre pohyblivé.
Bolesť býva zvyčajne lokalizovaná v hornej, vonkajšej časti prsníka. U 20 % postihnutých žien dochádza aj k výtoku belavého sekrétu z prsnej bradavky. Niekedy cysty pretrvávajú, sú veľké a bolestivé.
Mastopatia sa diagnostikuje na základe palpačného nálezu (pohmatového), ultrasonografie a mamografie. Liečba mastopatie patrí do rúk gynekológa.
Ťažká mastopatia môže znamenať aj zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a preto je dôležité pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa.
Bolesť prsníkov mimo menštruácie
Niektoré ženy zažívajú bolestivosť prsníkov, ktorá sa nevzťahuje k menštruačnému cyklu a nikto presne nevie, čo je dôvodom.
Niektoré zdroje uvádzajú, že je to spôsobené zápalom, iné sa domnievajú, že bolestivosť súvisí s interakciou medzi prostredím, našim vnímaním, hormonálnym a imunitným systémom.
Ženy veľmi senzitívne môžu bolesťou prsníkov reagovať na situáciu v rodine, na problémy ktoré riešia, ktoré sa snažia vyriešiť za iných …
Jedna vedecká štúdia dokázala, že ženy s výraznou bolesťou prsníkov zároveň trpeli úzkosťou, záchvatmi paniky a inými chronickými bolesťami.
Kľúčom k úľave je potom emocionálne uvoľnenie, spracovanie prípadnej traumy (depresie, úzkosti), ktoré preukázateľne mení náš imunitný systém.
Čo pomáha na bolesť prsníkov
Tejto téme sa venujeme v osobitnom článku, preto neprehliadnite: Čo pomáha na bolesť prsníkov »»»»»».