Keď sa opýtate niekoho z generácie súčasných 40tnikov, či ho nebolí chrbát, tak vám veľký počet z opýtaných povie, že jasné …. bolia nás kríže, krčná chrbtica. Bolia a bolesti spôsobujú rôzny stupeň potiaží.
Mnohé nám rodičia nahonobili nesprávnou manipuláciou v detstve, predčasným posádzaním, či nevhodným polohovaním, keď sme boli ešte malé bábätká. O zvyšok sme sa postarali sami – sedavým zamestnaním, vyvážaním sa v autách, minimalizovaním zdravého a prirodzeného pohybu.
Lekári a bolesť chrbta Zvyčajný biologický model bolesti predpokladá, že bolesť je vyvolaná nejakou patológiou a lekári sa venujú tomu, aby zdroj bolesti našli. Následne sa predpokladá že sa tento zdroj chemicky alebo chirurgicky odstráni.
Pri bolestiach chrbta tento model však často nevyhovuje, pretože až v 85 % prípadov zdroj bolesti nie sú lekári schopní nájsť (zdroj: solen.sk). Pacienti sa často podrobujú diagnostike pomocou zobrazovacích metód (CT, MR), ale väčšinou sú sklamaní z toho, že sa objaví nález „len“ degeneratívnych zmien, ktorý nedá nijakú užitočnú informáciu, ako nastaviť liečebný postup.
A tam, kde sa nenachádza jednoznačný nález, ponúka sa vysvetlenie v psychologickej rovine , zvlášť ak pacient nereaguje na nastavenú liečbu. Lekári sami popisujú, že sú frustrovaní z pacientov, ktorí v intervaloch niekoľkých týždňov prídu na kontrolu s tým, že problémy sú rovnaké alebo dokonca horšie.
A to aj potom, čo absolvovali masáže, elektroliečbu, obstreky, užívali analgetiká, antineuralgiká, či dokonca antidepresíva.
Prečo sú výsledky klasickej liečby bolesti chrbta nedostatočné? Odborníci u ľudí s chronickou bolesťou chrbta často hovoria o tzv. operant conditioning model. Operant conditioning (podmieňovanie následkami) označujú proces, v ktorom sa ľudia naučia správať tak, aby boli odmenení alebo aby sa vyhli trestu.
U ľudí s chronickými bolesťami je tento model vnímaný tak, že napr. človek, o ktorom je známe, že má bolesti, je ľutovaný, viac sa o neho starajú a môže zo svojho stavu mať aj rôzne výhody – napr. PN-ku, úľavy v práci, či doma.
Ak je človek v tiesni, veľmi ľahko nabehne na tento model, no z dlhodobého hľadiska takýto človek riskuje stratu dôvery, pomerne často ho ľudia začnú vnímať ako osobu, ktorá sa nedokáže vyrovnať s problémom, ktorý sa ľuďom okolo javí ako nepríliš závažný.
Ľudia s chronickými bolesťami často strácajú dôveru v to, že sami dokážu napomôcť liečbe. Majú sklony byť pasívni, polihovať, užívať veľa liekov, masáže, elektroliečbu.
Kognitívne aktivity pacientov s bolesťami chrbta významne ovplyvňujú úroveň bolesti . Ak sú psychologické faktory nastavené negatívne, tak ju zvyšujú a ak je človek naladený pozitívne, tak má bolesti menšie.
V preklade – ak sa človek utápa v bolesti, úzkosti, v nespokojnosti, jeho subjektívne potiaže budú výraznejšie. Ak však človek nájde pomoc, často takú obyčajnú ľudskú, pochopenie, akceptáciu a pokúsi sa o presmerovanie svojho vnímania pozitívnym smerom, aj vnímanie jeho bolesti, či limitov, je menšie.
Od ľudí s bolesťami chrbta sa očakáva aktívna spolupráca Úprava životného štýlu, viac pohybových aktivít, úprava stravy. No výsledky štúdie (solen.sk) ukázali, že starostlivosť o seba v podobe snahy o pravidelnú športovú aktivitu nie je pre pacientov prioritná. Akoby je ľahšie spoliehať sa na účinok liekov. Ten sa zdá byť rýchlejší, než nástup účinku úpravy životného štýlu 🙂
Nespochybňujeme, že bolesti, ktoré majú hoci i chronický charakter, sú reálne. Môžu to byť dokonca bolesti silné a veľmi limitujúce pracovný či rodinný život. No samotná tabletka problém nevyrieši. Pokiaľ si pacient neuvedomí, že svoje problémy má dosť podstatne sám v rukách, zrejme sa mu významne a dlhodobo neuľaví.
Pokiaľ nezačne cvičiť, nezhodí možno pár kíl, nezameria sa na odstránenie prvotnej príčiny problémov (napr. to časté sedenie, vyvážanie sa v aute)… Prínosný vplyv pre liečbu chronickej bolesti má aj snaha o dobrú náladu , dobrá nálada a smiech môžu slúžiť ako účinný terapeutický nástroj na uľahčenie liečby a zvládania ochorenia.
Spracované s použitím: solen.sk
Loading...