čo si robila v lete, stačí možno ukázať na plné plátenné vrecúška s bylinkami. Aj to je odpoveď – okrem zaváranín a lekvárov – ako myslieť na to, čo všetko bude treba v zime. Viete, čo a ako sa dá teraz zbierať a na čo vám to bude dobré?
Repík – bylinková klasika
Aj tí, čo majú k biológii ďaleko, ako napríklad môj najstarší synátor, ešte stále vedia rozlíšiť aspoň základné liečivky. Medzi ne jednoznačne patrí repík. Práve teraz, cez prázdniny, prichádza jeho čas kvitnutia a zberu, pretože ho ľahko spoznáme podľa drobných žltých kvietkov na vysokej byli.
Keď ho budete zbierať, nevytrhávajte ho aj s koreňom – rastie plytko a tak sa vám to ľahko podarí. Vezmite si radšej so sebou nožík alebo nožničky a pekne ho odstrihnite nad zemou. Liečivou časťou repíka sú listy a mäkká horná časť kvetného stvolu. Treba ho zbierať hneď, ako začne kvitnúť a nie sú na ňom nepríjemné lepkavé semená. Dobrou radou je posekať alebo postrihať ho skôr, ako ho dáte sušiť – suchý je dosť tvrdý a urobiť z neho malé kúsky je dosť namáhavé.
Repík je starou bylinkou a to aj preto, lebo je aj pri dlhom užívaní úplne neškodný. Je vynikajúci na žlčník, pečeň, pankreas, žalúdok a dvanástorník. Zastavuje hnačky – kvôli tomu nám ho doporučila pediatrička ako vynikajúci a rýchlo účinkujúci čaj pre deti v tomto stave. Čo je pre nás rodičov dôležité, je výborný na posilňovanie obranyschopnosti organizmu. Ak z neho urobíme silný zápar, je najlepším liekom na presilené a choré hlasivky, takže učitelia by ho určite mali mať v zásobe. Vynikajúci je aj zvonku na umývanie rôznych kožných chorôb a ekzémov.
TIP: Ak sa vám prihodí nehoda vonku alebo aj ak máte vy alebo váš drobec ranku, ktorá sa dlho nechce hojiť a vyčistiť od mokvania či hnisania, dobre pomôže repíkový obklad. Ak máte čerstvý, stačí pár lístkov jemne popučiť, priložiť na ranu a zľahka previazať. Sušený treba jemne spariť, vybrať pár celých lístkov a postupovať rovnako. Do troch dní je rana krásne vyhojená, a to aj v prípade, že si vaša puberťáčka v skautskom nadšení poraní prst dlhým, nepríjemným zárezom.
Prečítajte si aj : Nechtík a medovka.
Alchemilka – ženská nevyhnutnosť
Hoci nerastie všade, tam, kde ju nájdete, neváhajte z nej nazbierať, koľko potrebujete. Okrem toho, že je z nej vynikajúci, osviežujúci čaj, aj bez osladenia a ochutenia voňajúci jemne citrónovo, má skvelé liečivé účinky pre všetky ženy. Hovoríme o alchemilke žltozelenej, ktorú nájdete v stredných horských polohách, hlavne na vlhkých lúkach v celých kobercoch. Zbiera sa celá vňať hneď na začiatku kvitnutia, pokiaľ možno, veľa – je ju dosť ťažko dostať v lekárňach.
Takže čo s ňou môžeme vyliečiť? Alchemilka lieči oslabenú alebo slabo vyvinutú maternicu, zvyšuje pravdepodobnosť počatia a pomáha udržať bábätko pod srdiečkom, hlavne tam, kde snahy o dieťatko predchádzali roky neplodnosti a potratov. Doporučuje sa aj ako čaj na dobrý pôrod, najlepšie hneď po treťom mesiaci tehotenstva, najneskôr však posledný trimester – stačí denne 1-2 šálky. Do čaju je možné pridať trochu turice, kapsičky alebo prasličky. Pokračovať s ňou môžete aj po pôrode, nakoľko zlepšuje kvalitu materského mlieka. Ale alchemilku je dobré mať aj vtedy, ak už neriešite tehotenstvo: je vynikajúca pri ťažkých menštruáciách a bolestiach, bielom výtoku a pri náročnom prechode.
Táto bylinka má svoje opodstatnenie aj pri liečení zápalu vaječníkov – a to aj vo forme záparu a čaju, ale aj zvonku v podobe kúpeľa. Je dobrá aj na hojenie rán, zvláštnu úlohu má pri kúpeľoch pre deti, ktoré sú trochu slabšie – posilňuje im svalstvo. Alchemilku môžete piť do nemoty, nemá žiadne vedľajšie účinky.