Chrápanie je smrteľná choroba

Eva Pavlíková 0

Znie to ako vtip, že? Tiež som si to ešte pred týždňom myslela. Ponúkam vám zaujímavý rozhovor s prof. MUDr. Viliamom Doničom, CSc., zakladateľom spánkovej medicíny na Slovensku.

“Ak má človek počas spánku apnoické pauzy, vždy sa na ne musí zobudiť. Ak sa to niekomu zopakuje 300x za noc, tak sa zobudí 300 x. A potom sa už vôbec nevyspí, pretože on od únavy vždy znova zaspí a budí sa znova na to, že sa dusí. Zase sa zobudí, a takto to s ním cvičí.

A nie je najhoršie ani to, že sa zobudí, ale ako. Zobudí sa na základe poplachovej reakcie. Celým organizmom prebehne nešpecifická poplachová stresová reakcia, ktorá má za následok vylúčenie adrenalínu, kortizónu, a podobných poplachových hormónov, a tým pádom mu stúpa krvný tlak.  A u ľudí s cukrovkou stúpa glykémia, pretože tie vylučované poplachové hormóny dvíhajú hladinu krvného cukru.

Preto, že pri strese potrebuje organizmus cukor na to, aby mal energiu. Energiu pre útek. Lenže on nikam neuteká. On je v tej posteli a chcel by spať.  Zrazu má nadbytok energetických zdrojov, je pripravený ako na vojnu a vojna nikde. ” zanietene ma vtiahol do témy profesor Donič.

unsplash

 

Chrápanie a apnoe. Je to to isté ?

“Nie je.  Chrápanie je zvukový fenomén, ale jeho príčinou je zúženie dýchacích ciest. A tak je chrápanie  vstupným koridorom pre spánkové obštrukčné apnoe.

Za normálnych okolností ani dieťa, ani dospelý zdravý človek nechrápe. V určitom veku, po 40.tke, po 50 tke, kedy sa ukladá viac tuku v oblasti krku, vzniká tlak na dýchacie cesty a oni kolabujú. Tak ten, kto je chrápač, má zúžené dýchacie cesty, zvýši sa rýchlosť prúdenia vzduchu. Bránica nasáva vzduch, dýchacie  cesty sú zúžené, ten ťah je ako v komíne. Komínový ťah. To pritiahne mäkká časti ešte bližšie k sebe  a v tom prúdiacom vzduchu ich rozvibruje. Mäkké časti podnebia sa rozvibrujú a toto je to chrápanie, ktoré je zosilnené ešte prínosovými dutinami. Kľudne aj na 90 decibelov, čo je hodnota štartujúceho nákladného auta. Môže rozvibrovať sklo vo vitríne. Nehovoriac o tom, čo spí vedľa chrápača.

Samotné chrápanie vedie k mechanickému namáhaniu tkanív a tie sú potom opuchnuté. Nezbavujú sa tekutiny, stagnuje v nich krv , ako keď si pri futbale nakopneme nohu a máme opuchnutý členok.”

Niekedy chrápu aj deti. Je to vždy len o  probléme s nosnými mandlami ?

“Je to o viacerých veciach. Ale áno, je to hlavne preto, lebo majú veľké prínosové mandle. Ale môžu chrápať aj preto, lebo majú deformity tváre. Napr. veľký jazyk, malú sánku.  Ak má malú sánku, je tam zmenšený priestor kade má vzduch vchádzať do dolných dýchacích ciest – vzniká obštrukcia.
Najčastejšou príčinou u detí je teda to, že tam niečo mechanicky zavadzia.”

A teraz sa  konečne dozviem, prečo môj manžel, vždy po tom, ako si dá nejaké to pivo – v noci chrápe. Inokedy nie.

“Alkohol tlmí reflexy z horných dýchacích ciest. A nemusí to byť len alkohol. Keby si zobral nejaké tabletky miorelaxanciá, niečo na relaxáciu svalov, bude tak isto chrápať. Alkohol je typický tým, že znižuje senzitivitu receptorov, utlmí ich funkciu. U predisponovaných ľudí takto spánkové apnoe vznikne skôr.” konštatuje prednosta Ústavu lekárskej fyziológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (LF UPJŠ, prof. Donič.

A prečo som  začala chrápať sem tam aj ja? A to iba v polohe na chrbte?

“Koľko máte rokov?:)  
Ženy majú 8x nižší výskyt respiračného obštrukčného apnoe ako muži, ale iba počas svojho fertilného obdobia. Po menopauze je sekrécia estrogénov znížená a tie pôsobia stimulačne na respiračné centrum.
Po menopauze sa nielen ľahšie priberá a ťažšie zhadzuje, lebo sa utlmí metabolizmus,  ale zároveň sa zhoršuje regulácia dýchania. Takže máme pacientov, že muž  a žena po 50tke  spolu ležia doma v posteli a každý pod svojim dýchacím prístrojom. Každý má svoj. “

Prečo na chrbte?

“Koreň jazyka zapadáva kvôli gravitácii. Keď sme na chrbte, gravitačné sily pôsobia tak, že jazyk zapadne. To poznáte z prvej pomoci…
Alebo ak má niekto veľké mandle. Nemusí zapadať  ani jazyk , zapadnú mandle, a uzavrú vchod do dýchacích ciest.”

Existujú na chrápanie alebo apnoe nejaké lieky?

“Proti chrápaniu neexistuje žiadny farmaceutický pripravok, teda lieky. Bol by to svätý grál. 

Diagnostické metódy v ORL sú založené na tom, že sa pacientovi podá krátko účinkujúce narkotikum, aby zaspal, a robí sa fibroskopicky video. V ňom  pozorujeme, ako ten kolaps v dýchacích cestách nastáva. Podľa toho, v ktorej časti nastáva kolaps dýchania,  sa pacient dá /alebo nedá operovať. Ak je to v dolnej časti dýchacích ciest,  tam sa nedá čo operovať. Vtedy im dávame na noc neinvazívnu ventilačnú liečbu CPAP prístrojom a tým udržiavame priechodné dýchacie cesty.

Ak  nastáva kolaps dýchania v hornej časti dýchacích ciest, pripadá do úvahy operácia:
Treba zväčšiť priechodnosť dýchacích ciest, aby k obštrukcii nemohlo dôjsť. Napr. predsunutie sánky dopredu, Preto majú čo k téme  povedať aj zubári .”

Téma chrápania vyzerá z diaľky ako niečo málo zdravotne podstatné. Ale tých súvislostí je viac, ako si bežne myslíme …

Spánok zasahuje do všetkých procesov v ľudskom organizme. Keď chýba, sú postihnuté všetky systémy.

“Kardiologia? Obštrukčným spánkovym apnoe a poplachovou reakciou vzniká  hypertenzia (vysoký krvný tlak)  . Stiahnutie ciev, vzostup krvného tlaku, a  receptory si povedia: No však to je norma. Keď je vysoký krvný tlak 150, systém si povie, toto bude norma, budem ho tam tak vysoko držať stále. A zrazu nameriate 150 aj cez deň. Pričom, človek by mal mať počas spánku pokles o 10% hladiny krvneho tlaku aj srdcovej frekvenie. To šetrí srdce, ktoré si má  počas spánku oddýchnuť.

Neurologia? Mozgová porážka je zase zapríčinená poruchami dýchania počas spánku, alebo aj samotná porážka môže spôsobiť vznik obštrukčnehého spánkového apnoe.
Po mozgovej porážke bývajú často stavy, ktoré treba riešiť PPAP prístrojom (dýchacím prístrojom počas spánku)

Internné lekárstvo? Tam sa to dotýka všetkých systémov. Hypoxia (nedostatok kyslíku) postihuje metabolické dráhy, inzulínoú rezistenciu,atd.”

Už dlhé roky robíte k téme spánku a chrápania mnohé výskumy. Máte po ruke nejaký rukolapný dôkaz, že “obyčajné” chrápanie môže mať takéto závažné dôsledky ?

“Mali sme zaujímavú výskumnú prácu, ktorej výsledky som prednášal v Glasgow na Európskom respiračnom kongresea, neskôr aj vo Vencouver World sleep socielty kongrese. Naše výsledky boli vyhlásené za najpozoruhodnejšie v tom ročníku. Vo výskume sme merali  pomocou ultrazvuku hrúbku steny karotídy (krčná tepna, ktorá zásobuje mozog).
Zistili sme, že výazné zmeny – zhrubnutia, nastávajú už  u pacientov, ktorý ešte ani nemajú apnoické pauzy, iba chrápu.  Ešte nemajú ani  pokles prísunu kyslíka, a už dochádza k zmenám, kedy sa v zhrubnutých cievach začína ukladať aterosklerotický plát. Úplne na to stačí vybrácia pri chrápaní.”

Kto je odborníkom na spánok a spánkovú terapiu? Alebo aké sú na Slovensku možnosti sa ním stať? 

“Na úrovne Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny  sme sa tomu venovali 20 rokov, som jeden zo zakladajúcich členov a viceprezident. Je to multidisciplinárny odbor, ktory sa dotýka úplne všetkého : psychiatrie, pediatrie, neurológie gynekológie, imunológie, interného, kardiológie, endokrinológie….

Usilovali sme sa o to, aby sme v systéme medicínskeho vzdelávania etablovali  spánkovú  medicínu ako špecializačný odbor. A po dlhých rokoch sa to podarilo. 

Na Lekárskej fakulte v Košiciach je už druhým rokom nový Certifikovaný špecializačný odbor ako  12 mesačný študijný program.  
Nie je to samostatná špecializácia, ale je to nadstavba pre lekárov, ktorí sú už atestovaní, majú špecializáciu v predpísaných odboroch. Nemôže to byť nikto mimo lekársky diplom. “



1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...