Chronická bolesť chrbta – liečba pomocou laserovej operácie

MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD, algeziológ 1

Obdobie tehotenstva, ale rovnako aj materstva, najmä v prvých rokoch, kedy na rukách, v klokanke či v šatke nosíte svoju ratolesť, je pre chrbát výraznou záťažou. Výsledkom býva v počiatkoch často osvojenie si zlých návykov pri držaní tela a pri chôdzi, neskôr sa však môže pridať aj postupná deformácia chrbta, ktorá nezriedka končí bolestivým vysunutím medzistavcovej platničky či bolesťou facetových kĺbov. 

V mnohých prípadoch zaberú analgetiká, rehabilitácie či infúzie, no ak sa bolesť stane chronickou, bežné liečebné metódy už nepomôžu. 

shutterstock

Otvorená operácia býva pre ženu často strašiakom, pretože patrí medzi najzložitejšie chirurgické zákroky. Robí sa v celkovej anestézii a je spojená s veľkou ranou. Vyžaduje si tiež dlhodobú rekonvalescenciu, ktorú si pri malom dieťati žena-matka zväčša nemôže dovoliť. A aj výsledok je často otázny. Bolesti ani stav chrbtice však netreba podceňovať, ani odkladať liečbu. Najmä keď už dnes algeziológia umožňuje liečbu napríklad pomocou mikroinvazívnej laserovej operácie.

Čo je dôvodom chronickej bolesti chrbta

Na rozdiel od akútnej bolesti, ktorá je signálom, že došlo k poškodeniu tkaniva, v prípade chronickej bolesti ide o neutíchajúcu bolesť. Tá pretrváva viac ako tri mesiace, prípadne po bežnom poranení trvá neobvykle dlho. Bolesť je najčastejšie spôsobená útlakom nervov, ktoré vystupujú z miechy. Tento tlak spôsobuje nielen samotnú bolesť, ale neskôr aj oslabenie svalov, obmedzenie pohybu a poruchy citlivosti.

Najčastejšou príčinou býva spomenutý vysunutý intervertebrálny disk – platnička, ktorá tlačí na nerv. Druhou príčinou môžu byť aj bolesti facetových kĺbov. Tie sa často zamieňajú s bolesťami zapríčinenými útlakom platničky. Zabolia najmä pri otáčaní krku, pri záklone hlavy, pohybe ramien, lopatky či celkovo horných končatín. Sú po obvode chrbtice, spájajú stavce a hoci by ste sa bez nich nemohli nakláňať či ohýbať, v prípade zápalu dokážu vystreľovať silnú bolesť do celého tela.

Na vzniku bolesti sa do veľkej miery podieľa buď náhla nadmerná fyzická záťaž, nerovnomerná záťaž jednej strany chrbtice, dlhodobé nosenie ťažkých bremien, ale aj celkovo zlá životospráva – nadváha, stres,  málo pohybu, nesprávna obuv, nesprávny matrac na spanie či dokonca fajčenie.

Kedy riešiť chronickú bolesť chrbta laserovou operáciou

Laserová operácia platničky je riešením v prípade, že bolesť už trvá týždne resp. mesiace a vystreľuje aj do nôh alebo rúk. Je totiž predpoklad, že nervy, ktoré vystupujú z miechy, sú niekde stlačené. Hoci analgetiká, či rehabilitácia bolesť môžu zmierniť, ak bežné liečebné metódy nezaberajú, prichádza na rad operačné riešenie.

Laserová operácia ako veľmi šetrný, mikroinvazívny zákrok bez skalpela a s krátkou dobou rekonvalescencie je však vhodná len v prípadoch, ak už nedošlo k významnej degenerácie chrbtice. V prípade chronickej bolesti chrbta preto závisí úspech liečby od včasného lokalizovania miesta bolesti. Práve algeziológia, ktorá používa unikátne postupy a intervenčné liečebné metódy, tu môže významne pomôcť.

shutterstock

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady zákroku 

  1. Laserová operácia je možná v prípade, ak magnetická rezonancia neukázala závažné degeneratívne zmeny chrbtice.
  2. Zákrok môžete podstúpiť bez ohľadu na vek. 
  3. Pred zákrokom je potrebná vstupná konzultácia a intervenčná diagnostika, ktorá dokáže veľmi presne lokalizovať miesto bolesti, aby sa stanovila správna liečba.
  4. Lekár za pomoci intervenčných postupov lokalizuje zdroj bolesti. Do blízkosti nervu v tomto mieste zavedie tenkú kanylu. Cez ňu podá malé množstvo anestetika.
  5. Tenká kanyla je zavádzaná do platničky z boku a preto nie sú ohrozené nervové štruktúry v chrbticovom kanáli.
  6. Vstupná rana je veľmi malá, zákrok je extrémne presný a bezpečný, takmer bezbolestný. 
  7. Ak anestetikum zaberie, lekár miesto určil. Následne sa stanoví liečba podľa diagnózy. Niekedy stačí napríklad rádiofrekvenčná ablácia, ako v prípade bolesti facetových kĺbov, alebo podanie kortikoidov do bolestivých miest, aby sa zmiernila zápalová reakcia a prerušil sa bludný kruh bolesti. Ak je dôvodom vysunutá platnička, pristupuje sa k liečbe pomocou laserovej operácie. 
  8. b/ Ako zákrok prebieha

    1. Samotný zákrok trvá približne 60 minút.  
    2. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii, aby mohol pacient spolupracovať. Je to minimálne invazívny a k telu veľmi šetrný zákrok, ktorý je takmer bezbolestný. Pravdepodobnosť krvácania a infekcie je minimálna.
    3. Lekár za pomoci lasera odparí časť poškodeného tkaniva platničky, čím sa zníži tlak na platničku a odblokuje sa aj bolesť. Zároveň sa miesto môže začať hojiť.  
    4. c/ Rekonvalescencia 

      Zákrok si nevyžaduje dlhodobú hospitalizáciu. Vzhľadom na mikroinvazívny charakter laserovej operácie môžete už v ten istý deň v poobedňajších hodinách, alebo najneskôr na druhý deň, podľa zdravotného stavu, odísť do domáceho ošetrenia. Rekonvalescencia trvá len niekoľko dní, kedy je potrebné dodržať oddychový režim. Zákrok ani rekonvalescencia si však nevyžadujú dlhodobú PN, ako pri klasickej operácii chrbta. Táto metóda je tak vhodná najmä pre ľudí, ktorí sa potrebujú v krátkom čase vrátiť do aktívneho života.

      d/ Aké sú účinky liečby

      Pôsobením laserového lúča dochádza k odparovaniu časti poškodenej platničky a tým zníženiu tlaku na nerv, ktorý spôsoboval dlhotrvajúcu bolesť. Dlhoročná bolesť zmizne po zákroku alebo v priebehu niekoľkých dní. Samotné tkanivo platničky sa pôsobením lasera zosilní, takže neprichádza k jej zníženiu. Bolestivé miesto sa začne hojiť. 

      shutterstock

      Výhody laserovej operácie

      Tradičná otvorená chirurgická operácia prináša so sebou množstvo rizík, vyžaduje si dlhotrvajúcu rekonvalescenciu a PN. Laserová operácia platničky je mikroinvazívna, šetrná a veľmi efektívna metóda. Približne o týždeň po operácii sa už môže pacient vrátiť aj do aktívneho pracovného životaV prípade, ak má fyzicky namáhavejšie zamestnanie, odporúča sa návrat do práce po 14 dňoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD, algeziológ

MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. je anesteziológ a riaditeľ centra liečby bolesti Pain Clinic.

články autora...

Komentáre k článku

  1. velmi vela ludi zle znaša bolest a hlavne bolest po operacii. Preto je potrebne brat rozne analgetika, pretože bez toho to naozaj nejde. Len je vždy potrebne poradit sa s lekarom

Pridaj komentár