Keď sa objaví prvý náznak pľuzgiera, pomôže náplasť. Bez nej by sa totiž mohla vrchná vrstva pokožky strhnúť a do rany by sa dostala infekcia. Aj preto sa odporúča použiť náplasť na exponované miesta preventívne.
Ťažkosti môžu spôsobiť aj topánky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú pohodlne a pri skúšaní v obchode nám dobre sedia. Trvá ale dlhší čas, kým sa našej nohe prispôsobia.
Pľuzgiere však môžu vzniknúť aj vo vychodenej topánke, napríklad pri športe alebo turistike. Stačí na to iba spotená ponožka alebo prach v topánke.
Správnou starostlivosťou urýchlite hojenie
Hojenie pľuzgiera sa zvyčajne zaobíde bez väčších problémov, je ale nepríjemné. Správnou starostlivosťou môžete hojenie urýchliť. V prípade, že pľuzgier ešte nepraskol, nie je vhodné ho prepichovať, ale rovno naň aplikovať náplasť. Ak už pľuzgier praskol, najprv ho treba vydezinfikovať a až potom ošetriť náplasťou.
Medzi ďalšie problémy spojené s chodidlami patria okrem pľuzgierov aj kurie oká. To je stvrdnutá koža, ktorá vzniká hromadením odumretej pokožky v oblastiach nad kĺbovými alebo kostnými vyvýšeninami.
Výber náplasti
Každej z najčastejších bolestí na nohách vyvinuli odborníci z 3M na mieru rad náplastí Spofaplast®, určených na starostlivosť o chodidlá. Pomôžu pri ošetrení pľuzgierov, kurích ôk, odrenín, ale aj ako prevencia proti ich vzniku. Pri výbere vhodných náplastí na pľuzgiere sú najlepšou voľbou tie s gélovým vankúšikom.