Sezóna kliešťov sa už začala. Stačí, že je vonku plus päť stupňov a začínajú byť aktívne. Nenechajte sa nachytať nielen kliešťom, ale ani mýtami, ktoré sa s nimi spájajú. Rozšírte si s nami povedomie o kliešťoch a naučte sa hlavne niekoľko faktov, ktoré sa s tými malými nebezpečnými živočíchmi spájajú.
Skáču kliešte na ľudí? Kliešte nie sú blchy.
Ich pohyb je veľmi obmedzený. Vyskytujú sa na vrcholkoch vysokej trávy, steblách alebo nízkych porastoch a na hostiteľa doslova čakajú. Zaujať ich môže telesný pach, ľudské teplo, ale aj vibrácie, ktoré človek spôsobuje pohybom alebo tieň, ktorý pri ňom vrhá. Takže pozor, kliešť na človeka neskočí, počká si na neho.
Láka kliešte sladká krv?
Nikdy to nebolo vedecky dokázané. Pravdou však je, že nie každý človek je vhodným hostiteľom pre kliešťa. Až 20% ľudí kliešťa nikdy nemalo, a dodnes nie je známe, prečo sa kliešte na niektorých ľudí prisajú, a na iných nie. Vy však nikdy neviete do ktorej kategórie patríte. A preto buďte opatrní a pred kliešťom sa chráňte.
Sú kliešte iba v lete?
Sú kliešte iba v lete? Hovorí sa, že kliešte sú v tom mesiaci roka, v ktorých sa nenachádza písmeno „r“. Neverte tejto povere, nakoľko aktivita kliešťov závisí od teploty ovzdušia. Aktívne začínajú byť už pri teplote 5°C, takže za ideálneho počasia ich môžeme nájsť aj v marci či v novembri. Nákazy kliešťami môžu prebiehať v každom období, ak je teplé a vlhké. Keď vzduchu chýba vlhkosť, kliešte sa počas horúcich letných dní ukrývajú a prežívajú prisaté na hlodavcoch. Zároveň môžu byť prítomné v rôznych prostrediach, vrátane trávnatých plôch, parkov, záhrad, pri riekach, ale aj v mestách, či na kúpalisku. Bez problémov prežijú hocikde, kde je kúsok nízkeho porastu.
Sú infekčné všetky kliešte?
Nie všetky kliešte sú infikované chorobami. Pre prenos infekcie, napríklad boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy, musia byť kliešte infikované patogénom a musia zostať na hostiteľa prisaté dostatočne dlhú dobu. Prevažne nižšie percento kliešťov prenáša patogény. Na prenos lymskej boreliózy je potrebných cca 24-48 hodín, kým vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť hneď po prisatí kliešťa, pretože je prítomný v slinách kliešťa.
Ako sa pred kliešťom chrániť?
V prvom rade oblečením. Noste tričká s dlhým rukávom a dlhé nohavice zastrčené do ponožiek, používajte repelenty a pravidelne si kontrolujte telo. Ak sa chceme chrániť pred ochorením, účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je , podľa svetovej zdravotnícki organizácie (WHO), očkovanie. Chráni pred vírusom bez ohľadu na to, či do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo prostredníctvom nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Pred boreliózou zatiaľ prevencia v podobe očkovania nie je.
Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou nájdete na www.pozornakliesta.sk
Schválené apríl 2024, PP-TCV-SVK-0151