Nafukovanie ? Príliš hltáme – jedlo i vzduch

Dana Krommelová 0

Nafukovanie patrí medzi najčastejšie problémy s trávením. Pocit nafúknutého brucha je nepríjemný a často sprevádzaný nadmernou plynatosťou, z čoho sa počas sviatkov stáva nielen zdravotný, ale aj spoločenský problém…

Napriek mýtom o chlapskom „prdení“, postihuje najmä ženy

Kto v posledných dňoch nehodoval, nech zdvihne ruku, alebo – nech ju pokojne zahanbene schová. Mali by sme si bez výčitiek dopriať, na čo máme chuť a užiť si dobré jedlo – s rozumom a v kombinácii s primeraným pohybom na čerstvom vzduchu. Veď vianočné sviatky sú iba raz do roka! Ak si naozaj vychutnávate sviatočné chvíle s najbližšími za jedným stolom so všetkými dobrotami, ktoré ponúka, je možné, že sa to neobíde bez následkov.

Zdravotné ťažkosti s plynatosťou, nadúvaním a nafukovaním sa označujú pojmom meteorizmus a napriek mýtom o chlapskom „prdení“, čuduj sa svete, postihuje najmä ženy. Pravdepodobne ho dokážu maskovať lepšie ako muži. Pocit nafúknutého bruška sa u žien prejavuje častejšie preto, lebo súvisí so zadržiavaním vody v tele (skôr ženská záležitosť), a tiež sa objavuje pred menštruačným cyklom a v období tehotenstva (výlučne ženská záležitosť). Treba dodať, že pravidelne zadržiavať vylučovanie plynov sa neodporúča, lebo by mohlo vyústiť do chronickej poruchy trávenia.

Príliš hltáme – jedlo i vzduch

V medicínskej terminológii meteorizmus znamená objektívny znak prítomnosti zvýšeného plynu v črevách. Plyny v žalúdku vznikajú prirodzene, denne ich vyprodukujeme až po litra. Nie je tajomstvom, že ich množstvo zvyšuje konzumácia niektorých potravín: strukoviny, kapustoviny, cibuľoviny, koreňoviny a zelenina všeobecne. P

roblémom môže byť aj droždie, pšenica a sýtené nápoje. Na zvýšenú tvorbu plynov a s tým súvisiaci problém s nafukovaním má zásadný vplyv aj spôsob prijímania potravy – stravujeme sa rýchlo, v zhone, často jeme postojačky a jedlo nedostatočne pohryzieme – pri hltaní sa nadýchame príliš veľa vzduchu. Pokúste sa tento zlozvyk zmeniť aspoň cez sviatky, kedy máte na jedenie nepochybne viac času.

Nafukovanie a operácie

Každá operácia orgánov v brušnej dutine je zásahom do integrity a regulácie ich činnosti. Pohyby čriev sú komplikovaným procesom a operačný zásah ich môže ovplyvniť. V rámci hojenia po gynekologických operáciách môžu v malej panve nastať stavy, ktoré majú za následok nafukovanie.

V súvislosti s brušnými operáciami hrá svoju úlohu aj obmedzený pohyb pacienta, užívanie niektorých liekov (najväčším problémom bývajú antibiotiká), ale aj samotný pobyt v nemocnici, spojený so zvýšeným stresom a psychickou i fyzickou nepohodou.

Pomerne často meteorizmus súvisí aj so žlčníkom a žlčníkovými kameňmi. Ich prítomnosť spôsobuje typické žlčníkové koliky, sprevádzané ostrými, bodavými a kŕčovitými bolesťami. Objavia sa väčšinou po jedle, najmä ak „žlčnikár“ neodolá a pomaškrtí si na niečom ťažšom a mastnejšom. Nápor na žlčník prichádza zásadne po jedle, kedy sa musí vylúčiť väčšie množstvo žlče naraz. Po operačnom odstránení žlčníka môže tento mechanizmus niektorým pacientom chýbať. Prejavuje sa to nielen nafukovaním a bolesťami, ale aj škvŕkaním v bruchu či hnačkou – ako dôsledok slabšieho trávenia, najmä ak prijatá porcia jedla obsahuje viac tukov. Odborníci radia – pri problémovom žlčníku aj po jeho vyoperovaní by sa hlavne nemalo jesť nárazovo, ale po menších dávkach. Môžete jesť rovnaké množstvo potravín ako pred operáciou, ale rozhodne nie naraz. Zoznam potravín, ktoré by ste mali obmedziť zahŕňa:

  • olejové, mastné, vyprážané jedlá
  • oriešky, ovocie s jadierkami
  • čokoláda, keksíky
  • tučné syry
  • vaječný žĺtok
  • kysnuté cesto

Nafukovanie a nadmerná plynatosť je skôr príznak ako samotný tráviaci problém.

S jeho liečbou sa lekári v praxi príliš nestretávajú. V prvom rade sa treba zamerať na odstránenie príčiny, ktorou býva nevhodná skladba stravy, nesprávne kombinácie, nedostatok fyzickej aktivity, užívanie rôznych liekov alebo potravinové intolerancie. V prípade častých a opakovaných bolestí a nafukovania bývajú na vine histamínová, laktózová či fruktózová  intolerancia, prípadne celiakia alebo alergia na konkrétnu potravinu alebo jej zložku.

Odporúča sa konzumácia ľahšie stráviteľných potravín, užívanie probiotík a pravidelný pohyb, šport, ktorý napomáha lepšej peristaltike čriev. Návštevu lekára neodkladajte v prípade, že je plynatosť, nadúvanie a nafukovanie spojené s tuhými kŕčovitými bolesťami brucha, zápchou, hnačkou alebo zvracaním. Existuje množstvo laboratórnych a zobrazovacích metód, ktoré dokážu potvrdiť alebo vylúčiť, či príčina meteorizmu netkvie v inom, závažnejšom ochorení.

TIP z lekárne: Keď ste to naozaj prehnali…

Poznáte ten pocit úľavy, keď si cestou z návštevy rozopnete vrchný gombík na nohaviciach? Doma si „naordinujte“ účinnú prírodnú pomoc. Už naše babičky vedeli, že pri ťažkostiach s trávením pomáha rasca a mätový čaj. Táto dvojica spoľahlivo funguje aj v podobe nového lieku s obsahom silice z mäty piepornej a z rasce.

Rastlinný liek Gaspan sa používa pri ťažkostiach s trávením, ako je plynatosť, mierne kŕče a bolesti brucha. Cielene sa rozpúšťa až v čreve (vďaka gastrorezistentnej mäkkej kapsule) a znižuje tvorbu plynov. Obsiahnuté silice z mäty a rasce sa uvoľňujú postupne a pôsobia lokálne s relaxačným účinkom na hrubé črevo. Novinka je určená pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov. O jeho užívaní sa poraďte – ako pri každom lieku – s lekárom alebo s lekárnikom. Nezabudnite si prečítať pribalenú písomnú informáciu a pokiaľ sa príznaky nezlepšia do dvoch týždňov, poraďte sa s lekárom. www.gaspan.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár