Očkovanie je spôsob, ktorým si naše telo môže vybudovať imunitu. Na Slovensku sa posledné mesiace rozbehlo očkovanie vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19. A to sa niekedy nezaobíde bez nežiadúcich účinkov.
Ako uvádza tlačová správa ŠÚKL, väčšina z nich je krátkodobých a má mierny priebeh. Súvisí však vakcinácia očkovacou látkou Pfizer s rozvojom pásového oparu?
1,2% výskyt pásového oparu u reumatologických pacientov
Vedci z Tel Avivu a Haifu podrobili analýze 491 pacientov, u ktorých bolo diagnostikované autoimunitné zápalové reumatické ochorenie.
Kontrolnú skupinu tvorilo 99 pacientov. U šiestich z nich sa počas 6-týždňového sledovania po vakcinácii prvou dávkou mRNA vakcíny vyskytol pásový opar (herpes zoster).
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Rheumatology, všetci pacienti okrem jedného dostávali antivírusovú liečbu, pričom do 6 týždňov u nich vymizli príznaky pásového oparu. Päť pacientov dokončilo druhú dávku vakcíny bez ďalších nežiaducich účinkov.
Doktor Furer, jeden z autorov štúdie dodáva, že sa síce jednoznačne nepreukázala priama súvislosť očkovania vakcínou Pfizer a výskytom pásového oparu, avšak podľa jeho slov je ďalšie sledovanie potenciálnych nežiaducich účinkov po očkovaní vakcínou anti-COVID-19 u pacientov s reumatickými ochoreniami opodstatnené.
Pásový opar vs. herpes na perách. Aký je medzi nimi rozdiel?
Rozdiel nie je taký veľký, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Pásový opar (hepres zoster) ako aj opar, ktorý sa občas vyskytne na perách (herpes simplex), spôsobuje ten istý vírus. Varicella zoster, vírus, ktorý je mimochodom zodpovedný aj za ovčie kiahne.
Oba druhy herpesov sú infekčné v dobe objavenia pľuzgierikov, môžu byť bolestivé a zlou správou je, že ani po preliečení z tela úplne nevymiznú.
Možno ste si všimli aj na vlastnej koži, že herpes na ústach má tendenciu sa opakovať a vykukne na svetlo sveta najmä vtedy, keď máte oslabenú imunitu.
Odožeňte neželanú návštevu
Pásový opar sa najčastejšie lieči antivirotikami. S herpesom na perách môžete zabojovať posilňovaním imunity i pomocou babských receptov:
- horúci alebo studený obklad: pomôže upokojiť podráždenú pokožku;
- med: podľa niektorých štúdií sa med ukazuje ako výborný prostriedok na liečbu herpesu;
- cesnak: má vynikajúci protizápalový účinok;
- vazelína: pomáha zmierniť pocit podráždenej pokožky a zároveň ju hydratuje;
TIP z lekárne:
Ak vás trápia často sa opakujúce opary a dávate skôr prednosť prípravkom na prírodnej báze, vyskúšajte labiálny krém GLIZIGEN, ktorý obsahuje glycyrhizín, prírodný extrakt z koreňa sladkého drievka.
Je určený práve na liečbu oparov, pričom ho môžete používať nielen pri prvých signáloch vzniku herpesu a počas liečenia, ale aj ako prevenciu proti vzniku oparu.
Zmierňuje nepríjemné svrbenie, pálenie či začervenanie, ktoré vás upozornia na vznik herpesu, urýchľuje hojenie a zároveň skracuje dobu liečby herpesu na perách.
Jeho pravidelným používaním eliminujete aj vznik chrastičiek a jaziev, ktoré sú nepríjemným dôsledkom labiálneho herpesu. Aj vďaka tomuto krému môžete mať neželanú návštevu čím skôr za sebou.