Prečo sú UV lúče potvory
Ako sme už spomenuli, ozónová vrstva je tenšia a ultrafialové žiarenie intenzívnejšie a keďže ho ani nevidíme, neuvedomujeme si, ako ľahko môže našu kožu poškodiť. UV žiarenie totiž nepôsobí len na povrchu kože, ale vniká aj dovnútra a napomáha vzniku voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie kože a rýchlejšie starnutie pokožky.
Poškodené bunky nie sú väčšinou schopné regenerácie, a tak dochádza k trvalým kožným ochoreniam.
Vedeli ste, že koža má veľmi dobrú pamäť? Dokáže si zapamätať každé spálenie aj nepríjemné dlhodobé pobyty na slnku a možno až po mnohých rokoch vám vyhlási, že kapituluje a prestane vás chrániť.
Medzi nebezpečné následky UV žiarenia patria:
úpal, spálená pokožka, zápal očných spojiviek, malígny melanóm, starnutie kože, očný zákal, rakovina kože.
Väčšina škodlivých UV lúčov preniká oblaky aj hmlu, preto je potrebné chrániť seba aj deti nielen na priamom slnku, ale aj keď je zamračené. Chráňme sa pri oblačnom počasí a nespoliehajme sa len na pocit, že nám nie je veľmi teplo a slnko je schované.
Aby toho nebolo málo, tak sa zistilo, že slnečné lúče, a tým aj nepriaznivé UV žiarenie, sa odrážajú aj z rôznych povrchov okolo nás ako sú napr. sneh (asi 80 %), cement, piesok, voda (asi 20 %), lode, mosty…
Hnedá ako čokoláda
Proces čokoládovania je možný vďaka kožnému farbivu- melanínu, ktoré je naším prirodzeným ochranným filtrom. Keďže deti nemajú tohoto farbiva ešte dostatok, sú na UV žiarenie zvlášť citlivé.
Do šiestich mesiacov by nemali byť vôbec na slnku a do troch rokov ich nesmieme nechať na slnku nechránené. Opakujeme: Do troch rokoch so slnkom prevelice opatrne! Mimochodom, ochranné prostriedky ako krémy chránia pred spálením, ale nie pred rakovinou kože. A pozor aj na oči!