Svrbenie, pálenie, začervenanie slizníc spojené s bolesťou, výtok … Problém, na ktorý nemáte chuť sa posťažovať ani najbližšiemu človeku. Dali by sme všetko za “návrat do normálu”. Vaginálny problém dokáže poriadne znepríjemniť život.
Môžu byť za tým kvasinky, ale aj niečo iné…
Vaginálnu mykózu spôsobuje premnoženie kvasiniek, najmä rodu Candida albicans. Kvasinky sú bežnou súčasťou pošvovej mikroflóry, má ich každá žena. Za normálnych okolností nespôsobujú žiadny problém. Ak sa však naruší prirodzené pH pošvy, infekcia je na svete.
Vaginálna mykóza býva často odpoveďou na stres, hormonálne zmeny počas tehotenstva aj v období menopauzy. Tiež sa s ňou môžete stretnúť pri užívaní antikoncepcie, liečbe antibiotikami, ktoré ničia mikroflóru v tele.
Avšak výskyt takzvanej „čistej“ mykózy je v súčasnosti zriedkavý, častejšie ide o zmiešané zápaly, kde sa okrem kvasiniek na zápale podieľajú aj rôzne druhy baktérií.
Rizikové faktory:
- poruchy imunity
- stres
- hormonálne zmeny
- užívanie hormonálnej antikoncepcie
- antibiotika
- cukrovka
- obezita
- nesprávna hygiena
- tesné a nepriedušné oblečenie
- časté striedanie pohlavných partnerov
- endokrinologické ochorenia
Čo bude riešiť gynekológ?
Pri chronickej, recidivujúcej mykóze, ktorá sa objaví štyrikrát aj viackrát počas jedného roka, alebo minimálne 2-krát počas 6 mesiacov, je liečba náročnejšia – je dobré navštíviť gynekológa.
Ten bude u vás pátrať po dôvodoch, ako napr:
- cukrovka,
- ochorenie štítnej žľazy,
- málokrvnosť,
- dlhodobé, prípadné opakované užívanie niektorých liekov,
- kvasinková infekcia partnera,
- pobyt v prechlórovanej vode,
- nesprávna životospráva a iné,
- porucha slizničnej, bunkovej imunity,
- malígne ochorenia,
- autoimúnne ochorenia a pod.
Odporúčania lekára môžu byť v následnej medikamentóznej liečbe. Pri chronickej, recidivujúcej mykóze je lokálna vo forme čapíkov, krémov, ako aj dlhodobá perorálna antimykotická liečba, ktorú môžme doplniť aj o probiotickú liečbu, vakcináciu, enzymoterapiu, imunomodulačnú liečbu.
Ideálne je problémom predchádzať
- Nepoužívať parfumované produkty z drogérií na intímnu hygienu
- Problémom je vlhké prostredie. Áno, zvykne sa to spájať s mokrými plavkami, ale nie len to. Problém si privoláme aj ak nosíte intímky v kombinácii s tesným oblečením, alebo syntetickým materiálom spodného prádla.
- Spodnú bielizeň a rovnako aj pyžamá perte min. na 40 stupňoch, ideálne je ich aj prežehliť
- Vplyv má aj strava. Ak tušíte prichádhzajúci problím, obmedzte sladkostí, sladené nápoje, biely cukor, med, džúsy, či arašidy.
Ak sa vaginálna infekcia u ženy vyskytne len sporadicky, stačí lokálna liečba.
Kľúčová je pravidelná intímna hygiena
no nie všetky kozmetické prípravky fungujú spoľahlivo a pri zlom výbere sa žena nevyhne návšteve gynekológa, prípadne antibiotickej liečbe. Pokiaľ sa Vám vaginálna infekcia opakovane vracia, je potrebná dlhodobá a pravidelná starostlivosť.
TIP z lekárne:
Podukty Epigen slúžia na každodennú intímnu hygienu.
Sortiment je naozaj široký, od nepenivých gélov, cez spreje až po praktické vlhčené obrúsky do kabelky. Epigen možno používať aj počas menštruácie, tehotenstva, či dojčenia, má totiž prírodné zloženie. Jeho hlavnou zložkou je sladké drievko, a kyselina mliečna, pôsobí okamžite a bráni množeniu vírusových častíc, teda účinne zastavuje i rozbehnutú infekciu.
Epigen možno používať prakticky bez obmedzení ako účinnú prevenciu na predchádzanie opakovaným príznakom infekcie.
Takto ho hodnotia mamičky z nášho redakčného testu:
Ako obstál EPIGEN v boji s mykózou?