Korekcia tvaru prsníkov sa odporúča vtedy, ak žena po tehotenstve, dojčení či rapídnejšom úbytku váhy, stratila želaný tvar prsníkov, hoci inak je s ich objemom spokojná.
Základom úspešného zákroku je vstupná konzultácia, pri ktorej plastický chirurg vyhodnotí váš zdravotný stav a možnosti chirurgického zákroku – spôsobu rezu aj následného postupu. Dôležité je preto nielen vyšetrenie súčasného tvaru prsníkov, ale aj elasticity tkaniva a umiestnení jaziev.
Vaše očakávania otvorene prediskutujte s chirurgom.
Veková hranica na podstúpenie zákroku určená nie je. Ak však napríklad uvažujete v blízkej budúcnosti o tehotenstve, je lepšie chirurgický zákrok odsunúť. Obdobne aj v prípade infekcie, či iných ochorení.
b/ Príprava na operáciu
Jednotlivé predoperačné vyšetrenia sa robia v anestéziologickej ambulancii, kde zároveň aj vyplníte vstupný formulár.
Konkrétne informácie, ako sa pripraviť na operáciu, vám poskytne chirurg.
Ak fajčíte, určite odporúčam prerušiť fajčenie na obdobie aspoň jedného až dvoch týždňov pred operáciou a rovnako nepokračovať vo fajčení aspoň dva týždne po operácii, prípadne počas celej rekonvalescencie. Fajčenie nielen zhoršuje hojenie, ale môže spôsobiť aj komplikácie či infekciu rany.
Mastopexiu je vhodné odložiť v prípade, ak plánujete ďalšie tehotenstvo a dojčenie. Na operačnú ranu by mohol vzniknúť výrazný tlak, obdobne by sa mohol zmeniť aj tvar prsníkov.
Ak vám pred operáciou vznikne opar alebo iná infekcia, chirurg môže navrhnúť odloženie operácie.
Už pred operáciou treba myslieť na zabezpečenie odvozu domov. V prvých dňoch po operácii by ste si tiež mali zabezpečiť pomoc u vás doma.
Po dobu šiestich týždňov po mastopexii sa odporúča nepretržite nosiť kompresnú podprsenku a počas rekonvalescencie sa aj zriecť akejkoľvek zvýšenej fyzickej aktivity.
c/ Ako prebieha operácia
Výkon robí chirurg v celkovej anestézii pacienta. Dĺžka operácie závisí od náročnosti, cca 2 hodiny.
V prípade mastopexie sa rez vykonáva okolo bradavky, prípadne aj vertikálne (v tvare tzv. lízanka) a horizontálne (v tvare kotvy)
Chirurg následne zredukuje množstvo nadbytočnej kože na prsníku.
Koľko trvá hospitalizácia V prípade mastopexie odpočíva pacientka na lôžku niekoľko hodín po operácii, následne je prepustená do domácej starostlivosti. Možnosťou je aj jednodňová hospitalizácia.
Aké sú kroky po operácii Niekoľko dní po operácii môžete cítiť tlak na hrudníku a miernu bolesť. Tú je možné zmierniť liekmi. V prvých dňoch po operácii je tiež dôležité, aby ste nevykonávali žiadnu fyzickú aktivitu a nevyvíjali tlak na prsia.
V prípade domácej starostlivosti by ste tak mali mať niekoho, kto vám pomôže pri prezliekaní a ďalších náročnejších aktivitách na pohyb. Je potrebné počítať s práceneschopnosťou do 14 dní.
Počas prvých 6-8 týždňov nosíte kompresnú podprsenku. Rámy i košíky týchto podprseniek sú formované tak, aby sa čo najviac obmedzil prirodzený pohyb prsníkov smerom nadol a do strán, čím sa ťah na operačnú ranu a neskôr na jazvy maximálne redukuje.
Po týždni od operácie nasleduje preväz, ďalšia kontrola je o dva týždne, kedy vám chirurg odstráni stehy. Jazvy sa po deviatich mesiacoch až roku stanú plochými a vyblednú. Hoci jazva nikdy nezmizne úplne, bude schovaná pod spodnou bielizňou alebo plavkami.
Kedy sa mastopexia neodporúča Mastopexia sa neodporúča, ak zvažujete v blízkej dobe otehotnieť a dojčiť. Obdobne, ak prekonávate infekčné či iné ochorenie.
Aké sú riziká Keďže sa mastopexia robí v celkovej anestéze, niektorí ľudia ju môžu zle znášať. Pooperačné komplikácie, ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín, sú zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť.
Loading...