Myslím, že tento rok nemusí bežať debata o tom, či je očkovanie vôbec treba. Tento rok je situácia jasná. Záujem z pochopiteľných dôvodov vzrástol. Ak sme mali v minulých rokoch zaočkovaných max. 5% populácie, nemôžeme zrazu očakávať dávky pre 30% obyvateľstva . Všetky naše zdravotné poisťovne túto vakcínu 100% hradia. Otázka peňazí to nie je. Ale…
V Čechách už tohtoročná vakcína na trhu nie je. Je rozchytaná. Skúpili ju veľké strojárske firmy, ktoré chcú preventívne chrániť svojich vlastných zamestnancov. Lebo ekonimika first! Chorý zamestnanec nepracuje.
Rakúsko nakúpilo a očkuje tento rok vo veľkom a zdarma. Vakcína je určená v prvom rade zdravotníkom a potom predovšetkým ohrozeným skupinám, teda staršej časti obyvateľstva, malým deťom, tehotným ženám, či ľuďom trpiacim chronickým ochorením.
Hoci očkovanie proti chrípke nie je v boji s koronavírusom účinné, súvislosť to má . Ak necháme svoj imunitný systém vyčerpať sezónnou chrípkou, nebudeme dosť silní na zvládnutie tej, ktorej sa všetci tak bojíme.
Európska únia dlhodobo odporúča členským štátom zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke na 75%.
Organizmus oslabený chrípkou môže mať pri kontakte s koronavírusom závažné problémy a priebeh choroby sa môže značne skomplikovať.
Koľko bude vakcín? Odpoveď na ňu nepoznáme, pretože vakcíny nakupujú lekárne, a teda ani ministerstvo zdravotníctva nemá presné informácie o tom, koľko vakcín máme aktuálne k dispozícii. Vieme však, že vakcíny budú od farmaceutických firiem do lekární prichádzať v troch fázach – postupne až do decembra. Ak máte vystavený recept na vakcínu od vášho všeobecného lekára, a vaša lekáreň aktuálne už vakcíny nemá, objednajte si ju. Ak budete v poradí, je vysoká pravdepodobnosť, že v ďalšej dodávke prídete na rad.
Kedy je ideálny čas na očkovanie proti sezónnej chrípke ? Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí po zaočkovaní imunitná odpoveď a ochrana. Každoročná chrípková sezóna začína v októbri končí až koncom apríla nasledujúceho roka. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára.
Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu, ale s časom ubúda – klesať začne zhruba 4,5 mesiaca po očkovaní. Z toho dôvodu sa odborné autority prikláňajú k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň. Ideálny čas je teda až koncom novembra.
Od zdravotníkov očakávame, že nám pomôžu, nie že nás nakazia Strategická poradná skupina WHO pre imunizáciu vydala 21. septembra 2020 odporúčania pre očkovanie proti chrípke počas pandémie COVID-19, v ktorých zaraďuje zdravotníckych pracovníkov do rizikovej skupiny s najvyššou prioritou.
Pri príležitosti Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH v Bratislave zapája do 6. ročníka osvetového projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke.
„K najohrozenejším nákazou chrípky od zdravotníckeho personálu patria aj naši pacienti – deti s onkologickými ochoreniami ,“ hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF a NÚDCH. „Samotné nádorové ochorenie je faktor znižujúci imunitu pacienta a pridaním ďalších faktorov, najmä protinádorovej liečby, sa ešte výrazne prehlbuje. Takíto pacienti sú vnímavejší na vznik infekcií než bežná populácia a zároveň vystavení riziku komplikovaného priebehu infekcie. Očkovanie zdravotníckych pracovníkov preto vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie, aby sme minimalizovali riziko prenosu chrípky na našich pacientov ,“ dodáva Kolenová
„Uvedomujeme si dôležitosť očkovania proti chrípke a zvlášť v súčasnej situácii má nesmierny význam. Veľmi nás teší, že personál Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a NÚDCH sa očkuje, aby ochránil svojich pacientov. Veríme, že po dnešku sa k svojim kolegom na detskej onkológii pripoja aj ostatné kliniky a oddelenia,“ povedal Ing. Peter Magát, riaditeľ NÚDCH.
foto: MUDr. Krištúfková počas Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH Faktom je, že vakcínu proti koronavírusu zatiaľ k dispozícii nemáme, kým vakcínu proti chrípke áno.
Je na každom z nás, aby sme sa s ohľadom na svoj zdravotný stav, kondíciu a svojich blízkych rozhodli, či využijeme možnosť očkovania proti sezónnej chrípke, a posilníme tak svoju imunitu v boji s neviditeľným nepriateľom, ktorý tu stále je a my ho dostatočne nepoznáme.
Loading...