Ako poznám, že sa vracia moja plodnosť?

Mária Kohutiarová 6

Ekologické dojčenie dodržiavané v plnom rozsahu je zárukou vysokej pravdepodobnosti, že žena neotehotnie min. do 6 mesiacov od pôrodu. Avšak aj tieto ženy môžu v niektorých situáciách pozorovať príznaky plodnosti, ktoré potrebujú vysvetliť.

Občasný výskyt hlienu rôznej kvality, niekedy aj občasné špinenie dojčiacich žien často nesúvisia so samotným návratom plodnosti ako takej, ale sú skôr často prejavom náročného stresového obdobia dojčiacej mamy. Pri  pár dňovej kontrole s použitím pravidiel PPR, (teda bazálna teplota, hlien a krčok maternice) je možné potvrdiť alebo vylúčiť návrat plodnosti.

V zásade však platí, že 80-85% žien, ktoré dojčia ekologickým spôsobom, sa prvá menštruácia dostaví skôr, ako prvá ovulácia po pôrode. Ich prvý cyklus je teda tým pádom anovulačný, označovaný tiež ako „varovný“. Zvyšok žien má ovuláciu pred prvou menštruáciou ako v normálnych cykloch – čomu sa však dá predísť kontrolou podľa pravidiel z predchádzajúceho odseku.

Pravdepodobnosť otehotnenia je však jasná:

  • v prvých 12-tich týždňoch je prakticky nulová možnosť otehotnenia
  • počas ďalších troch mesiacov je percento otehotnenia ekologicky dojčiacich žien len 1%. Pokiaľ by žena zachytila hlienový alebo krčkový príznak, je to symbol nástupu II., plodnej fázy cyklu.
  • pri prechode detí na inú stravu okolo 6. mesiaca je percento otehotnenia okolo 5-6% pred prvou menštruáciou.
  • ďalšie mesiace už síce dojčenie nie je jedinou stravou dieťaťa, avšak aj toto satie poskytuje spravidla ďalších 6 mesiacov „voľna“ od plodnosti.
Zdroj: istockphoto.com

Kontrola je najlepšia prevencia

Mať istotu, že je žena ešte neplodná, je najlepšie „zabetónovať“ kontrolou príznakov plodnosti. Teda, žena, hoci aj ekologicky dojčí, by mala začať sledovať minimálne hlien krčka maternice hneď, ako sa objaví:

  • hlien krčka maternice alebo sa zmení samotný krčok
  • špinenie alebo krvácanie, aj keď len slabo
  • akýkoľvek pokles dojčenia (počas choroby matky alebo dieťaťa…)
  • pri prechode dieťaťa na inú stravu, zvlášť, ak sa pri predchádzajúcich dojčených deťoch skoro vrátila plodnosť

Pre tie mamy, ktoré si kontrolujú bazálnu teplotu, je dobré vedieť, že krivka teploty dojčiacej matky po pôrode býva rozkolísaná a skôr nízka. Netreba sa pre tieto zmätené výsledky znepokojovať  a kým nenastane jedna zo štyroch hore spomenutých situácií, je možné teplomer spokojne odložiť.

Bežné prirodzené rozostupy medzi deťmi pri používaní ekologického dojčenia sú cca 18-30 mesiacov. Pokiaľ sú rodičia rozhodnutí oddialiť ďalšie tehotenstvo, platí pri zistení hlienu u ženy, zvlášť ťažného, pravidlo zdržania sa pohlavného styku. Pravdou je, že nástup hlienu je možné pozorovať aj vo viacerých, po sebe nasledujúcich anovulačných cykloch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Váš komentárSyna som dojčila presne dva roky – odstavila som ho v deň 2.narodenín, lebo som si myslela a aj doktorka mi potvrdila, že moje psychické aj fyzické vyčerpanie pramení z dojčenia dvojročného dieťaťa ( mýlili sme sa, ale som sa aspoň poučila). Menzes som dostala až na 3.mesiac po odstavení..

     

    Dcérka má 16 mesiacov a menzes som dostala keď mala rok a odvtedy nepravidelne.. Stále ju dojčím, oveľa viac ako som syna dojčila v 16ich mesiacoch, ale už od prvého sexu po pôrode používame prirodzené metódy antikoncepcie, nakoľko tretie dieťa plánujeme až na budúci rok.

     

     

    Článok je veľmi dobrý, no s jedným tvrdením nemôžem sa úplne stotožniť , že vraj “v prvých 12-ich týždňoch dojčenia je prakticky nulová možnosť otehotnenia.” Švagriná totiž otehotnela 3.týždeň po pôrode a medzi deťmi je vekový rozdiel necelých 10 mesiacov.

  2. Ja mam zasa dlhodobo jeden problem pri PPR. Pravidelne si zabudam merat teplotu. Niekedy zaspim, niekedy vyskocim z postele a nahanam skolakov a az potom si spomeniem, ze aha- teplota. Niekedy nam deti naskacu do postele este pred budickom a teda nemam najmensiu chut im dopodrobna rozpravat, preco si meriam teplotu. Su uz dost velki, vedia ako to funguje, ale predsaj, este maju cas, aby som ich zatazovala s PPR.Spolieham sa teda najme na hlien, poznam uz svoj cyklus, takze viem, ako mi funguje telo. Priznam sa, ze pocas dojcenia som neverila nicomu, pouzivali sme skor barierovu antikoncepciu. Mala som panicky strach, ze opat otehotniem. Postupne sme sa vratili k PPR s navratom menzesu.

  3. Nuz tak u mna v oboch pripadoch napriek vylucnemu a takmer nonstop kojeniu nastala ovulacia este v 600nedeli, mam to potvrdene aj na utz, plodnost aj cyklus sa plne obnovili hned po skonceni 600nedelia, a mame to tak viacere zeny v rodine smile

     

    takze veta ze prvych 12tyzdnov sa neda otehotniet neplati na kazdu vylucne kojacu mamu a odporucam sa teda na to nespoliehat! Aj gynekologicka mi potvrdila, ze su zeny, u ktorych laktacia a plodnost idu nezavisle…

  4. clanok je velmi dobry. prve slova na jeho zaciatku je vsak potrebne zdoraznit specialne. nie som si ista, ci ste vsetky dodrziavali pravidla ekologickeho dojcenia, ktore okrem ineho zahrna napriklad aj fakt, ze dieta napriklad nesmie cmulat cumel, alebo kojenie vzdy, ked si to dieta vyziada. po prvom dietati som tieto dve podmienky nedodrzala a otehotnela som hned po 3 mesiacoch od porodu. druha dcera bola prvych 6 mesiacov vylucne kojena plus dodrziavala som aj vsetky ostatatne podmienky, a tak 7 mesiacov po porode sa dostavilo spinenie a prvu ovulaciu som mala az takmer po roku od porodu.

  5. Dcérka má 6 mesiacov a stále ju kojím. Menzes som dostala už po 6-tich týždňoch po pôrode, mám ho pravidelne každý mesiac ….

    1. Erika, návrat plodnosti závisí od mnohých okolností, ak teda dojčíte ekologicky /to znamená vždy vtedy, keď si to dieťatko zažiada bez cumľov a fľaše/, môže tu hrať rolu vaša psychika, stres, únava… mnohým ženám sa vracia plodnosť po pôrode práve pre vyčerpanie a nedostatok spánku… a stačí pritom skúsiť si zdriemnuť s dieťatkom každú chvíľu pri dojčení.

Pridaj komentár