Lenže chutia a človek sa ich nevie dojesť. Nadmerná konzumácia môže viesť k nárastu tukového tkaniva, zvyšuje sa riziko obezity, a nie je to dobré ani pre kardiovaskulárny systém. Príliš veľa soli vedie k hypertenzii.
Odborníci na výživu vidia škodlivosť pojedávania čipsov v tehotenstve, ktorú považujú za rovnako škodlivú ako napríklad fajčenie.
Shutterstock Párky Čo obsahujú: bravčové, hovädzie alebo kuracie mäso rôzneho podielu, vodu, soľ, kože (tie ich robia gumovými), škroby, zahusťovadlá, konzervačné látky, regulátory kyslosti, koreniny, no aj sušené mlieko, sóju, prípadne veci, ktoré by ste v párkoch možno nečakali: hrachovú či ovsenú vlákninu, kvasnicový extrakt, bravčový hemoglobín, či bambus.
Glutamáty, zvýrazňujúce chuť a fosfáty, obsiahnuté v regulátoroch kyslosti, sa ukladajú v organizme a môžu zabraňovať ukladaniu vápnika, horčíka i železa, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy.
Dusičnany, napríklad E250, ktoré sa pridávajú kvôli farbe a predĺženiu záručnej doby, môžu u detí spôsobovať hyperaktivitu, niektorí odborníci ich považujú dokonca za rakovinotvorné.
»»» Prečítajte si aj: Deťom dajte radšej slaninu ako párky .
„Paštéky“ Čo obsahujú: Napríklad bravčové mäso v rôznom zastúpení, vodu, bravčovú masť, bravčovú pečeň, soľ, korenie, modifikovaný škrob, mliečne bielkoviny, zahusťovače, farbivá, arómy, konzervanty
Už na prvý pohľad môžeme vidieť, že takýto výrobok je plný „chémie,“ a ak obsahuje napríklad 50 % mäsa, táto chémia má slúžiť na to, aby nejakým spôsobom vylepšila jeho otáznu kvalitu.
No zaiste nemôžeme od toho očakávať, že sme deťom dopriali kus výborného zdroja bielkovín, či tukov, ktoré inak naše deti v období vývinu potrebujú.
Shutterstock „Brumíky“ Vedeli ste, že v jednom 30-gramovom Brumíkovi je skoro 10 g cukru? Inak v zložení prevláda múka a najlacnejšie sladidlo, glukózovo-fruktrózový sirup.
Na zlepšovanie chuti slúži lepok , ktorý je lacnou a povolenou náhradou glutamátov, lenže je silne návykový – zvýšená konzumácia takýchto produktov sa spája s nárastom obezity u detí, nárastom zubných kazov a ochorení srdcovo-cievneho systému.
A iné „zdravé“ keksíčky Dávajte si pozor , aj keď na prednej strane obalov svietia rôzne upútavky, ktoré nám chcú evokovať, že ide o „zdravé“ keksíčky, zdôrazňujúc napríklad obsah mlieka, či cereálií.
»»» Prečítajte si aj: Test detských keksíkov. 20 pohrôm .
Z takých Bebe sušienok, ktoré sľubujú energiu na celé dopoludnie, bude dieťa v závratných výškach okamžite po konzumácii – čaká ho ostrý výstup inzulínu a vzápätí príde prudký pokles. Nečudo, že sa nám deti zdajú „naspídované,“ hyperaktívne a podráždené.
Tieto rôzne „mliečne rezy“ a podobne majú vysokú energetickú hodnotu, až 52% obsahu tvoria sacharidy, prevažne vo forme pridaných cukrov. Tyčinky venované deťom môžu obsahovať aj trans mastné kyseliny , ktorým by sme sa mali v strave vyhýbať, pretože škodia srdcovo cievnemu systému.
Deťom by sme mali ponúkať čo najmenej kupovaných sladkostí a „slaností,“ plných prázdnych kalórií. Lebo takto im vytvárame aj obraz stravovania na neskôr, idúc v ústrety rôznym civilizačným ochoreniam.
Loading...