Detská obezita je choroba celej rodiny

Marcela Beňová 0

Až štvrtina detí v u nás trpí nadváhou. 60% prípadov detskej obezity sa nezaobíde bez zdravotných komplikácií. Môžu za to rodičia, rýchle občerstvenie, málo pohybu alebo obedy zo školskej jedálne?

Shutterstock

Odborníci tvrdia, že pri rozvoji nadváhy u detí sú na príčine dva dôležité faktory: zo 40% nesie vinu genetika, zo 60% prostredie, v ktorom dieťa vyrastá. 

Rodičia s nadváhou sú rizikový faktor

Detská obezita v číslach nie je veľmi povzbudivá. Lekári upozorňujú, že na začiatku jej rozvoja sú takmer vždy na príčine nesprávne návyky v životospráve, ktoré získa dieťa z rodiny.

Pokiaľ má dieťa jedného rodiča, ktorý má problém s váhou, je riziko, že bude trpieť obezitou až trojnásobne vyššie než v prípade, že v rodine prevláda normálna hmotnosť.

Ak trpia nadváhou obaja rodičia, je šanca nadváhy u detí vyššia až desaťnásobne. Že z kíl naviac dieťa vyrastie?

 Prečítajte si aj: Čo robí cukor s našimi deťmi?

Žiaľ, to sa stáva len výnimočne. Detskú obezitu si zvykneme v 80% preniesť do dospelosti, a pokiaľ bola na základnej či strednej škole len estetický problém, po 30. roku môžeme očakávať, že sa k nej pridružia prvé zdravotné komplikácie.

Okrem pribúdajúcich prípadov cukrovky 2. typu dostanú zabrať naše kĺby a celý pohybový aparát, a so stúpajúcim vekom sa objavujú problémy v každej oblasti nášho zdravia. 

Obezita začína v ranom detstve

Skôr, ako celú vinu zvalíme na malé porcie zeleniny v školskej jedálni a piatky v McDonalde, mali by sme sa pozrieť na anamnézu dieťaťa od raného veku.

Detský obezitológ Zlatko Marinov z Fakultnej nemocnice Motol upozorňuje, že nábeh na nadváhu môže dieťa získať už pri narodení. Prvým rizikovým faktorom je nadváha rodičov, predovšetkým matky, pri jeho narodení. Problémy s obezitou rodičov sa potom ľahko prenášajú aj do života dieťaťa.

V prvom roku života patrí medzi rizikové faktory napríklad častý pobyt v autosedačke či obmedzenie pohyblivosti dieťaťa, ktoré spomaľuje aktívny rozvoj motoriky. 

Shutterstock

Ak sa dieťa pravidelne snažíme zaujať kreslenou rozprávkou v telefóne, aby sme ho udržali v sedačke pri jedle, vytvárame mu nezdravý návyk na celý život.

Rýchle občerstvenie, sladkosti, sladené nápoje a nedostatok zdravej stravy sú len ďalším prirodzeným krokom, ktorý povedie u detí k postupnému rastu hmotnosti. 

Obezita môže za viac úrazov a slabšiu fyzickú zdatnosť

Veľa rodičou sa spolieha, že dieťa nadbytočné kilá zhodí pri rastovom špurte, alebo sa prirodzene stratia vo vyššom veku. Odborníci však upozorňujú, že tento názor môže ohroziť zdravie detí v dospelosti.

Jedným z najväčších negatív detskej obezity je, že priamo ovplyvňuje jeho fyzický rast. Pri obezite sa nemôže dostatočne a najmä správne vyvíjať pohybový aparát.

Trpia kĺby dieťaťa, nespránym pohybom či sedením si školáčik zaťažuje chrbát a dolné končatiny. Dieťa nemá šancu správne rozvíjať svoju zdatnosť a obratnosť.

 Prečítajte si aj: Detská obezita

Pokiaľ aj v dospelosti začne cvičiť, telo už nikdy nedobehne zanedbané základné pohybové návyky. Pri detskej obezite môže problém spôsobovať aj nedostatočne rozvinutá koordinácia tela, ktorá má na svedomí viac úrazov u detí. 

S detskou obezitou k lekárovi?

Pokiaľ máte ako rodič pocit, že dieťa nie je len bucľaté, ale začína sa u neho rozvíjať problém s nadváhou, poraďte sa so svojím pediatrom.

V prípade, že budete potrebovať aktívne riešiť kilá naviac, je vhodné, aby vás lekár odporučil k obezitológovi. Ten určí, či v prípade vášho dieťaťa ide o nadváhu, obezitu, alebo už malý pacient prekračuje hranicu morbídnej obezity.

Ďalším krokom je stanovenie zmien v strave a v pohybe, no najmä nastavenie liečby nielen pre dieťa, ale celú rodinu. Či chceme, alebo nie, detská obezita, ako aj obezita ktoréhokoľvek člena rodiny, zasahuje všetkých členov domácnosti a negatívne ich ovplyvňuje. 

Za obezitou nemusíme hľadať len nezdravú stravu a málo pohybu.

shutterstock

Prieskumy ukazujú, že hoci máme na Slovensku ako rodičia stále čo zlepšovať, rodiny postupne vylepšujú svoje stravovacie návyky. 

Z kuchyne postupne ubúda cukor či biela múka a rastie spotreba olivového oleja či probiotických výrobkov. Hrach a ovsené vločky v špajze sú však len začiatok.

Základom je aktívny rodinný život

Detský obezitológ Zlatko Marinov upozorňuje, že základom pri liečbe detskej obezity je vnútorná zmena nastavenia rodiny. Zásady ako domáca strava, jedlo päťkrát denne či nevyhnutnosť raňajkovať môže dieťa síce poznať, musí ho však uplatnovať v kruhu a za podpory rodiny.

Práve mama a otec hrajú pri liečbe detskej obezity najdôležitejšiu rolu. Ich úlohou je aktívny prístup k rodinnému životu. 

Ak zavedú spoločné varenie, prípravu večere, pravidelné stolovanie, pestovanie byliniek na ochutenie jedál, nákupy potravín, prechádzky, ale aj spoločné rozprávanie a budovanie vzťahov, majú veľkú šancu pomôcť dieťaťu riešiť problém s nadváhou.

Naopak, jedenie osamote, a namiesto varenia stravovanie v réžii dieťaťa spôsobujú, že aj menší problém môže vyrásť do trvalých následkov.

Rodičia by nemali zabúdať, že obezita nie je estetický, ale predovšetkým zdravotný a celoživotný problém. Pokiaľ sa rozvinie, bude s ňou dieťa nútené bojovať celý život, a aj pri znížení hmotnosti môže priniesť zdravotné komplikácie. Je teda na nás, aby sme chránili zdravie deti od útleho veku. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár