Poznáte to. Akurát vtedy, keď vás čaká jedna z najdôležitejších udalostí roka, rande, pracovný pohovor alebo dôležitá prezentácia, vyhodí sa vám na pere nepríjemný opar. Ten vie, veru, poriadne znepríjemniť život.
V našom článku sa dočítate, ako sa ho čo najúčinnejšie zbaviť a predchádzať jeho vzniku.
Za herpes môže najmä oslabený imunitný systém
Nepríjemný herpes vyvoláva vírus zvaný herpes simplex, ktorý patrí medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Do nášho organizmu vniká väčšinou ešte v detskom veku, pričom sa môže prejaviť horúčkami, aftami v ústach, zväčšenými lymfatickými uzlinami, no zároveň sa nemusí prejaviť vôbec.
Tento vírus pritom v našom organizme zostáva už navždy v takzvanej spiacej podobe.
Herpes nám o sebe dáva vedieť vznikom pľuzgierikov, a to na základe istých podnetov, ktoré spôsobujú zväčšenú rýchlosť množenia vírusu. K nim patria okrem oslabenej imunity aj rôzne stresové situácie, trauma, emočný stres, nadmerná športová záťaž a u žien dokonca aj menštruácia.
K príčinám vzniku herpesu môžeme však zaradiť aj silné slnečné žiarenie či veľký chlad. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa herpesu čo najúčinnejšie zbaviť.
„Všeholiek“ cesnak
Nielen pri chrípke a nachladnutí, ale aj pri herpese veľmi účinne pomáha cesnak ako prírodné antibiotikum. Môžete ho buď zjesť, alebo si ním viackrát za deň potierať vonkajšiu ranku. Ideálne je však oba spôsoby kombinovať, vďaka čomu dosiahnete oveľa lepší účinok a rýchlejšie zmiznutie herpesu.
Cesnak teda používajte zvnútra i zvonka, a to už vtedy, keď začnete pociťovať prvé príznaky tvorby herpesu ako pnutie či pálenie. Ak sa vám prieči zjesť strúčik cesnaku, urobte si pomazánku alebo si ho dajte na hrianky. Vyskúšať môžete ale aj cibuľu, ktorá v boji s herpesom pomáha podobne ako cesnak.
B-komplex môžete nahradiť droždím
Pri vzniku herpesu sa odporúča doplniť si do tela vitamín B, často práve formou tabliet B-komplexu. Ak ich však nemáte poruke, pomoc môžete nájsť aj v chladničke. Veľmi dobrým zdrojom potrebného vitamínu B je totiž droždie. Rovnako ako v prípade cesnaku ho prikladajte priamo na herpes a zároveň konzumuje.
Aj z čerstvého droždia si dokážete pripraviť veľmi chutnú nátierku.
Bylinková pomoc
Príroda nám poskytuje všetko, čo potrebujeme, a to aj čo sa liečby herpesu týka. Ak ním trpíte často, vo vašej prírodnej lekárničke by nemali chýbať bylinky ako harmanček či medovka lekárska, z ktorých odvar zmierňuje pálenie a tvorbu herpesu. Na obklady z byliniek sa jednoducho dá kedykoľvek spoľahnúť.
Nadopujte sa Céčkom
Rýchly prísun vitamínu C, to je tiež jeden z veľmi účinných spôsobov, ktorý pomáha pri vzniku herpesu. Niet sa prečo čudovať, veď vitamín C zlepšuje náš imunitný systém. Či už siahnete po vitamíne C v tabletách alebo ovocí, pomôžete tak svojmu organizmu zabojovať s nepríjemným vírusom.
Hojenie urýchli aj zinok
Len čo pocítite počiatočné prejavy v podobe mravčenia, zabráňte vzniku herpesu vodnými roztokmi zinku. Ióny zinku narúšajú proces šírenia vírusu a vy mu tak môžete pohodlne predísť. V boji s herpesom rovnako pomáha aj minerál selén. Pomôcť si môžete aj konzumáciou jedál s obsahom týchto dvoch minerálov. Nezabúdajte teda na správny jedálniček, veď vajíčka, ryby, dary mora, špenát či syry vás dokážu ochrániť pred vznikom herpesu aj vtedy, keď je pred vami akákoľvek stresová udalosť.