Detské náušnice: Na čo myslieť pred prepichnutím uší

Tereza Bohuslavová 0

Chcete dať svojmu dieťatku prepichnúť uši? Pravdepodobne sa vám hlavou preháňa veľa otázok. Kedy je na to ten správny vek? Z akého kovu by mali byť prvé náušnice? Bude lepšie nastrelenie náušníc pištoľou alebo prepichnutie uší ihlou?

V nasledujúcom článku sa budeme venovať všetkým aspektom spojeným s prepichovaním uší u detí a poradíme vám, na čo si dávať pozor počas procesu hojenia.

pexels

 

Kedy je ten správny čas na prepichnutie uší

Najvhodnejší čas na prepichnutie uší u malých detí je po 3. mesiaci veku. Kedysi sa deťom ušká prepichovali ešte v pôrodnici, a to pár dní po narodení. Dnes sa od toho už upustilo. Ušné lalôčiky novorodencov sú totiž veľmi malé.

Dôvodom neskoršieho času prepichovania je aj čakanie na očkovanie hexavakcínou. Tá obsahuje aj dávku proti tetanu a žltačke typu B. Na profesionálne sterilizovaných pracoviskách sa však, samozrejme, nákazy báť nemusíte. Hexavakcína sa aplikuje práve okolo 3. mesiaca veku. Je dobré počkať ešte aspoň týždeň po nej, aby ste malé telíčko dieťaťa hneď nevystavili ďalšej záťaži.

Kde vybrať prvé detské náušnice

Pre malé dievčatko vyberte drobné a ľahké náušnice. Vyhnite sa ostrejším hranám a veľkým vzorom. Pre dieťatko si vyberte z veľkostí od 3 do 4 milimetrov. Najvhodnejšie je zapínanie na brizúru, prípadne skrutkovací uzáver. Náušnice kúpite pohodlne online, napríklad v e-shope Klenoty Amber.

Z akému materiál by mali byť prvé detské náušnice

Najčastejšie sa pri nastreľovaní používajú náušnice z chirurgickej ocele. Takáto oceľ obsahuje rôzne množstvo niklu, zvyčajne okolo 0,5 %, ktorý je v náušniciach hlavným alergénom a môže predstavovať riziko počas procesu hojenia. Odborníci sa v prípade prvých náušníc v poslednom čase prikláňajú k náušniciam z titánu alebo bioplastu. Po zahojení uší môžete nasadiť zlaté alebo strieborné detské náušnice.

Ihlou alebo nastreľovacou pištoľou

Máte na výber z troch možností: zvoliť klasické prepichnutie ihlou (alebo kanylou) u pediatra alebo nastrelenie špeciálnou pištoľou v kozmetickom štúdiu. Tretím variantom je prepichnutie kanylou, rozdiel je však v mieste, kde zákrok urobia – namiesto k lekárovi môžete ísť s dieťaťom do profesionálneho piercingového štúdia.

Aplikácia náušníc nastreľovacou pištoľou

Pritlačením pištole sa ušný lalôčik odkrví, takže čerstvá rana toľko nekrváca. Výhodou je aj to, že nastrelenie je veľmi rýchly proces. Následnú bolesť možno prirovnať k tej pri očkovaní. Je mierna a navyše rýchlo mizne. Nevýhodou však je, že nastreľovacia pištoľ sa nedá sterilizovať. V salóne ju ošetria iba dezinfekciou, takže je síce dezinfikovaná, ale nie sterilná. Proti nastreľovacej pištoli hrá aj fakt, že uško preráža priamo koniec náušnice. Tej je síce špicatý, ale ide o kónickú špičku, ktorá tkanivo pretrhne. Iba s ostrou ihlou máte istotu rýchleho a čistého prepichnutia.

Prepichnutie uší u lekára

Vpich u pediatra sa obvykle robí jednorazovou sterilnou kanylou alebo injekčnou ihlou. Napriek tomu, že vám lekár poradí, aby ste vami zakúpené náušnice, ktoré chcete nechať dieťatku nasadiť, vložili na niekoľko hodín do liehu, ani potom nebudú sterilné. Lieh totiž nie je účinný proti vybraným druhom baktérií a húb. Je len malé riziko, že by sa rana mohla následkom nasadenia takéhoto šperku zapáliť, ale treba s tým počítať.

Prepichnutie náušníc v piercingovom štúdiu

Nedokážete si predstaviť, že by ste do piercingového salónu dorazili s dieťaťom? Nemáte sa čoho báť, pracujú tam samí profesionáli. Tí vám ochotne odpovedia na všetky vaše otázky už počas prvej konzultácie – napríklad aj telefonicky.

Prepichovanie rôznych častí tela robia denne, zvyčajne majú skúsenosti aj s prácou s deťmi. V salóne vášmu dieťaťu nasadia sterilné aplikačné titánové náušnice z titánu alebo bioplastu v tvare činky. Bioplastová je tyčinka, ktorá prechádza uškom, a na ňu sa naskrutkujú titánové guľôčky (môžu byť v zlatej alebo striebornej farbe).

Takéto náušnice prešli tepelnou sterilizáciou v autokláve, ktorý funguje na princípe vysokej teploty a tlaku. Je to rovnaká metóda, aká sa používa na sterilizáciu chirurgických nástrojov. Približne po 2 mesiacoch, keď sa ušká zahoja, môžete aplikačné náušnice vybrať a nahradiť ich tými, ktoré má dieťatko nosiť – nasadiť náušnice už zvládnete aj sami doma.

Ako zistiť správne miesto vpichu

Vybrané miesta na ušných lalôčikoch by mali byť súmerné, umiestnené v strede ucha najmenej 3 milimetre nad okrajom lalôčika. Toto miesto môžete vybrať aj s ohľadom na alternatívnu medicínu. V akupunktúre je ušný lalôčik miestom diagnostiky a terapie rôznych ochorení. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by preukázala, že perforácia ušného lalôčika je škodlivá. Ak je vám však alternatívna medicína blízka, odporúčame vám vyhľadať pediatra, ktorý pozná umiestnenie akupunktúrnych bodov v uchu. Dokáže presne určiť správne miesto na prepichnutie mimo dôležitých bodov. V lalôčiku nie je sieť týchto bodov príliš hustá, nájsť vhodné a bezpečné miesto nebude zložité.

Predíďte komplikáciám

Najčastejším rizikom spojeným s prepichnutím uší je infekcia ranky. Nenatierajte ju mastičkami, pretože rane bránia dýchať a hojiť sa. Potierajte uško vatovou tyčinkou s fyziologickým roztokom (bežne dostupným v lekárni) alebo prípravkami určenými na starostlivosť o čerstvý piercing. Silné dezinfekčné roztoky ranu vysušia a môžu spáliť novú jemnú kožtičku, ktorá sa vytvorila, preto sa neodporúčajú.

Náušnicu z uška pred zahojením ranky nevyberajte a ani ňou v rane nehýbte – zvýšili by ste riziko infekcie. Niektorí odborníci odporúčajú vyhýbať sa počas hojenia, teda približne 2 mesiace, plávaniu v bazéne a namáčaniu vo vaničke. Náhodný kontakt s vodou pri kúpaní dieťatka nie je problém, ale intenzívnejší opäť zvyšuje riziko infekcie.

Koľko stojí prepichnutie uší

Nastrelenie náušníc stojí približne 20 až 40 eur vrátane prvých náušníc. Prepichnutie kanylou stojí približne 8 až 16 eur za jedno ucho. Náušnice z bioplastu alebo titánu si môžete zakúpiť na mieste.

Dnes už nie je automatické, že by dievčatko muselo mať prepichnuté uši. Pokojne môžete počkať do neskoršieho veku dieťaťa, keď o prepichnutí uší rozhodne samo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...