Nenosíme so sebou vyhlášku o cestnej premávke a niektoré veci sme zabudli hneď po tom, ako sme vyšli vystresované z testov na vodičák. Ako ktoré veci naozaj sú? Opýtali sme sa toho, ktorý má dosť trpezlivosti s nami ako inštruktor. Odpovedá skvelý inštruktor Juraj Záreczky.
Ako rozoznám rýchlostnú cestu od diaľnice?
Tak, že rýchlostná cesta je označená značkou IP 22 a diaľnica IP 23. Z hľadiska vodičov iba v tom. Rozdiel je len v stavebnom riešení, teda že rýchlostná cesta má normami povolené ostrejšie zákruty a prudšie stúpania a klesania ako diaľnica. Inak na Slovensku platia na obidvoch úplne totožné ustanovenia, napr. aj na jednej aj na druhej musíš mať diaľničnú nálepku, taktiež na oboch sa dá jazdiť 130 km/h a minimálna rýchlosť na oboch je 80 km/h. Ale toto platí iba u nás. Napr. Maďari majú na diaľnici 130 ako my, no na rýchlostnej iba 110.
Aká je povolená minimálna rýchlosť na rýchlostnej ceste?
Diaľnica: aspoň 80 km/h, max. 130 km/h – mimo obce! Ak ide diaľnica cez obec, tak je min. 65 km/h, max. 90 km/h. Na rýchlostnej ceste tak isto. Náš cestný zákon č. 8/2009 hovorí v paragrafe č. 37, odsek 1: „Ustanovenia o premávke na diaľnici platia aj na rýchlostnej ceste.“
Čo správne urobiť, keď sa križuje na výjazdoch z/na diaľnicu či iných cestách odbočovací a pripájací pruh, alebo dokonca určitý úsek splývajú? Kto má prednosť?
Keď sa prechádza z jedného jazdného pruhu do druhého, prednosť má ten, čo sa nachádza v tom pruhu, do ktorého prechádzaš.
Treba vyhodiť smerovku pri oprave cesty, keď je presmerovaná jazda do protismeru na diaľnici a rýchlostnej ceste?
Radšej áno.
Ako je to so zapínaním detí do autosedačiek v meste – musíme, nemusíme?
V obci (cestný zákon nerozlišuje medzi dedinami a mestami, obe sú „obec“) stačí, keď sú deti pripútané bezpečnostným pásom, nemusia byť sedačky, no toto sa vzťahuje iba na zadné sedadlá a na deti staršie ako 3 roky.
Môže sa pes viezť na prednom sedadle vedľa vodiča? (už sme videli aj s vodičom na jednom sedadle za jazdy)
Cestný zákon sa k preprave zvierat vyjadruje iba veľmi stručne. § 51 ods. 3 hovorí: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“ Viac k tomu neviem dodať.
Do akej výšky môžeme nabaliť batožinu do auta na dovolenku? Je potrebné zachovať výhľad dozadu?
Myslím, že nemusí byť zachovaný výhľad cez zadné sklo, veď sú autá aj bez okna na zadných dverách, napr. pick up.
Musia byť tehotné ženy pripútané?
Áno, pokiaľ nemajú potvrdenie od lekára, že zo zdravotných dôvodov nemôžu byť pripútané. Mne raz jedna tehotná žena na skúškach sa zabudla pripútať. Prešla asi 30 metrov, policajt jej nakázal zastaviť a vypýtal od nej potvrdenie od lekára. Nakoľko žiadne nemala, skúšku nespravila. Teda samotné tehotenstvo, aj keď zjavne viditeľné, neoslobodzuje od tejto povinnosti.
Ako správne odstaviť auto v prípade poruchy na diaľnici, napr. na trase BA – TT?
Zákon 8/2009 hovorí v §36 takto: „Vodičovi motorového vozidla je na diaľnici zakázané zastavenie a státie na inom mieste než na mieste označenom ako parkovisko s výnimkou núdzového státia, keď vozidlo musí stáť na krajnici, a ak to nie je možné, na vozovke, pričom také vozidlo musí vodič vždy označiť ako prekážku cestnej premávky.“
No čo sa týka úseku medzi Bratislavou a Trnavou, to sa treba radšej modliť, aby sa tam auto nepokazilo.
Ako preukázať policajtovi, že moja neúplná lekárnička bola použitá počas cesty? Treba ju zakaždým doplniť o každý kúsok leukoplastu?
Asi tým, že mu ukážeš obviazanú ranu – „tu je chýbajúci kus“ 🙂
Juraj Záreczky pracuje v autoškole Krištof v Galante, www.autoskolakristof.sk.
Nájdete ho aj tu.