Simona Duhárová: Zaspala som o šiestej ráno, o siedmej som už vstávala k synovi

Marcela Beňová 3

Každý tretí človek má skúsenosť s nespavosťou. Chronickým problémom zaspať a prerušovaným spánkom trpí aj mamička štvorročného syna Tea, Simona Duhárová.

V našom rozhovore prezradila, ako sa dajú prežiť 4 roky prebdetých nocí, a že na Slovensku je liečba nespavosti stále veľký problém.

Simona Duháová

Keď priznáte, že trpíte nespavosťou, vaše okolie musí byť prekvapené.

Myslím, že to vie človek veľmi dobre maskovať. Ja som normálne veselá, usmievavá a zhovorčivá. Keď sa nevyspím, som jednoducho bez nálady, neusmievam sa, som precitlivelá. Ale veľakrát sa pretvarujem, nechce sa mi tým zaťažovať okolie.

Prečo sa o nespavosti hovorí tak málo? Vnímame ju ako tabu?

Tabu sú duševné poruchy vo všeobecnosti.

Nespavosť sa zvykne prejaviť už v detstve. Bolo to tak aj u vás?

Problémy s nespavosťou som mala aj v detstve. Až tak si to už nepamätám, ale neboli enormné. Od 14 do 27 rokov som spávala veľmi dobre, nemala som žiadne problémy.

Kedy sa u vás objavila prvýkrát?

Keď som mala stresové obdobie v práci. Presne si pamätám na ten deň. Robila som vo firme na polovičný úväzok, a zároveň si dorábala doktorát. Dostala som od šéfa nejaké úlohy, ktoré som nestihla dorobiť v rámci pracovnej doby, a na druhý deň som mala ťažkú skúšku.

Práci som sa venovala ešte ďalšie 3 či 4 hodiny, no aj tak som to nestihla. A potom som sa musela učiť na skúšku. Vtedy to u mňa začalo – strach, že som neurobila veci, ako som mala, a čo ak ma za to prepustia.

Trvalo to približne dva mesiace, až som si povedala, že to najhoršie, čo sa môže stať, je, že ma vyhodia. A začala som opäť spávať normálne.

Prečítajte si aj: Zuzana Mračková: Ku koncu som zvracala desaťkrát denne

Moja predstava o nespavosti je, že človek celú noc leží a pozerá do stropu. Je to tak?

Čiastočne áno. Skúšala som aj čítať, upratovať, pozerať seriály. Alebo sa prehadzujem, zmením posteľ. Robiť niečo sa mi neosvedčilo, lebo by som sa prebrala úplne.

Po rokoch nespavosti chodím do postele v strese, či zaspím. Pretože na druhý deň musím fungovať. V podstate už večer viem, či zaspím, alebo budem mať problémy.

Typickým znakom nespavosti je striedanie bezsenných nocí s normálnymi. Máte to tak aj vy?

Nie, nespavosťou trpím stále. Väčšinou 2 – 3 noci nespím, potom deň či dva spím.  Niekedy sa naopak budím aj tri či štyrikrát za noc. Raz zaspím hneď, inokedy až po dvoch hodinách.

Ak sa budím 3 či 4 razy, väčšinou zaspím o chvíľu, ale spánok nie je taký hlboký. Keď sa prebudím prvý raz, vždy sa modlím predtým, ako sa pozriem na hodinky, nech sú  aspoň 4 hodiny. To znamená, že som spala tých 5 hodín.

Aký máte spánkový biorytmus teraz?

Momentálne sa mi darí, aby som spala aspoň 6 až 7 hodín Ale zase nie v kuse. Jeden deň spím napríklad po tabletke od 1:30 do 5:30, teda nejaké 4 hodiny.

Druhý deň spím od 22:00 do 5:30, ale napríklad dnes to bolo 2:00 do 7:00 s tromi prestávkami. Ale týždeň predtým som spala tých 6 – 7 hodín, čo bolo super.

Simona Duhárová

Máte aj fázy, keď spíte naopak dlho?

Nie, vôbec. Spánok mám narušený do takej miery, že dlhšie ako 6 až 7 hodín sa mi spať nedá.

Koľko rokov už pretrváva nespavosť?

4 roky, odkedy sa narodil syn. Mali sme partnerské problémy a večer som na to vždy začala myslieť. Preto som nevedela zaspať. Zaujímavé bolo, že poobede som zaspala bez problémov.

Bola som nespokojná v partnerskom vzťahu, cítila som sa veľmi sama a nevidela som východisko z danej situácie. Aj keď sa po čase partnerské problémy zmiernili, nespavosť ostala.

Takže za nespavosťou boli predovšetkým partnerské problémy?

Áno, nebolo za tým nič iné.

Ako na problémy s nespavosťou reagoval partner?

Tak, že do roka a pol vstával k malému prakticky iba on. Keď som konečne zaspala, spala som až do rána. Ak by som vstala k malému, už by som do rána nezaspala. Zaspať som mala ale problém stále.

Niekedy sa stalo, že som bola hore až do šiestej, pričom malý vstával o siedmej, a ja som musela celý deň fungovať. Tie noci sa striedali tak ako aj teraz. Výhodou materskej ale bolo, že som si mohla pospať cez deň.

Prečítajte si aj: Mamička autistickej dcéry vylúčila zo stravy lepok. Výsledok je viac než prekvapivý

Ako sa dá fungovať cez deň po hodine spánku?

Zle. Ráno som bola ako zombie. Nedokázala som nič urobiť, iba som sa tak premotkala a čakala som na poobedný spánok, po ktorom mi už bolo lepšie.

Malý mal tiež zlý spánok, do pol roka býval hore aj 16 ráz za noc. Do troch rokov sa budil niekedy aj trikrát, čo môjmu spánku nepomohlo.

Kedy ste sa rozhodli vyhľadať pomoc?

Ja som chcela ísť k psychológovi už skôr, ale nemala som kde nechať malého. Keď mal syn asi dva roky, poslala ma mama rovno k psychiatrovi. Ten mi predpísal tabletky na spanie a na chvíľu prišla úľava.

Čo klasické relaxačné rituály ako mlieko so škoricou či prechádzka chvíľu pred spaním?

Skúšala som relaxačný čaj a mlieko s medom, ale to mi nepomohlo.

Ani ako chvíľková pomoc?

Nie, inak by som nešla do liekov. Nie je totiž problém ako problém. Ak ide o niečo hlbšie, čaj s medom nepomáha.

Vyhľadali ste kvôli nespavosti aj neurológa alebo svojho lekára?

Neurológa som neskúšala, psychiater je tiež lekár. Najviac mi v mojom probléme zavarila moja obvodná lekárka. Keď som zaspávala už relatívne fajn, predpísala mi trojmesačné balenie Stilnoxu (liek patrí do skupiny sedatív a hypnotík, skracuje dobu nástupu spánku, pozn. red.), na ktorý som si vybudovala závislosť.

Simona Duhárová

Väčšina pacientov má z liekov obavy. Nebáli ste sa?

Keď mi ich predpísal lekár, išla som do toho s myšlienkou, že ich budem brať iba nejaký čas. V 29 rokoch som nechcela byť na takýchto liekoch. Asi po troch týždňoch som šla s kamarátkami na dvojtýždňovú dovolenku, kde som lieky vysadila a spánok sa mi upravil. Potom však prišli problémy a ja som zase sem – tam nespávala.

Neskôr som sa presťahovala od bývalého partnera a zase som spávala celkom fajn, ale bývala som veľmi unavená. Preto som šla k svojej doktorke.

Povedala som jej, aké mám problémy, a tá mi predpísala spomínaný Stilnox s tým, že ho môžem bez obáv brať. Keďže som jej dôverovala a mala som obavy z nespavosti, začala som ho užívať.

S akými liekmi na nespavosť máte skúsenosť?

So Stilnoxom a Xanaxom.

Fungujú dlhodobo?

Na začiatku to bolo super. Zaspala som do polhodiny, prespala som celú noc, ale v pohode som sa zobudila v noci k malému. Postupne už ale polovičné dávky nestačili a musela som ich navyšovať. V súčasnosti zaspím asi hodinu po užití a spánok je zlý a nekvalitný.

Spím maximálne 4 hodiny a na druhý deň som omámená a plačlivá. Najprv som lieky brala tie dva či tri týždne a na dovolenke ich vysadila. Vrátila som sa k nim asi po 5 mesiacoch. Po ďalších 5 mesiacoch nepravidelného užívania som si musela navýšiť dávku.

Ako lieky ovplyvňujú psychiku?

Lieky v kombinácii s nevyspatosťou spôsobili, že som bola plačlivá, všetko som videla čierne. Keď som vyspatá, bývam pozitívna a veselá.

Prečítajte si aj: Kristína Tormová by poradila mamám, nech si toľko nesťažujú

Pomohli vám návštevy psychiatra?

Bola som tam dvakrát. Prvý raz, keď mi predpísal Stylnox a Xanax, ktorý som o chvíľu vysadila. Druhýkrát som tam šla o rok a pol neskôr, keď sa mi nespavosť extrémne zhoršila.

Nielenže som nemohla zaspať, ale začala som sa budiť v skoré ranné hodiny. Psychiater na mňa ani jeden raz nemal veľa času, možno tak 10 – 15 minút, takže šlo vždy len o liečbu liekmi.

Žiadne hlbšie riešenie problémov teda nenasledovalo?

Nie. Lieky pritom človeka iba omámia alebo utlmia, ale neriešia podstatu. Ale ja som hneď od začiatku vedela, z čoho nespavosť mám, len som nevedela, ako tie problémy riešiť.

Mali ste sa o nespavosti s kým porozprávať?

Úprimne si myslím, že ľudia tomu veľmi nemôžu rozumieť, kým si to sami nezažijú.

V tomto období ste sa ocitli bez partnera, sama na dieťa. Ako to ovplyvnilo váš spánok?

Trochu sa zhoršil. Ale bolo to stále o tom istom. Niekedy fajn, inokedy som čakala do obedňajšieho spánku, aby som si dve hodiny pospala. Nebolo to tak, že by som nespala vôbec. Spala som dajme tomu 4 hodiny, ale nestačilo mi to.

Keď dlhšie nespím, mám problémy so žalúdkom, je mi zle. Človek je hlavne strašne pomalý, všetko mu dlho trvá, musí sa stále do niečoho nútiť. Každopádne, na materskej sa to dalo zvládnuť ľahšie ako teraz, keď pracujem.

Simona Duhárová

Aké komplikácie v bežnom dni prináša nespavosť?

Stalo sa napríklad, že mi prišlo z nedostatku spánku zle a vracala som v práci a vlastne aj celú cestu domov. Nepríjemné je, že sa často neviem s malým vychystať na ôsmu do škôlky, že prídem neskoro do práce a potom tam musím dlhšie zostávať. Takto sa mi posunie celý deň a ja nestíham, alebo sa vôbec neviem venovať malému.

Bráni vám nespavosť niekedy aj v starostlivosti o syna?

Áno, niekedy mi je zle od žalúdka a mám teploty. Raz sa stalo aj to, že 8 hodín pozeral Youtube videá, lebo som jednoducho nevládala.

Synček vaše problémy vnímal?

Myslím, že nie. Teraz mu už normálne poviem, že som nemohla spať, a že mi je zle. Ale spýta sa maximálne “prečo”, prípadne poznamená “zase”. Inak to nerieši, je ešte maličký.

Má vám kto pomôcť, keď máte za sebou pár nespavých nocí?

Bývalý partner, jeho mama, moja mama… Snažila som sa zariadiť si všetko sama, lebo som mala výčitky, že som malého “odkladala”. Teraz vidím, že je dôležitejšie, aby mal spokojnú maminu.

Keď je malý preč, spíte lepšie?

Naposledy sa stalo, že som nezaspala, lebo mi chýbal. Ale napríklad v lete, keď ho má tatino na týždeň, spím fajn, lebo nie som v strese, kedy ma zobudí, alebo že musím ísť rýchlo do práce, aby som mohla skoro odísť.

Prečítajte si aj: Slovenka, ktorá bola pri pôrodoch v Keni, Etiópii a Sudáne

Skúšali ste okrem liekov aj iné riešenia?

Nespavosť mi veľmi znepríjemňuje život a snažím sa s tým niečo robiť. Uvedomujem si, že takto to donekonečna nepôjde. Pomohla mi napríklad čínska medicína a akupunktúra, hlboké dýchanie aj meditácia. To sa ale s liekmi nedá porovnávať. Hlavne vás nič neutlmuje, no ani nefunguje po jednom raze, ale až po dlhodobom užívaní.

Momentálne som si dala termín do leta a budem sa snažiť odstrániť nespavosť prírodnou formou. Ak to nepôjde, skúsim antidepresíva, ktoré som už raz mala predpísané. Po mojej skúsenosti s liekmi však mám pred nimi veľký rešpekt.

A klasická terapia u psychológa?

Skúšala som aj to. Prvá psychologička mi povedala, že ak mi nevyhovuje ako liek Stylnox, mám skúsiť Lexaurin (liek proti úzkosti, ktorý môže vyvolať závislosť. Minulý rok bol stiahnutý z trhu, pozn. red.). Už som k nej neprišla.

K druhému psychológovi som chodila, keď to bolo so spánkom lepšie. Naučil ma dychové cvičenia na uvoľnenie, ale celkovo mi s prijatím mojich problémov nepomohol.

Takže vzťahové problémy ako príčinu nespavosti ste vlastne nikdy odborne neriešili?

Hovorila som o nich. Problém bol, že som ich nikdy nespracovala. Každý je iný. Niekomu sa stanú omnoho horšie veci a nič to s ním nespraví. Každopádne môj problém s nespavosťou už vôbec nie je len o tom.

Napríklad sa mi v práci niečo nepodarí. Večer nad tým začnem premýšľať, prídu úzkosti, a v dôledku toho sa mi už nedá zaspať, prípadne ma to zobudí zo sna. Je to aj podvedomý stres – som matka samoživiteľka. No veľakrát ma nič netrápi, a aj tak nemôžem zaspať.

Simona Duhárová

Rozumie vaše okolie problémom s nespavosťou?

Ani nie. Mama si myslí, že to mám z toho, lebo veľa cvičím. Bývalý partner zas, že pozerám veľa do telefónu:-). A ja o tom ani veľa nehovorím. Nespavosť mi spôsobil “overthinking” a trápenie sa nad vecami, ktoré som nemohla zmeniť.

Nevedela som prijať niektoré situácie, robila som si výčitky, mala som strach z vecí, ktoré ani neboli. Preto sú dôležité aj tie dychové cičenia, aby sa človek sústredil na daný okamih. Každý sme inak citlivý a určite sú na príčine aj genetické predispozície.

Čo mám robiť, ak mám podozrenie, že niekto v mojom okolí trpí nespavosťou?

Určite by som problém nezľahčovala. Ponúkla by som mu, aby sa vyrozprával, prípadne navrhla psychológa, čo už je snáď bežná vec. Nespavosť môže byť aj forma depresie, v takom prípade možno aj psychiatra – ale takého, čo si nájde čas a ktorému dôverujete.

Nespavosť spôsobuje aj nedostatok serotonínu, takže by som odporučila výživové doplnky alebo vhodné potraviny. Hlavne je dôležité podchytiť problém hneď na začiatku.

A čo odporučiť dovolenku na dospatie:-)?

Mne osobne sa nespavosť na prvej dovolenke bez dieťaťa zlepšila. Viem si predstaviť, že na nejakej oddychovej, kde má človek na starosti len relaxovať, a vie, že ak sa nevyspí v noci, dobehne to cez deň, určite áno.

Tento rok som mala dva týždne, keď sa mi podarilo spať v noci 7 hodín. Čím viac som spala, tým som spala lepšie. Spánok sa mi zlepší aj cez  Vianoce, keď je dlhšie voľno a nič nerobíme.

Osobne si myslím, že keby som mala mesiac voľno a viem si pospať kedykoľvek cez deň, prestala by som byť zo spánku v strese a upravilo by sa to aj samé :-).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. No toto! To musí byť strašný problém a ešte väčší, že ako z toho kola von? Držím palce…

    Ale vidím, že nech má človek akékoľvek psychické problémy, skúsenosti sú rovnaké. Psychiater má na Vás 10-15 minút času a psychológ Vám povie, že treba začať s liekmi…

    Syn trpel aj inými problémami, no dostal lieky, ktoré nespavosť zhoršili (školák – nespal niekedy celú noc, alebo zaspal až o šiestej ráno) a tak mu odporučili, aby večer nepil čierny čaj. To akože malo stačiť. A ku psychológovi sa dostaneme tak asi raz za dva – tri mesiace a akosi ostáva len pri rozhovoroch… Čakám na nejakú terapiu… No skrátka tiež len kolom dokola sa moceme..

  2. uff pre bodku a aké prírodné resp. prirodzenejšie metódy/triky na zaspanie Vám pomohli k lepšiemu spánku aspoň trošku?

Pridaj komentár