Švagriné Dominika a Katka Sendrei sa vydali za bratov včelárov. Kým sa manželia starajú o úle, ženy vzali popri kočíkovaní do rúk sociálne siete.
Prostredníctvom instagramového profilu vcelarove.deti šíria osvetu o včelách a živote v rodine, kde je med každodenným chlebom.
Kto u vás v rodine zachováva včelársku tradíciu?
Tradíciu v rodine založil dedko včelár. Pre niekoho to nie je dlhá tradícia, pre nás to však znamená veľa.
Celé sa to začalo na škole v krúžku včelárstva. Preto netreba podceňovať záujmy detí. Aj z nebadaného záujmu môže vzniknúť niečo, čo naštartuje biznis, alebo udrží work life balance.
Momentálne máme v rodine troch včelárov – dedka a našich manželov.
Akú úlohu v rodine majú ženy včelárov?
My sme najmä pozorovateľky a dokumentaristky. O „včelárinu“ sa zaujímame skôr teoreticky.
Obe máme rešpekt pred včelami, zato aktívne využívame hlavný produkt v našich receptoch, kde sa snažíme nahrádzať rafinované cukry (aj kvôli deťom, keďže sladkosti milujú) a šíriť povedomie o tekutom zlate, ktoré máme.
Učíme sa stále, tak ako v iných oblastiach, aj včelástvo je to o večnom vzdelávaní.
Naším hobby je instagramový profil vcelarove.deti, kde okrem zdieľania vecí zo života šírime aj vedomosti o včelách. Pripravujeme napríklad ankety, máme rady učenie hravou formou.
Vediete ku včelárstvu aj svoje deti?
Keďže naši malí majú len 2 roky zatiaľ vedia najmä to, že včielka pichá a okolo úľov sa musí bežať rýchlo :-).
Vedia včelu napodobniť, vedia, že nám dáva med. Verím, že viac sa naučia neskôr. Ak ich včelárstvo osloví, budeme sa len tešiť. Stále však ostávame v rovine spontánnosti, a či ich to bude baviť alebo nie, nechávame na nich.
Snažíme sa však vychovávať k povedomiu o včelách spoločnosť, to nás robí šťastné. Zatiaľ je to v malom prostredníctvom Instagramu, ale kto vie, kam poputujú naše kroky ďalej.
Prečítajte si aj: Mamička autistickej dcéry vylúčila zo stravy lepok. Výsledok je viac než prekvapivý
Vinohradníci trávia na vinici celý rok, a romantika to vraj nie je. Ako je to s prácou okolo včiel?
My to máme od vinárov trochu ľahšie, pretože včely si vyžadujú pozornosť kratšie, ale o to intenzívnejšie obdobie.
Včely sa „prebúdzajú“ a začínajú byť viditeľne aktívne so zimným slnovratom, keď matka nakladie vajíčka. Sezóna sa uzatvára prirodzene poklesom teploty, čo závisí od počasia.
V auguste štartuje príprava na zimu, vtedy ich naši chlapi začínajú prikrmovať. V októbri, keď nie je veľmi sychravo a mrazivo, ešte niektorá odvážna včela z úľa vyletí na menší prelet.
Koľko rodín máte aktuálne v opatere?
Momentálne máme 14 rodín, ktoré si vyžadujú aj niekoľkohodinovú dennú starostlivosť. Máj a jún sú mesiace, kedy sa včely zvyknú rojiť, čo je pre včelára celkom náročné.
Je potrebné roj identifikovať a odchytiť. Prácu uľahčí, ak má včelár označené matky. Pre nás ako laikov, ktorých to zaujíma, je to fascinujúci proces.
Čo všetko si vyžaduje práca okolo včiel?
V prvom rade čas, trpezlivosť a vzťah k prírode. Okrem nadšenia si včelárstvo vyžaduje aj základné vedomosti o tom, ako včely žijú, a ako sa o ne treba starať.
Dá sa povedať, že včely sú ako každé hobby. Môžete začať nevinne jedným úľom vďaka včelárskemu krúžku a pokračujete rodinnou tradíciou chovania včiel, výrobou vlastných domácich úľov a produkciou medu.
Čo je v konečnom dôsledku aj podstata domáceho včelárstva.
Nebojíte sa uštipnutia?
No jasné, že sa bojíme, preto do kukly vlezieme len pre dobrú fotku na Instagram (ktorú sme ešte neurobili ale asi by sa patrilo :)). Štípance si vieme ošetriť, ale aj kvôli deťom máme pred včelami rešpekt.
Ako správne ušetriť uštipnutie od včely?
Najprv vyberieme žihadlo. Potom na štípanec priložíme studený obklad, najlepšie octový, ktorý stiahne opuch. Pomáha aj ľad. Na záver miesto natrieme fenistilom.
Ako prebieha život včiel?
Cyklus života včiel je veľmi obšírna téma. Okrem počasia ho ovplyvňujú rôzne faktory ako postreky či klimatické zmeny. Zaujímavosťou je, že včela sa za svoj život dostane do viacerých rolí.
Najprv je larvou, neskôr najpočetnejším druhom v úli, teda robotnicou. Až nakoniec vylietava z úľa a stáva sa zberačkou.
Včely si všetci spájame najmä s pohárom medu.
Vznik medu je zdĺhavý a komplikovaný proces. Ak by nebol, asi by sme ho už vyrábali sami :-).
Najskôr robotnice zozbierajú kvetový nektár a medovicu, ktorú môžeme poznať aj ako sladkú šťavu listov niektorých rastlín. Znášku odovzdajú v úli svojim kolegyniam.
Táto sladina slúži ako potrava včiel v úli. Včely však vedia, čo všetko sa vonku nachádza. Preto podľa hesla dôveruj, ale preveruj sladinu počas vzájomného odovzdávania v úli niekoľkokrát kontrolujú.
Vďaka tejto „nedôvere“ sa zo sladiny postupne stáva med obohatený látkami, ktoré pochádzajú zo včiel, štiepením cukrov a odparovaním vody.
Prečítajte si aj: Pole za domom a kýblik namiesto plienky. Ako vyzerá život mamy, ktorá počúva svoju intuíciu
Keď si už pripravia med správnej hustoty a minimálnej vlhkosti, včely ním plnia bunky plástov až po okraj.
Každú z buniek potom zaviečkujú ochrannými voskovými viečkami, ktoré umožňujú zrenie medu až do medobrania.
O mede sa hovorí ako o všestrannom lieku. Akým spôsobom ho môžeme využiť?
Z medicínskeho hľadiska nie je zatiaľ žiadna overená štúdia o liečivých účinkoch medu, hoci skúsenosť našich predkov hovorí niečo iné.
Med sa v minulosti používal namiesto obväzov pri poraneniach a popáleninách, keďže jeho prostredie je silne nehostinné pre vonkajšie baktérie.
Sami ho za liečivo nepovažujeme. Pomáha napríklad pri kašli, hlavne tom dráždivom, čo vám nedá ani spať, pretože zmierni suchú podráždenú sliznicu.
Ale vedzte, že z kašľa nevylieči. Benefity medu sú najmä jeho výživovej hodnote, čo je téma, o ktorej často píšeme.
Ako môžu ľudia, ktorí sa včelárstvu nevenujú, chrániť včely?
Najviac by pomohlo, keby sa vzdali anglického trávnika a vysadili si lúčne kvety, ovocné stromy a iné trvalky.
Veľmi sa nám páči projekt, ktorý v Brne podporuje výsadbu zelených striech. Vďaka tomu sa prispieva k ochladzovaniu klímy, šetreniu energií a tiež sa pomáha včelám.
Rady by sme poukázali aj na postreky, nie sú fajn pre nás ani pre včely, hoci tie sú schopné prefiltrovať z nektáru veľa. Postreky sú však veľmi škodlivé.
Treba začať myslieť ekologicky. To je kľúčová vec, ako pomôcť nielen včelám, ale všetkým.
Dnes sa veľa hovorí o výhodách a nevýhodách chovu mestských včiel.
Možnosť chovať mestské včely by sme vyzdvihli. Je to príležitosť vytvoriť zo sterilného mesta pestrú súčasť flóry.
Keď my ľudia pochopíme, že je niečo prínosné, vieme sa posnažiť a vymyslieť naozaj dômyselné projekty.
Výborný nápad sú „diaľnice“ pre včely, ktoré si môžete predstaviť ako dlhé pásy stromov a zelených kvitnúcich plôch, ktoré spájajú jednotlivé lesy na okrajoch miest. Toto nie je fikcia, ale súčasť architektúry niektorých európskych miest.
Ako dnes mestá podporujú chovateľstvo včiel?
Napríklad Oslo myslí nielen na rozvoj včelstva, ale aj predchádzanie úhynu a strate iných druhov opeľovačov a rastlín.
Na Slovensku sa zas stretneme s včelími „bufetmi“. Tieto záhony kvetov svojou pestrosťou ponúkajú občerstvenie počas celého roka. Pochvalu su zaslúži Zvolen a jeho areál Technickej univerzity.
Vďaka mestu vznikajú nové druhy medov, keďže na balkónoch a v parkoch nájdeme najmä okrasné kvety.
Prečítajte si aj: Keď život chutí ako Dobrý ročník. Ria Zelisková vie, ako sa vinárči po slovensky
Môžeme toho urobiť viac. Musíme ale pamätať, aby sme pomoc nepreháňali a neohrozili tým iný hmyz alebo také kvety, ktoré včely nevedia opeliť, a ktoré nechtiac vytlačia z prostredia.
Ako ponúknuť informácie deťom, ktoré sa začnú zaujímať o včelárstvo?
V niektorých zoo či botanických záhradách existujú vzorové úle. Botanická záhrada v Košiciach zas každoročne organizuje včelársku výstavu.
Pre nás bol kvalitný zdroj informácii určite dedko včelár. Ten náš sa včelám začal venovať z vlastnej iniciatívy, a robí to z pasie dodnes napriek chorobám včiel či zhoršujúcej sa klíme.
Kam sa môžeme v lete s deťmi vydať, aby sme sa naučili niečo o včelách?
Na Slovensku máme viacero organizácii, ktoré sa zaoberajú šírením povedomia o včelách a ich prospešnosti.
Za zmienku stojí Zväz včelárov na Slovensku, alebo včelársky Skanzen v Kráľovej pri Senci. Google a správne zamierená pozornosť robí divy aj z neznámeho.
Kde sa vychovávajú budúci včelári?
Ako čerstvé Košičanky by sme vyzdvihli Včelársky klub Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie. Nájdete tu všetko, čo potrebujete.
Naši muži zas odporúčajú ako bohatý zdroj informácií a trendov časopis Moderní včelárství a knihu Včelárství od Zdeňka Neubaura z nakladateľstva Brázda.