Starí rodičia – opatrovatelia, ktorým neplatíme…

Dagmar Mozolová 0

Pre mnohých otcov a mamy sú ideálnymi opatrovateľmi ich detí starí rodičia – staré mamy a starí otcovia. Je na to hneď niekoľko dôvodov: majú k dieťatku vzťah, ak sú na dôchodku a bývajú nablízku, majú takmer vždy čas a netreba im za to platiť, čo je pre mnohé mladé rodiny nezanedbateľným prínosom.

foto: iStock

Ak sú v rodine dobré vzťahy, je to vynikajúce. Starí rodičia sú pre dieťa studnicou múdrosti a lásky. Môže sa však stať, že sa rodičia dieťaťa začnú s prosbou o postráženie vnúčatka na nich obracať až príliš často. Aby rodičia dieťaťa neprenášali až príliš veľkú mieru zodpovednosti na starých rodičov a aby sa starí rodičia necítili až príliš preťažení, či dokonca zneužívaní, na to postačí niekoľko jednoduchých pravidiel.

Mnohí rodičia sú radi, že svoje deti z času na čas môžu zveriť do opatery starých rodičov – najmä starých mám. Väčšina starých mám to urobí s radosťou a ochotne. Ale aj starým mamám sa môže stať, že sa im akurát stráženie vnúčatka až tak nehodí. Môžu mať na to rôzne dôvody.

Oslovenie „ stará mama“

V slovenčine je výraz „stará mama“ dosť odpudzujúci. Raz sme boli na plavárni s neterou Zuzkou, ktorá mala vtedy 4 roky, dcérou manželovej sestry, a bola tam aj moja mama, aktívna päťdesiatnička. Keď neter počula, že ju môj syn volá „stará mama“, zvedavo sa opýtala: „Aj ty si stará mama? A prečo nie si stará?“ V porovnaní s nemčinou (veľká mama) sme na tom biedne…

Predstava starej mamy, starkej či babičky posúva obraz tých, ktorým oslovenie patrí, niekam k babičke Boženy Němcovej a, veru, dnešné „staré mamy“ sú od tohto obrazu dosť ďaleko.

Staré mamy, ktoré sa cítia na tridsať

Niektoré staré mamy majú problém z toho, že sú už starými mamami.

Mnohé „staré mamy“ sa cítia byť ešte mladé a vitálne, plné života, majú rozbehnutú kariéru, dobre vyzerajú, chodia cvičiť, ovládajú svetové jazyky, možno sú úspešnými živnostníčkami a zrazu im ktosi pripomenie, že sa na svet derie ďalšia generácia – ich vnúčence – a ony sú už tou treťou, ktorá smeruje do dôchodku…

Na rodinka.sk  som si v diskusii prečítala niekoľko príspevkov, ktoré svedčia o tom, že odmietanie úlohy starej mamy vôbec nie je, žiaľ, zriedkavé. Napríklad jedna stará mama si nepraje, aby ju tak dieťa oslovovalo a vyžaduje si, aby ju volalo krstným menom, pretože sa za oslovenie “stará mama” hanbí. Dokonca jednej dcére, ktorá oznámila svojej matke, že je tehotná, matka odporučila, aby šla na interrupciu, nakoľko sa ešte na to, aby mala vnúča, jednoducho necíti…

Staré mamy – aktivistky

Iné staré mamy sa tešili dlhý čas na to, že začnú na dôchodku s mnohými aktivitami, na ktoré nemali čas, kým pracovali a starali sa o deti a domácnosť. Chcú možno cestovať, zapísať sa do kurzov, stretávať sa s priateľmi, naučiť sa surfovať na internete a úloha opatovateľky sa im nepáči.

Sú možno frustrované z toho, že ich niekto vťahuje do „práce“, síce v rodine, ale predsa len do práce (opatrovateľky).

Staré mamy, ktoré potrebujú kľud a neveria si

A iné staré mamy potrebujú svoj pokoj, veľa času len pre seba samé. Možno majú zdravotné problémy, alebo si jednoducho neveria, že by dokázali dať na malého neposedného človiečika taký pozor, aby sa mu nič nestalo.

Ochotné staré mamy

A sú aj staré mamy (a tých je zrejme väčšina), ktoré sú ochotné vnúčatko postrážiť. Milujú ho nadovšetko a tešia sa z jeho prítomnosti, rodina je pre ne prioritou a možnosť postarať sa o najmenšieho člena (členov) rodiny ich vnútorne napĺňa.

Sú šťastné, že ho môžu naučiť riekanky, pesničky, majú dostatok času napr. pozorovať s vnúčatkom mravčeky v mravenisku či upiecť obľúbený koláč. A predsa, aj tým sa to niekedy jednoducho nehodí. Možno chcú ísť ku kaderníkovi alebo na nákup.

Až príliš ochotné staré mamy

A sú aj staré mamy, ktoré sú „až príliš ochotné“. Zabúdajú na seba, svoj život a celé sa chcú „obetovať“ pre deti. „Kedykoľvek ma potrebujete, prídem.“ „Vy povedzte, či ma potrebujete, ja som vždy ochotná.“ Tieto a im podobné výroky svedčia o tom, že stará mama už nie je svojím pánom a akosi sa z nej stal „vždy ochotný otrok“. Žiaľ, takéto staré mamy sa až tak chcú obetovať, že sa v prítomnosti vnúčatka vložia do úlohy matky dieťaťa a prekračujú svoje kompetencie. Napríklad:

„Mami, máme piť?“ pýta sa dieťa.

„Ja som zobrala,“ odpovedá stará mama predtým, ako matka stihne otvoriť ústa.

Matka dieťaťa sa tak môže cítiť odsúvaná na vedľajšiu koľaj. To môže byť zdrojom nedorozumení medzi matkou a starou matkou dieťatka.

 

Strach povedať „nie“

Nech už starí rodičia vášho dieťatka patria do ktorejkoľvek skupiny, mnohé predsa len vnúča postrážia, aj keď im to práve nevyhovuje. Jednoducho povedia na žiadosť svojich detí, rodičov vnúčatka, „áno“. Netrúfajú si odmietnuť. Boja sa staviť hranice. A vnútorne sa možno cítia zneužívaní…

Detská psychologička E. Poláková v Poradni psychológa na babetku.sk hovorí: „Výchova každého dieťaťa je vecou jeho rodičov. Starí rodičia sú v jeho živote neoddeliteľnou súčasťou. Obohacujú jeho život svojím pohľadom i skúsenosťami.“ Ak sa podarí tieto roly skĺbiť a vzájomne sa rešpektovať, vznikne príjemné a pre deti bezpečné rodinné prostredie.

Riešenie: otvorená komunikácia

  • Staré mamy (starí rodičia) by sa nemali v žiadnom prípade vzdať osobného života. Nie sú povinné byť neustále k dispozícii svojim deťom a vo dne – v noci sa starať o vnúčatko. Veď sú starí rodičia, nie rodičia!
  • Staré mamy by mali poznať svoje hranice a formulovať ich. Majú vyjadriť jasne, že nebudú vždy automaticky k dispozícii rodičom (nech je už dôvod akýkoľvek, je to ich vec), len pokiaľ im to bude vyhovovať. Majú mať možnosť povedať „nie.“
  • Rodičia majú hranice starých rodičov rešpektovať.ň
  • Keďže mnohé staré mamy jasne hranice neformulujú, je úlohou rodičov dieťaťa stanoviť ich a otvorene ich navrhnúť. (Najmä ak sú staré mamy zo skupiny „otrokýň“.) Pritom je potrebné zohľadniť záujmy, hranice zaťaženia a potrebu kľudu starých rodičov.
  • Starí rodičia majú tiež tieto pravidlá rešpektovať.
  • Stanovte si jasné pravidlá. Len ak sú stanovené a obe strany ich rešpektujú, môžu bez konfliktov a nedorozumení vychutnávať prvé krôčky a slovíčka dieťatka. Staré mamy bez pocitu zneužívania a mamy bez pocitu zlého svedomia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár