Pamätám si ako dnes na prvé argumenty mojej mamy, s ktorou si inak rozumiem vynikajúco, k našim manželským a rodičovským nápadom:
- „Ale čo mi ty ideš rozprávať, veď ja som vychovala štyri deti…“
- „Ty tomu nechápeš, ešte to nemáš odžité…“
- „Toto máš zle, urob si to takto…“
A iné perly…
Mnohé výroky vyplývali z veľkého chcenia pomôcť nám, mladým – ale dosahovali presne opačný efekt.
Liezli nám na nervy,
stavali nás do pozície nesvojprávnych blbečkov, nedávali nám pocit domova vo vlastnej domácnosti a zbytočne nás burcovali proti sebe.
Tlak nastal ešte väčší, keď sa nám narodili deti. Situácia bola pikantnejšia o to viac, že hoci som sa ovrabčila druhá a môj brat mal už deti, vážne zdravotné problémy mojej švagrinej zatiahli moju mamu do ďalšieho kola kvázi materských povinností voči vnúčatám a tak bola v pohotovostnej role aj pri mojich deťoch…
Chceli sme len starú mamu
Lenže my sme nič nepotrebovali. Chceli sme len starú mamu, ktorá sa príde s deťmi vymojkať, vytešiť, porozprávať sa s nami a povzbudiť nás.
Miesto toho nás unavovalo handrkovanie, či mám dať aj vnútri čiapočku a dvoje ponožky (my sme boli presvedčení, že deti vatičkovať nebudeme a od malička sme otužovali), či to s tým dojčením nepreháňame, prečo nedávame vodičku, cumlík s cukrom či medom, prečo je voda na kúpanie studená…
Ja som sa práve po 10-ich rokoch rozhodla, že svokrovcom dám stop. Práve preto, že darmo sme im hovorili, že chceme, aby boli súčasťou rodiny a života našich detí, ich pôsobenie sa zredukovalo na kritizovanie. Keď sme sa s manželom kvôli tomu skoro rozviedli a začali mať vážne zdravotné problémy, vidím ako lepšiu možnosť zamedziť kontakt na úpln minimum, nevyhnutné. Nie je to jednoduché, ale ja som sa vydala za manžela a nie za jeho rodičov… Je mi ľúto, ako sa chovajú a raz to bude ľúto aj im. To však možno bude neskoro..