Deti a podlahy. Vzájomné šance na prežitie… (2.)

MikSa 4
Koberec malovany

V 1. časti som sa zamýšľala nad tým, ako dieťa môže “zmeniť” pôvodný stav podlahy a dnes Vám ponúkam stručný prehľad základných typov podláh s krátkou charakteristikou.

Niektoré typy podláh naozaj nemusia byť práve najvhodnejšie, ak máte doma malé deti, a to najmä z titulu hygienickej nedostatočnosti (čím trpia najmä alergici, astmatici) alebo z hľadiska bezpečnosti, keď dieťaťu hrozí, že si môže ublížiť, ak na tvrdej podlahe “pristane”.

LAMINÁTOVÁ PODLAHA

… je výrobkom z drevitých vlákien a obsahuje až 95 % drevnej suroviny. Tieto podlahy sa dnes uprednostňujú najmä pred linoleom alebo PVC-podlahami. Laminátová podlaha má dobre izolačné vlastnosti, je ľahko udržiavateľná a má pomerne vysokú odolnosť. Ich výhodou je aj ekologická nezávadnosť a jednoduchá montáž. Momentálne nájdete na trhu laminátové podlahy od veľmi nízkych cenových relácií až po finančne náročné.

Plávajúce podlahy sú v súčasnosti módnym hitom. Nepripevňujú sa k podkladu, ale “plávajú” na jemnej plastovej fólii, ktorá je izolantom. Oproti dreveným podlahám majú ľahšiu údržbu (odporúča sa prejsť iba vlhkou handrou), nemusia sa leštiť, voskovať či lakovať. Sú však pomerne zle renovovateľné.

VINYLOVÉ PODLAHY

… sú známejšie pod menom PVC (POLY-VINYL-CHLORID). Sú to umelé termoplastové látky (nie linoleum) s rôznymi vzormi a farbami. Je to pomerne tvrdý materiál, preto aj dlho vydrží. Tieto podlahy nie sú drahé, majú ľahkú údržbu a nie sú ani náročné na pokladanie. Avšak dnes už nespĺňajú zvyšujúce sa nároky na podlahovú krytinu zo strany kupujúcich.

KERAMICKÁ DLAŽBA

… má ľahkú údržbu, ale treba povedať, že aj častú. Jej hlavnou nevýhodou je chlad, ktorý z dlážky stúpa, šmykľavosť a “nepraktickosť” v zmysle, že taniere sa na nej ľahko rozbijú, ak sa vám raz vyšmyknú z rúk. Keramická dlažba je odolná proti vode, môže mať rôzne tvary, veľkosti, farby, vzory a povrchy.

DREVENÉ PODLAHY

… dnes najčastejšie ako drevené parkety, prežívajú obdobie znovuobjavenia. Drevo ako podlahová krytina má dlhú tradíciu, je prirodzeným prírodným materiálom, ktorý je obnoviteľný, ľahko opracovateľný a má dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Hlavnou nevýhodou je (okrem dnes pomerne vysokej finančnej nákladnosti) rozmerová nestálosť, drevo totiž viaže a vylučuje vlhkosť, ľahko napučí a vysychá. Problémom býva aj nesprávne špárovanie.

TEXTILNÉ PODLAHY

… najčastejšie koberce, ostávajú akoby v remíze (ani úplne nevyhrávajú ani úplne neprehrávajú) medzi všetkými typmi podláh. Istý čas to vyzeralo, že sú na ústupe a že tomuto typu podlahy môže pomôcť len výkonný vysávač… Avšak dobrá tepelná kvalita, príjemný povrch a pohodlnosť, ba až istá reprezentatívnosť, dlhá tradícia, množstvo farieb a vzorov a prístupná cena, robia z tohoto typu podlahy stále viac a viac žiadanejší výrobok, najmä ak je reč o kvalitnom koberci: dôležitá je výška a hustota vlasu, druh použitého vlákna, technika šitia, použitie syntetických či prírodných materiálov. Nevýhodou ostáva nestálofarebnosť a ľahká absorpcia špiny a nečistôt.

KORKOVÉ PODLAHY

… istého času veľmi obľúbené, ale s pomerne malou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Ostatné hovorí za: neabsorbujú prach, sú mäkké a príjemné na kontakt, dodávajú pocit tepla, vyrovnávajú teplotu a vlhkosť vzduchu, zabraňujú tvorbe plesní a vytvárajú prírodné prostredie.

Aká je Vaša skúsenosť? Ktoré podlahy vydržia experimentovanie detí a spĺňajú aj Vaše kritéria kvality a estetiky?

Pripravila MikSa

Zdroj: internet

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. My sa v najblizsom case chystame instalovat v byte linoleum (prirodne, nie PVC).

    Preco sme si ho vybrali? Lahko sa udrziava, je antistaticke, antibakterialne a v peknych dezenoch. Vraj vela vydrzi, odporuca sa aj do narocnych prostredi (nemocnice, skoly, kina, verejne budovy). Nevyhoda je, ze je drahsie ako napr. laminatove parkety.

    Osobne prakticke skusenosti s tym este nemam, potom napisem smile

  2. To linoleoum (zmes ľanu a oleja) je asi najlepšie riešenie. Fakt. Mali sme to v dome asi 100 rokov a prežilo to hodne, ale chceli sme byť modernejší.

    Nuž plávajúca podlaha stojí za figu – po dvoch dňoch sú na nej prachové chumáče, asi to elektrizuje alebo ký ďas! Na skriniach sadá prach rovnomerne a nerobia sa chumáče ani po troch týždňoch ako na podlahe – dvíha sa mi z toho žalúdok!

    Keramika je fajn, ale určite nie veľmi svetlých farieb, ani príliš tmavých, lebo na tom vidno každú kvapôčku.

    Na môj dušu tie niekdajšie materiály boli oveľa lepšie – keby som sa mohla teraz rozhodnúť, tak všade naťahám linoleum. Keramika by išla len do kúpeľne a WC.

  3. My ideme teraz kupit koberec. Je lepsi na behanie pre nozicky a moze si nanho aj dietatko sadnut bez toho, ze by mu bola na zadocek. Som pripravena aj na nejake nevypratelne flaky, hlvane ze si maly neublizi. Inac mame laminat, ktory vysavam kazdy den kvoli prachu a malemu sa na nom celkom dobre chodi, ale je to aj preto je laminat naschval nelestim, lebo potom je z toho klzacka aj pre dospelych.

  4. Inak aj korok uz teraz sa vyraba s ovela odolnejsimi lakmi ako kedysi. Takze sa netreba bat mechanickeho poskodenia. My sme dali do detskej korkovu plavacku, super sa kladla, dobre sa udrziava – teda manzelka to tvrdi, zatial nie je mechanicky poskodena, nie je hlucna, je tepla a maksia nez ostatne dlazky (okrem koberca). Zatial tuto volbu vobec nelutujeme, prave na opak odporucame.

Pridaj komentár