Ak chcete mať dobrý komín, ktorý bude počas mnohých rokov spoľahlivo plniť svoju funkciu, mali by ste pred samotným výberom poznať základné poveternostné podmienky danej geografickej oblasti a mať premyslený druh spotrebiča. Ostatné ponechajte na odborníkov, ktorý vám správne navrhnú komínový systém, výšku a priemer.
Komín vyberajte dôkladne! Na Slovensku dnes môžete nájsť veľké množstvo komínov, ktoré sa vyznačujú skutočne mimoriadne nízkou cenou. Väčšinou ide o lokálnych predajcov, ktorý ponúkajú komínové zostavy od rôznych výrobcov s rozdielnou kvalitou jednotlivých komponentov. Zvyšuje sa tak nielen riziko nechcených nehôd, ale môže sa stať, že záruku na komín ako celok nemusíte dostať.
Preto žiadajte od svojho výrobcu certifikát na celý komín, nie iba na jednotlivé komponenty. Na rozdiel od niektorých komínových zostáv, kde jednotlivé komponenty pozostávajú od najrôznejších výrobcov a ich kvalita nedosahuje želanú úroveň, ucelený komínový systém je zložený z komponentov, ktoré sú od jedného výrobcu, sú preverené skúsenosťami, vzájomne spolupracujú a ich výroba je pod neustálym dohľadom technickej kontroly. Preverená kvalita jednotlivých komponentov vytvára systém garancie bezpečnosti a istoty za rozumnú cenu.
Rúra je základ Kvalitná šamotová rúra je základom dobrého komína. Základom je, aby bola vložka odolná voči vyhoreniu sadzí. Toto kritérium spĺňa väčšina šamotových vložiek distribuovaných na Slovensku. Rozdiel medzi jednotlivými vložkami však spočíva v tom, ako vysokú teplotu a po akú dobu sú schopné zvládnuť bez ujmy. Rúra by mala byť čo najmenej nasiakavá a teda odolná voči vode. Kvapalina sa tak nedostane na vonkajší obvodový plášť a nedochádza k narušeniu izolačných vlastností komína.
Okrem kvalitného materiálu sa zamerajte na to, aby mal komín čo najmenej spojov. „Moderné šamotové rúru dosahujú dĺžku 1,33 m a sú absolútne vodotesné aj vďaka hrdlovému spoju.,“ konštatuje Maroš Plško, technický riaditeľ Schiedel Slovensko. Vzájomné zasunutie rúr je výrazne vyššie ako v prípade spoja pero a drážka. Rovnako môžete aj skrátiť rúru ako potrebujete a prispôsobiť ju svojim potrebám.
Nezabudnite na kvalitnú komínovú izoláciu! Súčasťou komínového telesa by okrem vhodnej vložky mala byť aj kvalitná izolácia. Jej úlohou je zabrániť prudkému klesaniu teploty spalín. Slabá izolácia môže spôsobiť stekanie kondenzátu po stenách prieduchu. Optimálnou voľbou je tepelná izolácia integrovaná v komínovej tvárnici (Schiedel Absolut). Z materiálov je to izolácia z minerálnych vlákien.
Zamedzuje úniku tepla a zaisťuje optimálnu prevádzkovú teplotu v komíne, aby nedochádzalo k výraznému ochladzovaniu spalín, a teda ku kondenzácii. Minerálne vlákno odoláva krátkodobo teplotám až do 1000 °C, dá sa ľahko ohýbať a vyznačuje sa dobrou priľnavosťou.
Kominár musí chodiť pravidelne Za technický stav komína podľa zákona, zodpovedá vlastník objektu. Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému môžete pri inštalácii preveriť kontrolou spalinovej cesty, čiže skontrolovať dymovod, komín ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých materiálov od komína.
Komíny pripojené na krby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kW je potrebné kontrolovať trikrát do roka. Aj tu platí, že lepšie je zavolať si kominára. Budete si tak istý a vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie vnútornej vložky. Mal by byť „vyzbrojený“ komínovou kamerou. Vďaka nej dokáže overiť celistvosť celého komína. Cena za čistenie komína sa totiž s cenou vyhoreného domu alebo stratou ľudského života nedá porovnať.
Foto: Schiedel
Loading...