Ako dostať záhradu po zime späť do formy

Vlado Pabiš 0

Nezaspite na vavrínoch. Aj keď je vonku stále ešte zima, vaša záhrada už vyžaduje zvýšenú pozornosť. Pokiaľ sa o ňu začnete svedomito starať ešte pred začiatkom jari, odvďačí sa vám svojimi plodmi a úrodou po celý rok.

Ideálnymi mesiacmi pre začiatok záhradkárskych prác sú február a marec.

Pôdu, ktorá cez zimu bojovala s prízemnými mrazmi, je pred začiatkom sezóny vhodné skultivovať a prevzdušniť. A aké konkrétne práce vás čakajú? Nemali by ste sa vyhýbať vertikutácií, prerezávaniu stromov a živého plotu, úprave záhonov a taktiež vysádzaniu prvých trvaliek a zeleniny. Preto nestrácajte čas a s chuťou sa pustite do práce.   

Starostlivosť o zmrznutý trávnik

Prvým dôležitým krokom je počkať, až sa sneh úplne roztopí, a zároveň teploty boli už trvale nad nulou, aby bola pôda dostatočne suchá. Do tej doby na trávnik príliš nešľapte. Zbytočne by ste ho zaťažovali.

Než sa pustíte do samotnej práce, povrch si vyčistite od lístia, vetvičiek a suchej trávy. Pokiaľ máte prípravné kroky za sebou, je na čase začať s vertikutáciou.

Vertikulácia

Tá slúži k prevzdušneniu silnej vrstvy machu, pliev a zbytkov posekanej trávy, ktorá po zimnom období vznikla a zabraňuje prieniku vzduchu a vody do pôdy. Pokiaľ by sa trávnik neprevzdušnil, hrozilo by mu udusenie. 

Najlepším spôsobom ako pôdu skultivovať, je pomocou elektrického vertikutátora. Jakub Kircher zo spoločnosti Gardena tvrdí, že kvalitný vertikutátor zaisťuje veľkú prieťažnú silu na intenzívnu prácu, vďaka čomu dôkladne prečistí celý trávnik. Vertikutáciu trávnika treba opakovať vždy na jar a jeseň.

Postarajte sa o náradie

Poriadok je základ dobrej organizácie práce. Správny kutil vždy vie, kde má čo uložené. Kým sa v záhrade nedá robiť, spravte si poriadok v miestnosti, kde máte uložené náradie. Elegantným riešením sú vešiaky na náradie, či závesné lišty, na ktoré pohodlne môžete uložiť všetko, čo treba.

Tiež sa vám zídu aj poličky na ktoré si môžete odložiť stroje a náradie, ktoré sa na háky zavesiť nedá. Ak náradie počas zimy skorodovalo, použite na odstránenie oceľovú vlnu a očistite ňou poškodené časti.

Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna ďalej odporúča skontrolovať ostrosť čepelí a v prípade potreby ich nechať naostriť. Pri všetkých rezných nástrojoch, mechanických, či elektrických alebo pri nožniciach na trávu a kríky treba použiť čistiaci sprej na čistenie nožov. Kosačku dobre vyčistite a skontrolujte, či sú nože ostré a spoje namazané. Elektrickú kosačku zapojte a skontrolujte jej funkčnosť. Ak by boli problémy, nechajte ju skontrolovať prípadne opraviť pred začiatkom sezóny v autorizovanom servise. Pri benzínových kosačkách sa kontrolujte hladina oleja, čistí sa vzduchový filter a sviečky. Nezabudnite vymeniť palivový filter. Oveľa pohodlnejšie je však kosačku vložiť do rúk odborníkov v servise. Tí vám rovno aj nabrúsia nože a sezóna môže začať!

Rezanie stromov a živého plotu 

Vo februári nastáva obdobie rezania stromov, ktoré následne po celý rok ovplyvňuje ich zdravie a kvalitu úrody. Vďaka tomu získa strom dostatok svetla, skôr vykvitne a na jeseň sa tým zaistí bohatá úroda.  S úpravou začnite v dobe, keď sa skončia najväčšie mrazy. Spravidla to býva január a február, čo je obdobie vegetačného kľudu.  Najprv prestrihajte odrody, ktoré sú odolnejšie proti mrazom. Pri samotnom rezaní sa zbavte predovšetkým vetví, ktoré nadmerne zahusťujú korunu a ktoré si navzájom dotýkajú a odierajú si kôru. Samozrejmosťou je tiež odstránenie chorých a poškodených vetví, ktoré strom zbytočne zaťažujú.

Živý plot je po zime v období vegetačného kľudu vhodné zbaviť vyrastených častí. Začnite pomocou mechanických nožníc či ručnej záhradnej pílky a strihajte silné vetvy. Následne využite plotostrihu, s ktorého pomocou upravíte živý plot na požadovanú výšku. Na prípadné estetické dolaďovanie tvarov živého plotu je možné použiť buď mechanické nožnice na živý plot ,alebo ich elektrickú resp. akumulátorovú variantu.

Nezmeškajte výsadbu trvaliek a dajte zbohom burine

Či už máte z miernej zimy radosť alebo nie, burina si ju nemôže vynachváliť. Pre záhradkára je to však pozitívna správa . Môžete sa ho zbaviť ešte skôr ako sa pustíte do výsadby nových rastlín. Pokiaľ sa chcete pri ich ničení vyvarovať chemických prostriedkov, je možné plevel odstrániť manuálne pomocou šikovných nástrojov. Na výber máte klasické vyrývače korienkov, motyčky aj moderné vytrhávače buriny, vďaka ktorým sa pri úprave trávnika nebudete musieť ohýbať.

Pokiaľ chcete, aby vám rastliny vykvitli ešte tento počas roka, pustite sa do sadenia skoro na jar. Pravidlo platí pred rýchlo rastúce trvalky, záhonové rastliny vyznačujúce sa dlhou dobou klíčenia ale aj pre výsadbu niektorých druhov zeleniny. Zazimované trvalky budú s prichádzajúcou jarou naopak potrebovať pohnojiť. Potom vám už nič nebráni mať krásnu a plodnú záhradu po celú rok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár