Ako predávať a kupovať na burze

Zuzana Špačková 0

Leto si podalo ruku s jeseňou, deti opäť o čosi povyrástli, zimné veci sa tlačia zo škatúľ von. Niektoré malé, niektoré nemoderné, niektoré nehodiace sa už k tomu alebo onomu. Proste najvyšší čas na revíziu skríň. Niečo nakúpiť, a aj popredať. Ideálna príležitosť je burza oblečenia, ktoré práve v tomto období organizujú väčšinou materské centrá.

ingimage

Predajné akcie sú najčastejšie v sobotu doobeda. Termíny sú známe minimálne 2 až 3 týždne vopred. Stačí sledovať plagáty alebo internetové stránky, ktoré uverejňujú podujatia. Vstup na burzu býva väčšinou zdarma, ale niektorí organizátori si vypýtajú pár centov.

Rady ako nakupovať na burze

Sú dva typy predaja oblečenia, hračiek a športových vecí. Prvou možnosťou sú burzy, na ktorých si mamičky predávajú samé. To znamená, že na cene sa dá dohodnúť. Aj v prospech nakupujúceho. Vždy sa dá zjednať, urobiť nejaká „množstevná zľava“ či zarezervovať na chvíľku, kým si dovediete dieťa na vyskúšanie veľkosti. Ak si neviete rady a odrádzajú vás kopy oblečenia, spokojne sa pýtajte, hľadajte, čo potrebujete. Predávajúce sa rady „zbavia“ svojich nepotrebných vecí. Jasne povedzte, o čo máte záujem, mnohokrát nemajú všetky veci povybaľované a vaše oči to nevidia.

Druhý typ burzy je predaj vecí bez predávajúcich. Oblečenie je rozdelené na stoloch podľa veľkosti, hračky a športové veci na jednej kope a topánky na ďalšej. Bundy a šaty sú zväčša z priestorových dôvodov zavesené na vešiakoch. Ceny sú pevne stanovené, nalepené na veciach. Zjednávať sa v tomto prípade nedá. A platí tu v podstate pravidlo – kto skôr príde, ten skôr melie. Pri nákupe na takejto burze treba byť veľmi opatrný, pretože pri množstve vecí a hlavne dave nakupujúcich nakopených pri stoloch, niečo aj pozornému oku ujde. Pod nalepenými cenovkami sa môžu skrývať nedostatky.

Či už fľaky alebo natrhnutie, na hračkách prasknutie, chýbajúce časti a podobne. Cenovky dáva dole až organizátor, keď za nákup platíte pri odchode. Nedostatky zistíte až doma a reklamácia v tomto prípade je nemožná.

Rady ako predávať na burze

Keď sa chcete zaradiť aj do skupiny predávajúcich, tiež máte dve možnosti. Nezáleží to veľmi od vás, keďže formu predaja určuje vopred organizátor burzy. Predaj – každý sám – znamená, že treba prekonať strach a trému, pobaliť veci a s úsmevom sa postaviť tvárou k nakupujúcim. Nebude to možno ľahké, budú to na vás skúšať, zjednávať z ceny, použijú úsmev alebo aj plačúce dieťa na „obmäkčenie“.

Vysoké ceny sa nevyplácajú, môže sa vám totiž stať, že po celom dopoludní strávenom predajom (státím na burzovom mieste) nepredáte nakoniec nič. A ešte aj prerobíte, lebo za predajné miesto zaplatíte, poväčšine 1 až 3 eurá. Nezabudnite si pri tejto forme predaja priniesť nejaké vešiaky, deky alebo stolíky, kde veci rozložíte. Ak to nie je vo vnútri, v miestnosti, kde sú už stoly pripravené, predaj sa koná vonku (len za priaznivého počasia) a to na tráve alebo ihriskách.

Predávať veci sa dá aj bez osobného kontaktu s kupujúcim. Na tieto burzy sa treba vždy vopred prihlásiť, či už cez internet alebo telefonicky, málokedy osobne. Organizátor vám, ak je ešte voľné, priradí vaše číslo alebo kód, pod ktorým sa vami ponúkané veci budú predávať na burze. Musíte si spísať zoznam vecí. V kolónkach väčšinou býva stručný popis predávanej veci, farba, veľkosť, cena. Cenu si stanovíte vy, len netreba pri tom zabudnúť, že organizátor si za svoje služby z tejto sumy odpočíta 10 až 20 %. Takže buď si cenu navýšite a dané percento, alebo sa treba zmieriť s nižším zárobkom. Následne po zozname treba označiť všetky veci na predaj. Zvyčajne býva počet z kapacitných dôvodov obmedzený na 40 – 50 kusov.

Čo znamená označiť? Znamená to, nalepiť alebo prišiť svoje priradené číslo so sumou na predávanú vec. Buď lepíte samolepiace štítky alebo z papiera vystrihnuté prilepujete lepiacou páskou. Ideálne miesto na „oštítkovanie“ je vnútorná strana, aby sa vrchný diel lepidlom neznehodnotil. Pri odstraňovaní sa často stane, že strhne obrázok, naruší štruktúru pletenia alebo vytrhne nitky. Ak predávate topánky, šnúrky zaviažte spolu, gumáky spojte napríklad štipcom na bielizeň a topánky na suchý zips zviažte špagátom. Ideálne je nalepiť označovaní štítok na obe topánky, najlepšie zvnútra, aby neodpadli, keď si budú obuv kupujúci skúšať.

Ak predávate viac ako jednu vec pod jedným predajným číslom, napríklad 2 tričká alebo súpravu mikinu s teplákmi, obe veci zošite spolu. Zapínacie špendlíky sú možno rýchlejšou voľbou, ale pri predaji neekonomické. Často sa práve jedna vec stratí. Hračky – stavebnice, puzzle, viac menších vecí, zabaľte radšej do priesvitnej fólie alebo priehľadného vrecka.

Takto pripravené a označené veci odnesiete podľa pokynov organizátora (najčastejšie deň pred burzou) na miesto predaja. Jeden zoznam ostáva organizátorom a druhý potvrdený v kolónke prevzaté ostáva vám. So zoznamom prídete po nepredané veci a zárobok po ukončení burzy.

Vždy je dobré si všetky svoje veci prekontrolovať, či vám náhodou niečo nechýba. Niekedy sa stane, že štítok s označením odpadne počas burzy a tak sa pri vracaní vecí nedá identifikovať, komu čo patrí. Všetky tieto „už neoznačené“ veci sa zhromažďujú a po skončení burzy sa dá v nich nájsť vám chýbajúca položka zo zoznamu. Po kontrole vecí vám vyplatia zárobok, samozrejme, už „očistený“ od poplatku za predaj.

Možno sa vám zdá, že je toho celkom dosť – napísať, vystrihnúť, nalepiť, poukladať. Možno áno, ale čo takto zamestnať aj deti? Určite budú dobrí pomocníci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár