Tieto počty však v konečnom dôsledku nie sú až tak smerodajné, čo sa týka finálneho výsledku. Okná majú jednotlivé komory také úzke, že pokiaľ aj zvýšime počet komôr v okne, nemá to žiadny relevantný účinok pre tepelnú izoláciu, dokonca môže nastať obrátený efekt. V tomto prípade má najväčší význam stavebná hĺbka okien, tá by mala úmerne rásť s počtom komôr. Jednoducho si to predstavíte tak, že napríklad 5 komorové okno by malo mať stavebnú hĺbku profilu aspoň 70 mm a pri najčastejšie používanom 6 komorovom okne je hodnota vyššia – stavebná hĺbka profilu rastie na aspoň 80 mm. Najvyššie hodnoty stavebnej hĺbky sa približujú k 90 mm.
Pri výbere sa preto u predajcu informujte, akú má vaše budúce okno stavebnú hĺbku v pomere k počtu komôr. Komory boli považované za garant tepelnej izolácie práve vďaka tomu, že medzi komorami je vzduchová medzera, a vzduch izoluje teplo najlepšie. Ani 20 úzkych komôrok však nezaručí taký efekt, ako šesť komôr v dostatočnom rozmere vzhľadom na celkové rozmery okna.
Na čo sa pri oknách zabúda
Výrobcu okien sa pýtajte na tri veci – počet tesnení okna, akým sklom disponuje a aký dištančný rámik si zvoliť. Cenové rozdiely pri týchto položkách nie sú až také markantné, ako sa môže zdať, pri výbere kvalitných prvkov sa vám investícia rýchlo vráti. Čo sa týka tesnenia okna, najväčšia strata tepla je pozorovaná v miestach takzvanej funkčnej špáry – bod styku okenného rámu a okenného krídla.
Myslím, si že článok má v mnohých ohľadoch pravdu, keď som vyberal u vekry okná, tak som na veľa tých vecí (čo sú v článku) dával pozor a som za to rád, ale čo je podľa mňa rovnako dôležité je, ako budú okná usadená do stavebných otvorov. Môžete mať totiž najkvalitnejšie okná na trhu a keď vám je niekto zle zasadia, tak s tým nič neurobíte, toto našťastie nie je náš prípad, ale známi majú podľa mňa celkom dobrá okná, ale na dvakrát okná usadzovali, takže si myslím že všetko súvisí so všetkým .