Nenadarmo sa v jednom z prísloví hovorí o tom, že“ čistota, pol života“. O tom niet pochýb, veď očista nášho tela by mala byť každodennou samozrejmosťou. Napriek tomu hygiena intímnych častí tela je ešte i dnes stále tabuizovaná.
Pritom správnou hygienou genitálií či konečníka možno predchádzať neraz aj rôznym ochoreniam, medzi ktoré nesporne patrí rakovina hrubého čreva, hemeroidy a v neposlednom rade sú to aj vaginálne problémy. Pravidelným používaním bidetu v našich kúpelniach môžeme totiž predísť nielen spomínaným ochoreniam, ale získame aj príjemný pocit, ktorý takáto intímna hygiena vďaka bidetu so sebou prináša.
Je to až neuveriteľné, ale história vynálezu bidetu siaha až do roku 1710, kedy túto hygienickú pomôcku predstavili francúzskej kráľovskej rodine. Postupom času sa prevratný vynález dostal i do kavalérie a spální mileniek, kde slúžil k intímnej očiste a bol zároveň i akýmsi prostredníkom relaxu. Prvými užívateľmi bidetu boli teda Francúzi a aj Angličania.
Okolo roku 1900 došlo k rozkvetu inštalatérskeho remesla, a tým sa rozšírilo využitie bidetu aj v bežných domácnostiach. Tak tomu bolo aj za prvej republiky, kedy sa bidety stali nepostrádateľnou súčasťou kúpelní. Začiatkom 60-tych rokov minulého storočia sa objavujú nové modely, ktoré boli už priamo spojené s toaletou a stali sa predchodcami súčasných elektronických bidetov. Tie poskytujú nielen vysoké pohodlie, ale aj úsporu priestoru. Bidety sú dnes obľúbené nielen v európskych, ale aj v moslimských krajinách, najmä v Turecku.
Kam s bidetom?
Mnohí si kladú otázku, kam s bidetom, keď je moja kúpeľňa taká malá? Otázky tohto druhu sú celkom neopodstatnené, pretože už existujú elektronické bidety, ktoré si vyžadujú minimálny priestor a možno ich inštalovať na toaletu, ktorú už v domácnosti nainštalovanú máme.
Bidet len ako doska
Elektronický bidet v dnešnom prevedení vyzerá ako bežná toaletná doska. Má však viac funkcií, ktoré užívateľ riadi pomocou ovládacieho panelu. Stačí stlačiť správnu voľbu na tlačidle a to či už umývanie a masáž alebo teplotu a tlak vody, prípadne sušenie alebo vyhrievanie dosky. Bidet má aj bezpečnostný program pre deti i automatizovaný čistiaci program.
Môžeme ho namontovať na akúkoľvek štandardnú záchodovú misu. Inštalovať možno bidet okamžite a bez akýchkoľvek stavebných úprav. Montáž si vyžaduje len prívod studenej vody a elektriny. A to sú všetko prednosti, ktoré nikomu nebránia, aby si dal namontovať toto skvelé hygienické zariadenia do akejkoľvek kúpelne, dokonca aj do tej najmenšej.
A aby sme nezabudli, využívaním bidetu si možno podstatne zlepšiť hygienu tela, ale zároveň aj ušetriť spotrebu toaletného papiera a vody.
foto v texte: autorka
toto by moj manzeu doma urcite chcel
Mne sa najviac pacia minisprsky vedla WC…
A hygienicke efekty rozhodne potvdzujem….
my máme doma normálne bidet zaontovaný do steny vedla wc. sme s ním nadmieru spokojný, najma v poslednom case, ked u nás doma sarapatila crevna chripka