Je vaša strecha pripravená na extrémne počasie?

Vladimír Pabiš 0

Žijeme extrémnu dobu, extrémne počasie, a ako hovoria klimatológovia, pokojnejšie to už asi nebude. Dnes sú na strechy kladené oveľa vyššie požiadavky ako kedysi.

Strecha musí dobre znášať letné páľavy, prívalové búrky so silným vetrom, krupobitie a nízke teploty s permanentnou snehovou pokrývkou.

Z čoho si môžete vybrať?

Pri stavbe strechy máte na výber z rôznych strešných materiálov, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Vo všeobecnosti však platí, že čím robustnejšiu máte strechu, tým silnejšie výkyvy počasia vydrží. Do vysokohorských oblastí s väčším medziročným výskytom snehu sa tak neodporúčajú ľahké plechové krytiny. Možno ich však využiť v relatívne stabilných rovinatých oblastiach na juhu.  

Betónové krytiny

Na Slovensku jedno z najpoužívanejších riešení. Odolávajú extrémnym poveternostným podmienkam a použitím kvalitného štrku získavajú vysokú pevnosť , ktorá vekom ešte rastie. Nízka nasiakavosť je veľkou devízou najmä počas zimných mesiacov, kedy je krytina zaťažená snehom. Záruka sa dáva na 30 rokov na mrazuvzdornosť  a odolnosť krytiny.  Vhodné na všetky typy striech.

Keramické krytiny

Sú esteticky príťažlivé. Vďaka hladkému povrchu a úpravám ako sú engoba a glazúra, dobre odolávajú kyslým dažďom, nečistotám a machu. Majú tiež dlhú životnosť. Vhodné skôr pri väčších sklonoch.

Asfaltové krytiny

Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou . Sú vodovzdorné, flexibilné a priľnavé. Kvalitu zabezpečuje sklená rohož, ktorá je nosnou vložkou šindľov. Majú solídne zvukovo izolačné vlastnosti a vzdorujú machom a lišajníkom.  Ich životnosť sa pohybuje do 30 rokov. 

Plechové krytiny

Sú najľahším riešením, preto sa skôr hodia do rovinatých oblastí. Je pri nich nutná pravidelná údržba a ochrana náterom pred koróziou. Sú vhodné aj  na strechy s nízkym sklonom a sú cenovo dostupné. Ich životnosť sa pohybuje od 15 do 30 rokov.

 

Ako je to s vyčíňaním extrémneho počasia?

Silný vietor, búrky a krupobitie sú počas letných mesiacov stále častejším javom. Ak má strecha takúto záťaž zvládať pravidelne, musí byť pevná a robustná. Argument o vysokej váhe najmä betónových krytín je tak častokrát neopodstatnený, kedže samotný krov by mal byť  nadimenzovaný na všetky druhy strešnej krytiny. 

Branislav Audy zo spoločnosti Bramac navyše dodáva, že: ,, kvalitná strešná krytina je pravidelne testovaná proti vyčíňaniu extrémneho počasia ako je krupobitie a silný vietor.“ 

Pri silnom vetre dokonca vyššia hmotnosť strechy príde určite vhod. Podobná situácia nastáva aj v zime, keď strecha musí zniesť trvalú snehovú pokrývku a to do až do hmotnosti  200 kg/m².  Pri priemernej ploche strechy 200 m² je to záťaž až 40 ton (čo je napríklad hmotnosť tanku), ktorá pôsobí na krytinu a krov.

Pri výbere strešnej krytiny sa nemusíte riadiť jej hmotnosťou, ale skôr robustnosťou (pevnosťou). Keď zaťažíte strešnú krytinu snehom, oceníte pevnosť skladaných strešných krytín, ktoré patria medzi najpevnejšie na trhu. Robustná strešná krytina je totiž takýto nápor tlaku schopná zniesť. Zaručí tak pokoj a odstráni všetky obavy. Ostatné strešné krytiny ako napr. plechové, sa musia prichytávať špeciálnymi príchytkami. Ak bola strešná pokládka a montáž príslušenstva vykonaná správne, netreba keramické a betónové nijako špeciálne udržiavať. Pri plechových strechách sa odporúča skontrolovať ich uchytenie a pravidelne ich natierať pred koróziu.

Ako je to pri prehrievaní striech?

Medziročný nárast priemerných teplôt na našom území je dlhodobým trendom, ktorý je pozorovateľný najmä v južných oblastiach nášho územia. Od začiatku 20.storočia stúpla na Slovensku priemerná teplota len o 1,1 °C, no zmeny sú aj pri takto malom výkyve dosť viditeľné. Náhle vlny horúčav, kedy teplota bežne vystúpi nad 30 °C, tak nie sú ničím výnimočným. Príbytok s príjemnou klímou a ochranou pred slnkom je tak v lete želaním každého z nás. Dnešní výrobcovia však ponúkajú strešné systémy, ktoré sa s prehrievaním vedia vysporiadať aj bez veľkých účtov za klimatizáciu.

Prvou líniou, ktorá bráni slnku pri prehrievaní domov je samozrejme strešná krytina.  V Spojených štátoch amerických sa na strechách dokonca bežne využíva strešný náter z bielej farby, ktorá pohlcuje len 30 % dopadajúceho slnečného žiarenia, čo je oproti tmavým farbám oveľa nižšia hodnota. Súčasnú strešnú krytinu si však vďaka špeciálnym náterom môžete vybrať aj v preferovaných tmavých farbách. Na krytinu sa nanáša špeciálna reflexná úprava, ktorá odráža infračervené žiarenie a v porovnaní so štandardnými krytinami je teplota na spodnej strane škridly nižšia až o 10 °C. Okrem samotnej krytiny sa využívajú aj ostatné prvky, ktoré sa umiestňujú priamo pod strešnú krytinu.

Strešné fólie a PIR izolačné dosky

Druhá línia ,,obrany“ s nachádza priamo pod strešnou krytinou. Jedná sa o vysoko reflexné fólie, ktoré pohltia ďalšie percento tepla, ktoré prepustí strešná krytina. Poslednú líniu v strešnej skladbe tvoria PIR dosky, ktoré sa v posledných rokoch začali presadzovať ako výhodná izolačná alternatíva oproti minerálnej vlne.

Kedže sa PIR dosky používajú pri nadkrokvovej izolácií je ich výhodou priznanie krokiev domu a možnosť vytvorenia obytného podkrovia, ktoré sa stáva veľkým hitom.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár