Máme malý byt – 2. časť

Denisa 7
_banners
foto: isifa.com

V prvej časti ste sa dozvedeli, ako sa pohrať s priestorom a farbami bytu. Na dnes som vám pripravila niečo o tom, aký nábytok je najvhodnejšie vybrať do malého bytu a pár rád k usporiadaniu niektorých izieb.

Keď máme veci ohľadom rozmiestnenia izieb a farebnosti premyslené, treba sa zamerať na

výber a kombináciu nábytku,

aby bol maximálne funkčný v kombinácii so zaberaním priestoru.

Vo všeobecnosti platí, že do malých priestorov je najvhodnejšie zvoliť svetlý nábytok, pretože tmavé kusy pôsobia mohutne a ťažkopádne. Keďže ide o to, aby ste si byt opticky zväčšili, mali by ste si vyberať vysoké skrine, ktoré nepôsobia mohutne a celou svojou váhou sú na zemi. Ak ale chcete nábytok na nožičkách, zvoľte radšej kovové. Možnosťou je taktiež nábytok na kolieskach, ktorý sa dá v podstate hocikedy premiestňovať.

I pri výbere nábytku platí pravidlo, aby bol čo najmenej členitý a rôznofarebný, čím pôsobí viac celistvejšie a miestnosť pôsobí priestrannejšie. Nedopusťte sa chyby, aby sa váš byt stal skladiskom nábytku. Taktiež by som rada pripomenula, že by ste mali úplne zabudnúť na krásne recesné, či iné historické kusy nábytku. Nič proti nim, ale tieto vzácne kúsky patria do veľkometrážnych bytov, pretože potrebujú priestor.

Skrine

je vhodné stavať skôr do rohov alebo ku dverám, aby priveľmi nevyčnievali do priestoru. Najideálnejšou investíciou, ktorú vám môžem odporučiť sú vstavané skrine, ktoré síce budú zaberať celú jednu stenu, ale poskytnú vám neuveriteľne veľa úložného priestoru, keďže sú od podlahy až k stropu. Plusom je, že nevyčnievajú do priestoru a ak sa rozhodnete, že na ne umiestnite zrkalo, tak v prípade, ak ho umiestnite na celú šírku, od vrchu až po spodok, byt sa vám opticky 2x zväčší.

Zrkadlo,

ako jeden zo zväčšovacích prostriedkov je najvhodnejšie použiť do spální, obývacích izieb, predsiení a kúpeľní. Vyvarujte sa stene oproti dverám, kde by zrkadlo pôsobilo skôr zmäteným dojmom.

Rohové sedacie súpravy

zaplnia veľa miesta, preto radšej voľte pohodlnú pohovku, menším dojmom pôsobiace kreslo a taburetku. Taburetka je vhodným a užitočným doplnkom napríklad v prípade, ak vám príde návšteva. Pred kúpou pohovky si určite, kam ju umiestnite a priestor dôkladne zmerajte, aby sa vám nestalo, že nevhodná sedačka bude zavadzať a čoskoro ju budete nenávidieť. I tu platí, že by mala byť svetlej farby, ideálne bez vzorov. Pohľad sediaceho by mal smerovať do okien alebo priestoru. Ak však musí smerovať do steny, na stenu umiestnite vhodný predmet, alebo maľbu.

Veľa priestoru sa dá ušetriť miestom na spanie

Máte niekoľko možností. Praktickým riešením je rozkladacia pohovka s kvalitným roštom a matracom. Nezabúdajte na zásady zdravého spania a preto pohovka, ktorá má slúžiť k pravidelnému nocovaniu by mala mať samostatné vankúše na sedenie a vlastný rošt s matracom.

Ďalším riešením môžu byť sklopné alebo rôzne skladacie lôžka, ktoré sú zabudované do stien a keď sa vyspíte, jednoducho ich schováte do steny.

Tieto dva spôsoby sú však vhodnejšie pre rodiny, ktoré sú zatiaľ bez detí.

V prípade, ak máte v rodine dieťa alebo niekoľko detí, a máte záujem o lepšie využite priestoru v spálni alebo v detskej izbe, môžete zvoliť stavbu spacieho poschodia. To platí najmä pre tých, ktorí majú vysoké stropy. Ušetrí sa tým nielen miesto, no zároveň sa zväčší obytná a úložná plocha. Takýmto spôsobom sa dá nahradiť manželská posteľ, pričom do vytvoreného priestoru sa dá umiestniť pracovňa.

Tento druh postele sa dá taktiež použiť ako detské lôžko, kde do vytvoreného priestoru môžeme umiestniť miesto na hratie, alebo na iné činnosti v závislosti od veku dieťata. Je dôležité myslieť na bezpečné chodenie po schodíkoch, či rebríku a tiež musím podotknúť, že tento druh postele sa neodporúča astmatikom, alergikom a pod., pretože v hornej časti miestnosti sa o niečo horšie dýcha.

V malých bytoch je

kuchyňa často prepojená s obývacím priestorom

Keďže kuchyne bývajú obzvlášť malé, treba si dobre rozmyslieť, kde a ako dobehnúť chýbajúce centimetre. Treba si uvedomiť, že veľa vecí sa dá zavesiť rovno na stenu, ako napríklad stôl, ktorý môže byť zároveň i skladací. Pohodlne veľký stôl pre 4 osoby je 120×90 cm. Praktickým doplnkom sú skladacie stoličky, alebo stoličky, ktoré sa dajú naskladať na seba. Namiesto mohutných horných skriniek, ktoré miestnosť zmenšujú ich nahraďte úzkymi, dlhými policami, ktoré sú taktiež veľmi prakticky využiteľné a moderné.

No a poslednou miestnosťou, ktorá je taktiež rovnako dôležitá je

kúpeľňa

Vzhľadom na to, že práve táto miestnosť spĺňa niekoľko funkcií, ako je hygiena, relaxácia, pranie prádla a často i umiestnenie WC, musíte dobre porozmýšľať nad každým centimetrom. Opäť treba zvoliť vhodné tvary, funkčnosť a farebnosť. Vhodným riešením sú umývadlá so spodnou skriňou a bočnými skriňami, pod ktoré sa dá schovať práčka, alebo tam vzniká ďalší úložný priestor. Miesto ušetrí taktiež rohová vaňa, alebo sprchový kút. V prípade, ak musí byť v kúpeľni i WC, je vhodné použiť závesné. Miesto ušetrí i vhodne vybraný radiátor. Najlepším riešením je rebrík, ktorý okrem kúrenia slúži i ako sušiak bielizne.

Na záver vám poprajem veľa šťastia do vášho rozhodovania, ktoré určite v žiadnom prípade nie je jednoduché. Dajte na svoju intuíciu, fantáziu a kreativitu. Len tak dokážete svojím priateľom a blízkym, že mať malý byt nie je až také zlé. Netreba zabúdať a to nielen v súvislosti s bytom, že i z malého nedostatku sa dá urobiť najväčšia prednosť :).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ak niekto zháňate malý byt v Bratislave za dobrú cenu (999.000,-)ozvite sa nejako sa mi nedarí ho predať. Má zopár negatív, ( prízemie, potrebná rekonštrukcia, v dome prebieha nadstavba)ale vždy lepšie ako bývať u svokry:-)

  2. Ja som maly byt milovala, ked som mala maleho syna, stale sme sa spolu hrali na zemi a cokolvek som robila, stale som na neho videla. Ked mal jeden rok tak uz zaspaval sam a my sme vzdy cakali v kupelke……malo to aj plusy.Potom sme si s muzom zhanali info o moznostiach kupy vacsieho bytu a prisli sme na rozne kombinacie a teraz sme spokojni vo velkom 3-izb.byte v BA a nezatazuje nas to. Ak chcete info. o prijatelnej moznosti pre rodinku napis na nanami@pobox.sk

  3. rohova vana priestor vobec neusetri, ma minimalne 1,40m x 1,40m, alebo 1,50m x 1,50m . napr. nasa kupelna v 1-i. ma 1,60m x 1,60m.

  4. Starsi byt, potrebna rekonstrukcia, prizemie… do toho prebiehajuca nadstavba v dome … – nuz starsi byt v ktorom je potrebna rekonstrukcia (predpokladam komplet) – to znamena (ked to zaokruhlim) ze dam milion korun za bytik do ktoreho este musim vrazit dalsiu (a nie malu) kopu penazi; nehovoriac uz o „radostiach“ prebiehajucej nadstavby v bytovke …

    Takze aby som bola uprimna – necudujem sa, ze sa Ti nedari predat ho. Ked sme zhanali byvanie mali sme podobnu moznost – kupit mensi starsi byt (tiez potrebna komplet prerabka) ale neurobili sme to – nakoniec sme sa rozhodli pre starsi rodinny dom (sice tiez s potrebou nejakych tych oprav a uprav ale s moznostou adaptacie podkrovia … co v nasom pripade robi takmer 60 m2 naviac a to uz nie je zanedbatelna plocha …) a nelutujeme.

  5. U nás je veľký problém spálňa, máme malú spálňu, ja by som samozrejme chcela do nej kopu vecí, ale proste sa to tam nezmestí :/ Iba by to zapratalo priestor

    1. Martina12 hlavne si to tam musite opticky zvacsit, tiez sme mali podobny problem, ale vybrala som v sconte skrinu so zrkadlom-trochu to pomaha v tom priestore, potom malu komodu a stolik pod telku a uplne to staci do tej malej spalne 🙂 uvidis nieco vyberies

      1. No veď ja viem, so zrkadlom počítam, možno ešte nejakú tu komodu teda, akriňu budeme mať asi vstavanú. Ďakujem za tip, pojdem sa tam pozrieť, čiby ma niečo nezaujalo a hlavne sa zmestilo do našej spálne!

Pridaj komentár