Toto je základná otázka, ktorú si musí položiť každý staviteľ nového obydlia. Podľa sklonu totiž delíme strechy na ploché a šikmé. Každý typ je charakteristický inými vlastnosťami, čo si vyžaduje osobitý prístup k riešeniu ich stavby.
Pri uskutočnení tak vážneho kroku akým je stavba či rekonštrukcia strechy, je dobré poradiť sa s odborníkmi a prenechať prácu kvalifikovanej stavebnej firme s dlhoročnými skúsenosťami. Obidve riešenia totiž majú svoje pre a proti.
Za plochú strechu možno vo všeobecnosti považovať strechu so sklonom nižším ako je 10°. Jej hlavnými výhodami oproti šikmému riešeniu sú jednoduchšie konštrukčné riešenie, rýchla montáž a vo väčšine prípadov aj nižšia cena. Nevýhodou je predovšetkým menší výber zo strešných krytín (prevládajú riešenia z plechu alebo betónu), nižšia životnosť (vďaka silnejšiemu pôsobeniu UV žiarenia) a nižšia odolnosť voči poveternostným vplyvom.
Plochá strecha sa však dnes spája aj s nízkoenergetickými riešeniami. Vďaka nízkemu sklonu sú tak tieto strechy výhodnejšie pre inštaláciu solárnych panelov, ktoré sú potom schopné prijímať viac slnečného žiarenia. Jednoduchšia konštrukcia výrazne zjednodušuje aj zateplenie, keďže sa zatepľuje len v jednej rovine, vďaka čomu tieto strechy oveľa jednoduchšie dosahujú dobré tepelnoizolačné parametre.
Čo sa týka polohy, tieto strechy sú svojou konštrukciou určené do rovinatých oblastí bohatých na slnečný svit, kde vo veľkej miere nehrozia extrémne výkyvy počasia.
Šikmá strecha Ako už napovedá sám názov, medzi šikmé strechy zaraďujeme riešenia kde sklon presahuje 10 °. Šikmé strechy sú na základe svojho sklonu menej vystavované poveternostným zmenám, preto je ich plášť menej náročný na stavebný materiál. Medzi jej hlavné výhody oproti plochej streche môžeme zaradiť vo všeobecnosti vyššiu životnosť konštrukcie, vzniknutý priestor pre obytné podkrovie, jednoduchšiu údržbu a vyššiu odolnosť voči počasiu. Taktiež máme možnosť vybrať si z viacerých druhov krytín (betónová, keramická, plechová alebo asfaltová).
Šikmá strecha môže mať viac tvarových variácií. Najčastejšie používaný tvar je klasické véčko alebo sedlová strecha, ktorá je na Slovensku najobľúbenejšia. Niečo zložitejšia konštrukcia je strecha valbová a polovalbová, ktorá sa využívajú najmä pri stavbách domov tvarovaných do L. Ďalším, čoraz populárnejším typom strechy je strecha pultová, ktorá sa od plochej strechy líši väčším sklonom, ktorý presahuje 10 stupňov.
Šikmá strecha sa vďaka svojej konštrukcií oveľa viac hodí do vysokohorských oblastí, kde hrozia extrémne výkyvy počasia. Šikmé strechy majú aj nepomerne dlhšiu životnosť ako ploché strechy, takže ich údržba je oveľa jednoduchšia. Vyššie nároky sa však kladú na zateplenie, keďže pri šikmej streche je oveľa viac miest, kde môžu vzniknúť tepelné mosty.
Akú strešnú krytinu si vybrať? Betónové krytiny – na Slovensku jedno z najpoužívanejších riešení. Odolávajú extrémnym poveternostným podmienkam. a použitím kvalitného štrku získavajú vysokú pevnosť , ktorá vekom ešte rastie. Nízka nasiakavosť je veľkou devízou najmä počas zimných mesiacov, kedy je krytina zaťažená snehom. Záruka sa dáva na 30 rokov na mrazuvzdornosť a odolnosť krytiny. Vhodné na všetky typy striech.
Keramické krytiny – sú esteticky príťažlivé. Vďaka hladkému povrchu a úpravám ako sú engoba a glazúra, dobre odolávajú kyslým dažďom, nečistotám a machu. Majú tiež dlhú životnosť. Vhodné skôr pri väčších sklonoch.
Asfaltové krytiny – vyznačujú sa nízkou hmotnosťou . Sú vodovzdorné, flexibilné a priľnavé. Kvalitu zabezpečuje sklená rohož, ktorá je nosnou vložkou šindľov. Majú solídne zvukovo izolačné vlastnosti a vzdorujú machom a lišajníkom. Ich životnosť sa pohybuje do 30 rokov.
Plechové krytiny – sú najľahším riešením, preto sa skôr hodia do rovinatých oblastí. Je pri nich nutná pravidelná údržba a ochrana náterom pred koróziou. Sú vhodné aj na strechy s nízkym sklonom a sú cenovo dostupné. Ich životnosť sa pohybuje od 15 do 30 rokov.
Ako je to so strešným príslušenstvom? Strešné príslušenstvo býva pri realizácií strechy často podceňované a zákazníci si radšej priplatia za kvalitnú krytinu ako by si mali zvoliť strechu s kvalitným príslušenstvom. Ak si teda necháte robiť pokládku strechy, informujte sa o možnosti inštalácie originálnych strešných doplnkov, ktoré vašej streche dodajú potrebnú robustnosť a dlhotrvajúcu funkčnosť za každých podmienok. Marcel Modranský zo spoločnosti Bramac hovorí o výhodách riešenia z ,,jednej ruky“.
,,Ku každému modelu ponúkanej škridly je dostupný zosúladený sortiment špeciálneho plastového príslušenstva, ktoré je presne vyrobené na mieru ku zvolenej krytine. Kompletný strešný systém tak zabezpečuje maximálnu funkčnosť strešného plášťa a vyriešenie každého detailu na streche. Zákazník tak môže okrem klasickej záruky na kvalitu samotnej krytiny získať aj dodatočnú záruku na funkčnosť strešného systému ako celku.‘‘
Loading...