Rozhodli ste sa postaviť si vlastné rodinné hniezdo? Ktorý materiál je pre vás ten pravý?
Výber materiálu na stavbu domu je veľmi dôležitým krokom, ktoré okrem nákladov na bývanie ovplyvní každodenný život celej rodiny. Na ktoré parametre treba prihliadať? Aký materiál je vhodný pre alergikov? Ktorý vydrží najdlhšie? To sú kľúčové otázky, ktoré vám pomôžu zvoliť ten správny materiál pre stavbu vášho rodinného hniezda.
„Z technologického hľadiska na Slovensku jednoznačne vedú murované konštrukcie. Spomedzi murovacích materiálov je u nás stále jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov pálená tehla. Spolu s ňou sú najpoužívanejším materiálom pórobetónové tvárnice. Ďalšie murovacie materiály ako napríklad drevo či iné technológie výstavby sú v menšine,“ vysvetľuje Gabriel Szöllösi, produktový technik spoločnosti Wienerberger.
Z krátkodobého hľadiska si treba všímať komplexnosť stavebného systému, jednoduchosť a rýchlosť výstavby či úsporu materiálu. Medzi dlhodobé užívateľské benefity stavebného materiálu patrí pevnosť alebo únosnosť, tvarová stálosť, tepelnoizolačné vlastnosti, difúzia vodných pár, ekológia a zdravotná nezávadnosť a dlhá životnosť stavby za minimálnych nárokov na údržbu.
Prejde aj skúškou ohňa
Pálená tehla patrí medzi tradičné stavebné materiály. Na Slovensku je dodnes najčastejšie používaným stavebným materiálom. Moderné veľkoformátové tehly pre obvodové steny sa vyznačujú veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sú výsledkom vyľahčenia systémom zvislých dutín v kombinácii s množstvom jemných pórov v samotnom tehliarskom črepe. Póry vznikajú vyhorením ľahčív (napr. drevených pilín) v procese vypaľovania tehál. Napriek značnému vyľahčeniu si veľkoformátové tehlobloky zachovali vysokú pevnosť v tlaku, najvyššiu spomedzi murovacích materiálov. Majú vynikajúcu požiarnu odolnosť.
Vďaka vyváženej kombinácii tepelnoizolačných vlastností a akumulácie tepla je tehla materiálom, vďaka ktorému sa budete doma cítiť vždy príjemne. Tehla má vlastnosť akumulovať v sebe teplo a neskôr ho zo seba sálať. Vďaka tejto schopnosti masívne tehlové steny zabraňujú tomu, aby sa náhle zmeny teploty vonkajšieho prostredia prejavili ihneď aj vo vnútornom prostredí.
„Teplo v dome môžeme prirovnať k vode v nádobe. To znamená, že uniká všade tam, kde je nádoba, teda obalová konštrukcia domu, netesná alebo deravá. Pri stavbe domu je preto nutné používať kvalitné materiály s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a zároveň dbať na kvalitný návrh a precíznu realizáciu detailov s cieľom, aby sme v maximálnej miere zabránili úniku tepla,“ vysvetľuje Gabriel Szöllösi.
V zdravom dome zdravý duch
Kvalita vnútorného prostredia závisí aj od obsahu vodných pár vo vzduchu a teplôt vnútorných povrchov. Pri nevhodnej kombinácii týchto dvoch faktorov môže dôjsť najmä v kútoch k zrážaniu vodných pár alebo tvorbe plesní. Steny domu by preto mali mať dostatočnú povrchovú teplotu a zároveň umožňovať prirodzenú difúziu vodných pár. Tehly majú túto vlastnosť veľmi priaznivú a prispievajú tým k tvorbe prirodzenej klímy v obytných priestoroch. Tehla je zároveň prírodný materiál, preto predstavuje ideálne riešenie pre budovanie zdravého prostredia na bývanie.
Vďaka solídnej stavebnej hmote majú tehlové domy dlhú životnosť. Preto je aj hodnota tehlového domu pri ďalšom predaji dostatočne vysoká. „Pálená tehla patrí medzi najstaršie stavebné materiály, aké ľudstvo pozná. Tehlové stavby pretrvali stáročia, čo nám dokazuje množstvo zachovaných a dodnes plne funkčných tehlových stavieb. Viaceré štúdie zamerané na hospodárnosť a životnosť rôznych stavebných konštrukcií uvádzajú, že jednovrstvové tehlové murivo vyžaduje v rámci svojho životného cyklu minimálne náklady na dodatočné investície ako sú údržba a obnova,“ tvrdí Gabriel Szöllösi zo spoločnosti Wienerberger.
Revolučné tehly Porotherm T Profi od spoločnosti Wienerberger sú spojením dvoch prírodných stavebných materiálov – pálenej keramiky a minerálnej vlny. Vďaka ich jedinečným vlastnostiam sú ideálne pre pasívne a nízkoenergetické domy, odolávajú požiaru a šetria náklady na vykurovanie. Umožňujú stenám dýchať a regulujú tak vlhkosť v miestnosti na optimálnu hodnotu pre zdravé bývanie.
Pevný ako ľudská kosť
Druhú skupinu murovacích materiálov predstavujú pórobetónové tvárnice. Je to najvýznamnejší druh priamo odľahčeného betónu. Štruktúru pórobetónu mnohí prirovnávajú k ľudskej kosti. Spája jej pórovitosť a pevnosť. Tento stavebný materiál má oproti svojej staršej sestre tehle nižšiu objemovú hmotnosť. To však neznamená, že nie je dostatočne nosný. K dispozícii je vo viacerých pevnostných triedach. Skvelou vlastnosťou je aj homogénnosť, to znamená, že vo všetkých smeroch má rovnaké vlastnosti. Tvárnice tak možno do steny zabudovať v akomkoľvek otočení bez toho, aby nejakým spôsobom znížila ich kvalita. Odolnosť v tlaku či tepelný odpor tak zostanú neporušené. Homogénnosť materiálu a nízka hmotnosť pórobetónu z neho robia skvelý materiál aj do oblastí so seizmickou aktivitou.
Vďaka unikátnej štruktúre vzduchových pórov je materiál tepelne i zvukovo dobre izolovaný. Preto jeho kvality oceníte najmä na hlučnom mieste v blízkosti priemyselného parku či rušnej cesty. Pórobetónové tvárnice spĺňajú vďaka vynikajúcemu tepelnému odporu a z hľadiska neprievzdušnosti steny aj náročné parametre na stavbu pasívnych budov.
Porobetónové tvárnice sa začali vyrábať v 30. rokoch minulého storočia no aj napriek pomerne krátkej dobe sa stali veľmi žiadaným stavebným materiálom.
Rovnako ako tehly aj pórobetón sa vyznačuje jednoduchou manipuláciou. Systém výstavby pomocou pórobetónových tvárnic umožňuje rýchlejšiu výstavbu s minimom výskytu závad (tepelných mostov a pod.) Lepia sa pomocou špeciálnej lepiacej malty, ktorá sa nanáša iba na vodorovné plochy. Ložná škára je hrubá 1 – 3 mm. Znižuje sa tak spotreba malty. Takýto spôsob murovania, teda murovanie na tenkovrstvovú maltu, je však možný aj pri moderných tehlových systémoch, ktoré ako bonus ponúkajú aj možnosť murovania prostredníctvom špeciálnej murovacej peny.
Porobetón je vhodný na celú hrubú stavbu. Rovnako aj pre strešnú konštrukciu či schodisko. K dispozícii sú aj diely na výstavbu priečok. Pórobetón je univerzálny stavebný prvok vhodný na novostavbu i rekonštrukciu. Jednoducho sa s ním pracuje, šetrí čas výstavby a aj bez prídavnej izolácie majú tvárnice skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Keďže je nehorľavý, využíva sa aj na stavbu protipožiarnych stien. Porobetónové steny udržujú zdravú vnútornú klímu. Regulujú správny pomer medzi vlhkosťou vzduchu a teplotou. Možno snáď vytknúť krehkosť materiálu. Tá by však nemala uberať na pevnosti stavby ako celku a na kvalite výstavby. Poškodené miesta možno totiž opraviť lepiacou maltou alebo jednoducho zlepiť. V porovnaní s pálenou tehlou pórobetón nasakuje viac vlhkosti. Síce ju prijíma niekoľnonásobne pomalšie, no pomalšie sa jej aj zbavuje.
Voňavé a ekologické drevené domy
Mnohí pokladajú drevodomy za prežitok doby. Tie však už dávno nie sú len zrubmi pre lesných mužíkov. Domy či stavby z dreva nemusia na prvý pohľad vyzerať ako domček v prérii. Mnohokrát ani netušíme, že krásne rodinné domy, plavárne ši športové haly stoja práve na drevených konštrukciách.
Drevené domy u nás nie sú síce také obľúbené ako murované, majú však mnoho skvelých vlastností. Keď vezmeme do úvahy celkovú energetickú náročnosť (výstavba, prevádzka a likvidácia)práve drevené domy sendvičovej konštrukcie predstavujú energeticky efektívne riešenie. Štandardne tvorí stenu dreveného domu drevený nosný rám, v ktorom ej vložená tepelná izolácia. Ten je zvonku opláštený ďalšou vrstvou tepelnej izolácie s odvetranou medzerou. Takýto spôsob zateplenia drevostavieb prináša ďalšiu výhodu – umožňuje zabezpečiť požadovanú alebo nadštandardnú tepelnú ochranu bez toho, aby sme výrazne zvyšovali hrúbku konštrukcie obvodových stien, čo zastaví ďalšie navýšenie investičných nákladov. Aj z toho dôvodu vykazujú drevostavby vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti (priaznivá emisivita povrchu dreva a nízka tepelná vodivosť ), čo zabezpečuje nízku spotrebu tepla na vykurovanie a jednoduchú reguláciu teploty vo vnútorných priestoroch.
Energetická náročnosť na výstavbu, dopravu i montáž dreveného domu je veľmi nízka. Drevo a produkty z neho sú súčasťou prirodzeného prírodného reťazca, sú biologicky rozložiteľné. Najväčšou výhodou oproti murovaným domov je však rýchlosť výstavby a následného nasťahovania sa, tiež nároky na vybavenie staveniska či zaťaženie okolia. Dôležitou výhodou je aj suchý proces výstavby. Drevené domy regulujú interiérovú vlhkosť, majú dobré akustické vlastnosti (tlmia hluk), drevo ako materiál je ľahko opracovateľné, jednoducho sa montuje, prepravuje i skladuje. Farba či vôňa dreva pôsobí pozitívne aj na naše zmysly.
Aj drevo má svoje nevýhody
Proti dreveným domov hovorí životnosť a trvanlivosť drevených konštrukcií, najmä tých, ktoré sú na nechránených expozíciách alebo v extrémnych klimatických podmienkach. Vyžadujú si náročnejšiu údržbu. Požiarna odolnosť je tiež nižšia ako pri betóne či tehle.. Tá sa dá riešiť obkladmi z nehorľavých materiálov. Drevo má prirodzene rôzne chyby ako hrče či trhliny. Vplyvom vlhkosti dochádza k zmene jeho objemu i tvaru. Drevodomy síce menej odolávajú živelným pohromám ako je víchrica, osvedčili sa naopak pri povodniach a v seizmických oblastiach.
Dobrý a výstižný článok, my tiež teraz premýšľame nad kúpou drevodomu, no zatiaľ mám dobré referencie len na jednu firmu – http://www.git.sk/sk/domy.php. Máte niekto skúsenosti s touto, alebo inou firmou? Ďakujem za každú odpoveď
DObry den prajem. Ja sa chystam tento rok stavat rodinny dom typu bungalov. SOm rozhodnuty pre prirodny material – cervena tehla…ibaze sa rozhodujem medzi Porothermom a Heluzom, pripadne niecim pod. Neviem ktore, je lepsie, vyhodnejsie….mozte mi poradit? Dakujem pekne.