Moderné šperky

DaVinci 6

Predslov

Vybrali sme pre vás šperky vyrobené z veľmi populárnych, moderných materiálov (Swarovského korálikov, brmbolcov, štrasu atď.). Tieto nezvyčajné, jedinečné kúsky môžu byť peknými doplnkami každodenného i slávnostného oblečenia.

Do navliekania korálikov sa môžu smelo pustiť i začiatočníci, pretože ku každému šperku je priložený podrobný návod na zhotovenie. Šperky si môžete vyhotoviť aj v inej farebnej obmene, ich počet je neobmedzený. V knihe možno nájdete aj nové techniky navliekania. Po ich osvojení si môžete zhotoviť aj podľa vlastných nápadov jedinečné náramky, retiazky či náušnice.

Pri výrobe šperkov vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály a pomôcky

Na zhotovenie šperkov budeme potrebovať tieto materiály a náradie:

Koráliky

V predajniach s kreatívnymi potrebami je k dispozícii veľký výber sklených korálikov najrôznejších farieb, veľkostí, tvarov a kvality. Oplatí sa vybrať tie kvalitnejšie (české alebo japonské). Sú síce drahšie, ale sú oveľa pravidelnejšie, a preto sa s nimi pracuje lepšie. Tieto koráliky sa v predajniach zvyčajne predávajú v balení po 1 – 1,5 dag. Toto množstvo postačuje na zhotovenie jedného šperku. Rozmery a farby korálikov uvedené v knižke nemusíme presne dodržať.

Sklené koráliky. Sú drobné (zvyčajne s 1,2 – 5-milimetrovým priemerom), zhotovené z farebného skla. Rôzne tvary (kvapka, kocka, zrnko ryže) môžeme ľubovoľne kombinovať. Používajú sa české alebo japonské sklené koráliky. Japonské koráliky majú pravidelnejšie tvary ako české, ale inak sú podobné. Rozmery sklených korálikov v milimetroch: 8/0 – 2,5 mm; 9/0 – 2,2 mm; 10/0 – 2,0 mm; 11/0 – 1,8 mm; 15/0 – 1,3 mm.

Brúsené koráliky. Sú vyrobené zo skla a predávajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch (okrúhle, oválne, v tvare šošovky) a nespočetných farbách.

Swarovského koráliky. Sú nezvyčajné a v porovnaní s tradičnými korálikmi majú viac brúsených strán a žiarivý lesk. V predajniach s kreatívnymi pomôckami sú k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách.

Japonské sklené rocaillové koráliky. Pre koráliky vyrobené v Japonsku je charakteristická úplne totožná veľkosť (platí to aj pre dierku) a stálosť (trvanlivosť farby). Sú ľahšie ako české koráliky (je ich teda v balení viac). Na Slovensku možno kúpiť koráliky dvoch výrobcov (Miyuki a Toho). Koráliky s kovovým leskom (galvanizované) sa po čase pri kontakte s pokožkou môžu odierať.

• Japonské sklené rocaillové koráliky „Delica“ majú dokonale rovnaké rozmery a valcovitý tvar. Aj rozmer vnútornej dierky je úplne rovnaký. Rozmer týchto korálikov v milimetroch: 1/0 – 2,1 mm; 8/0 – 3,0 mm.

• Japonské sklené rocaillové koráliky „cube“ majú tvar kocky a v závislosti od výrobcu hranatú alebo okrúhlu dierku, prípadne sú to hranaté alebo oblé koráliky. Plastové koráliky sa používajú na zhotovenie šperkov pre mladých a majú pestré, veselé farby a väčšie rozmery.

Perleťové koráliky. Mušle a slimačie ulity sú farbené a brúsené do rôznych tvarov. Tvoria obľúbenú súčasť dnešných moderných šperkov. Dajú sa však kúpiť i plastové napodobeniny. Môžeme pracovať aj s nimi, lebo sa tak ľahko nepoškodia ako pravé koráliky.

Koráliky Tekla sú voskové perleťové koráliky.

Lampové (vinuté) perly. Pochádzajú z Indie a vyrábajú sa ručne. Sú nevšedné a jedinečné, rôznych farieb, tvarov a väčších rozmerov.

Štras na navliekanie. Na navliekanie sa oplatí používať predierkované druhy. Najlepšie je, ak je na nich dierka zo všetkých štyroch strán. Štrasy si môžeme kúpiť v mnohých farbách a veľkostiach. Sú atraktívne a tvoria súčasť príležitostného (slávnostného) oblečenia.

Navliekacie vlákna

Koráliky môžeme navliekať na rôzne navliekacie vlákna. Ovplyvňujú však celkovú podobu šperku, a preto je ich výber veľmi dôležitý.

Silon na koráliky je pevné umelé vlákno ideálne na navliekanie korálikov s priemerom 0,16 – 0,25 mm. Používa sa na zhotovenie takých šperkov, pri ktorých je dôležitý pevný tvar. Na výrobu jemných, padavých šperkov však nie je vhodný. Neroztrhne sa ľahko, výrobku dodá požadovaný tvar a ľahko sa s ním pracuje. Aj neskôr, pri nosení šperku si udrží svoj tvar, nerozťahuje sa a nestrapká ako niť alebo guma. Pri práci treba dávať pozor, aby sa silon nemusel predlžovať. Preto z neho vždy odstrihneme dostatočne dlhý kus. Ťažko sa navlieka do ihly, väčšinou sa to ani nepodarí, ale pretože je dosť pevný, dá sa použiť aj bez ihly. Silon je veľmi tenký, takže ho môžeme cez korálik prevliecť aj viackrát. Silon nepredlžujeme pomocou uzla, lebo sa ľahko rozviaže a zároveň aj kazí celkový dojem z výrobku. Jednu časť predlžujúcej nite (silonu) prevlečieme cez hotovú časť šperku (medzi jednotlivé koráliky môžeme uviazať niekoľko jednoduchých uzlov, ale nie dvojitý uzol, lebo by bol viditeľný). V navliekaní pokračujeme druhým koncom predlžujúcej nite (silonu). Druhý silon (ktorým sme prácu začali) prevlečieme do vznikajúcej časti šperku.

Niť na navliekanie korálikov je veľmi silná niť z umelého vlákna. Zvyčajne sa predáva označená číslami 60 a 80. Pozor, číslovanie často môže byť zavádzajúce, pretože čím je číslo vyššie, tým je niť tenšia. Odporúča sa na výrobu jemných, padavých šperkov. Pri práci neodstrihneme príliš dlhú niť, pretože jej koniec sa ľahko rozstrapká. Radšej ju predĺžime pomocou tkáčskeho uzla. Na toto vlákno sa koráliky navliekajú pomocou ihly. Oplatí sa ju použiť dvojmo, aby bola silnejšia. Aj takto sa dá cez koráliky prevliecť viackrát. Ťažko sa však navlieka do ihly, preto treba koniec nite potrieť voskom alebo mydlom. Koniec sa tým spevní a nerozstrapká.

Oceľový drôt je pevné kovové vlákno obalené v plaste. Treba s ním pracovať veľmi opatrne, lebo sa ľahko ohýba a potom sa už nedá vyrovnať. Na toto vlákno sa koráliky a uzávery pripevňujú stoperom. V obchodnej sieti ho dostať v rozmeroch 0,40 – 0,50 mm, a preto sa cez menšie koráliky dá prevliecť maximálne dvakrát (ale najčastejšie iba raz). Dobre na ňom vyniknú väčšie, nezvyčajné koráliky (napr. brúsené alebo Swarovského koráliky).

Doplnky k bižutérii

Uzáver šperkov. V obchodnej sieti možno uzáver kúpiť v rôznych farebných vyhotoveniach (zlatý, strieborný, niklový, antický atď.). K dispozícii sú rôzne typy (okrúhle alebo magnetické zapínanie, skrutkovací uzáver, karabínka atď.), z ktorých si môžeme vybrať podľa vlastného vkusu. Pri výbere berieme do úvahy charakter šperku, pretože zle zvolený uzáver (zapínanie) môže pokaziť celkový dojem. Dnes si už môžeme vybrať z rozličných foriem a veľkostí. Na výrobu náramku sa neodporúča vybrať skrutkovací uzáver, pretože na jeho zapínanie potrebujeme obidve ruky.

Predlžovač retiazky je kúsok retiazky dlhý asi 6 cm, ktorý sa dá pripevniť namiesto druhej časti uzáveru. Takto získame dlhší úsek, ku ktorému môžeme retiazku pripnúť. Podobne ako uzáver aj predlžovač môžeme kúpiť v rôznych farbách. Dbáme na to, aby uzáver i predlžovač boli rovnakej farby.

Koncový uzáver je okrúhly dielik v tvare mušle. Na jeho slučkový koniec sa pripevňuje uzáver. Do dierky na okrúhlej strane privedieme navliekacie vlákna, na ktoré uviažeme viacnásobný uzol alebo pripevníme stoper. Potom koncový uzáver pritiahneme naspäť k uzlu (môžeme do neho kvapnúť trošku lepidla) a zatvoríme tak, aby mušľovitá časť zakryla uzol.

Stoper je drobný kovový korálik. Používa sa na pripevnenie korálikov a uzáverov, najmä na drôt.

Bižutérna palička a bižutérna ihla sú kovové súčasti rôznej dĺžky s očkom, hlavičkou alebo guľôčkou na konci. Ľahko sa ohýbajú kužeľovitými kliešťami a na požadovanú dĺžku sa upravia štikacími kliešťami. Možno na ne navliecť jeden alebo viac korálikov. Môžeme ich navzájom pospájať a vytvoriť náramok či retiazky, alebo ich použiť aj samostatne na ozdobu ako dekoráciu. Predávajú sa vo viacerých farbách.

Retiazky sú k dispozícii s rozličnými očkami, dĺžkou, hrúbkou a v rôznom farebnom vyhotovení. Dajú sa z nich zostaviť veľmi netradičné retiazky. Môžeme ich využiť vcelku, ale aj rozstrihnuté na kusy, doplnené nevšednými korálikmi navlečenými na bižutérnej paličke alebo bižutérnej ihle.

Kovové ozdoby sa predávajú v širokom sortimente. Skvele dopĺňajú nezvyčajné (originálne) koráliky, bižutérne retiazky vytvorené použitím bižutérnej paličky alebo bižutérnej ihly. Môžeme sem zaradiť aj kovový koncový prvok na hrubší alebo viacvrstvový šperk (čo je vlastne menšia ozdobná kovová čiapočka), ktorý navlečený na obidve strany korálika vytvára nevšedný dojem.

Ďalšie náradie a pomôcky

Nožnice. Na strihanie nite a silonu sú vhodné špicaté nožnice. Môžeme použiť aj manikúrové nožničky. Na drôt a retiazky používame štikacie kliešte.

Ihla na navliekanie korálikov je tenšia, pružnejšia ako klasické ihly a má menšie uško. Preto sa aj ľahšie láme, a tak si vždy zabezpečíme náhradu. Má veľmi malé uško, a preto sa do nej ťažko navliekajú nite, ktoré sa ľahko strapkajú, alebo umelé vlákna. Aby sa koniec nite spevnil a nestrapkal, je dobré potrieť ho mydlom. Počas práce sa môže ihla skriviť, ale to nepredstavuje nijaký problém, pretože sa s ňou takto často pracuje ešte lepšie.

Kliešte na bižutériu. Na zhotovovanie bižutérie sa používajú kužeľovité, ploché a štikacie kliešte. Štikacími kliešťami môžeme štikať drôt a retiazku, kužeľovitými kliešťami môžeme materiál ohýbať (vytvárať oblúky). Najčastejšie ich budeme používať na ohýbanie koncov bižutérnej paličky a bižutérnej ihly. Plochými kliešťami môžeme uzavrieť očká, stlačiť stoper alebo koncový uzáver.

Ďalšie pomôcky a informácie. Pracovnú plochu sa odporúča prikryť filcom, aby sa koráliky neskotúľali. Mali by sme mať poruke meter alebo pravítko, aby sme mohli presne odmerať potrebnú dĺžku navliekacieho vlákna. Šikovnou pomôckou sú aj ploché škatuľky alebo tégliky, do ktorých môžeme nasypať koráliky. Pripravíme si ich viac, pretože pracujeme s viacerými farbami. Vždy dbáme na vhodné osvetlenie a používame nastaviteľnú stolnú lampu.

Dobré rady

V mnohých predajniach s kreatívnymi pomôckami predávajú špeciálne uzávery, ktoré môžeme nosiť aj v prípade alergie na kovy. Ak ich nevieme zohnať, pred použitím pretrieme bežné uzávery priesvitným lakom na nechty.

Základné druhy navliekania

Možno ho zhotoviť zo silonu i nite, ale zo silonu má stabilnejší tvar. Pekne vyzerá z japonských sklených rocaillových korálikov „Delica“, zo sklených korálikov, z japonských sklených rocaillových korálikov „cube“ a sklených korálikov spolu, prípadne zo sklených korálikov a japonských sklených rocaillových korálikov „Delica“. Toto navliekanie sa používa najmä na výrobu náramkov. Dĺžka prvého riadka predstavuje šírku šperku a podľa toho plánujeme ďalšie rozmery. Keď navliekame druhý rad korálikov, je zrejmé, že koráliky sa dostanú čiastočne do protiľahlej polohy. Toto je pre tento typ navliekania typické a môžeme to ďalej zdôrazniť obmieňaním farieb. Na nákrese (pozri s. 9) sú to pre názornosť štyri široké koráliky, ktoré striedajú 4-milimetrové sklené koráliky a japonské sklené rocaillové koráliky „cube“. Najprv si urobíme základný rad. To bude šírka náramku (obr. 1, 2, 3). Na to príde druhý rad (obr. 4, 5). Potom opakujeme to isté navliekanie, kým nedosiahneme potrebnú dĺžku. Keď prechádzame z druhého radu do tretieho (obr. 6), silon možno vidieť pri poslednom koráliku prvého radu. Môžeme ho nechať aj tak, ale je krajšie, keď na neho navlečieme 2 – 3 sklené 2-milimetrové koráliky. Postup zopakujeme na konci každého riadka a tak dostaneme čipkovaný okraj.

Mozaikové navliekanie (peyote)

Toto navliekanie je najkrajšie, ak použijeme niť. Hotový šperk bude jemný, padavý, ale zároveň pevný a hustý ako vzácna tkanina. Koráliky sa pri navliekaní navzájom prispôsobia. Môžeme vytvoriť ľubovoľnú výšku i šírku a zhotovovať prstene aj náramky. V knihe nájdeme dva vzory založené na mozaikovom navliekaní. Pred prácou je dobré vzor načrtnúť na „prázdny“ peyotový základ.

Predĺženie nite

Umelé vlákno sa ľahko rozstrapká, a preto sa oplatí šperk navliekať na viacero kratších nití (vláken). Môžeme ich predĺžiť tkáčskym uzlom, ktorý sa dá ľahko pretiahnuť cez korálik, je neviditeľný, ale predsa veľmi pevný.

Ukončenie práce

Veľmi dôležitou fázou je zapracovanie nití a ukončenie práce. Je veľmi dôležité, aby bolo pekné, neviditeľné, ale zároveň pevné. Pri náramkoch sme uzáver šperku pribrali už v prvom riadku (do stredu medzi dva koráliky). Takisto postupujeme aj na konci práce. Keď nepoužívame koncový uzáver pri pripevnení uzáveru šperku (pri väčšine náramkov), tak voľný koniec vedieme naspäť do korálikov a medzi jednotlivými korálikmi urobíme uzly. Je veľmi dôležité, ako sme zapracovali koniec navliekacieho materiálu, pretože neskôr sa nám môže šperk rozpadnúť. Pri kratších retiazkach sa oplatí použiť koncový uzáver. Je to krajšie, ľahšie a rýchlejšie ukončenie (začiatok) práce. Na dlhšie retiazky nepoužívame uzáver šperku, lebo ich dokážeme prevliecť cez hlavu. Keď na šperk požijeme aj predlžovač retiazky, môžeme ho ďalej zdobiť napr. bižutérnou paličkou či bižutérnou ihlou, na ktorú sme predtým navliekli koráliky, harmonizujúce s farbou hotového šperku, kovové ozdoby, flitre, perie atď.

Retiazka s brmbolcami a náušnice

Materiál

  • postriebrená kovová retiazka,
  • plastové koráliky,
  • brmbolce,
  • postriebrená bižutérna palička,
  • štikacie kliešte,
  • kužeľovité kliešte,
  • kovový koncový komponent.

Náušnice

  • 1 pár postriebreného základu na náušnice,
  • 2 plastové koráliky v tvare srdca,
  • 2 postriebrené bižutérne paličky,
  • 2 čierne brúsené koráliky,
  • 2 bižutérne ihly.

Retiazka

Pri tejto retiazke slúžia kusy odstrihnutej retiazky na spojenie plastových korálikov a brmbolcov navlečených na bižutérnej paličke. Retiazku môžeme zhotoviť v ľubovoľnej dĺžke, prípadne aj asymetrickú. Na bižutérnu paličku navlečieme koráliky a kovové koncové komponenty. Potom odštikneme jej koniec tak, aby sme kužeľovitými kliešťami vedeli vytvoriť slučku. Slučku však neuzavrieme (nestlačíme) dovtedy, kým sa do nej neupevnia kúsky retiazky. Niektoré úseky však môžeme zdobiť aj viacerými kúskami retiazky. Retiazky môžu byť rozličnej dĺžky. Cez brmbolce jednoducho prepichneme bižutérnu paličku. Kovové koncové komponenty navlečieme aj na obidve strany brmbolcov.

Náušnice

Pri ich zhotovovaní navlečieme na bižutérne paličky brúsené koráliky. Konce paličiek odštikneme, urobíme slučku, jeden koniec spojíme s náušnicovým základom, druhý s krúžkom srdiečkového korálika. Napokon slučky uzavrieme (stlačíme).

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. juuuj nadherne vyrobene sperky..,ale ja by som to nedokazala vyrobit takto… neviem ci by sa to podobalo na sperk smile ja si ich objednavam z bizuteriasnov.sk smile krasne kusky..a teraz vianocne zlavy smile

  2. juuuj nadherne vyrobene sperky..,ale ja by som to nedokazala vyrobit takto… neviem ci by sa to podobalo na sperk smile ja si ich objednavam z bizuteriasnov.sk smile krasne kusky..a teraz vianocne zlavy smile

  3. nie, nepačia sa mi. Ako každa žena i ja mam rada šperky a najradšej mam s drevenymi prvkami, napriklad taketo bewooden.sk/rose-triangle-ring-P/ su jemne, nežné a velmi moderne

  4. nie, nepačia sa mi. Ako každa žena i ja mam rada šperky a najradšej mam s drevenymi prvkami, napriklad taketo bewooden.sk/rose-triangle-ring-P/ su jemne, nežné a velmi moderne

Pridaj komentár