Excel nepozná obľúbencov a ďalšie rady pracujúcej matky

Marcela Beňová 0

Ako prežiť dva plné úväzky a nezabiť pri tom deti ani šéfa? Napríklad tak, že svoju frustráciu budete ventilovať na správnych miestach – v záhrade nad uhorkami, s vysávačom v ruke alebo nad vínom u kamošky. Hlavne nie na rodičku a uprostred pracovnej porady.

foto: pexels

1. Existuje dôvod, prečo majú zamestnávatelia ľahké obavy, keď prijímajú do práce matku s deťmi.

Volá sa to jarné, letné, jesenné a vianočné prázdniny, choroby, očkovania a druhý september. Existuje tiež dôvod, prečo majú matky obavy, keď si zasielajú životopis do roboty, ktorá sľubuje “dynamický mladý kolektív” a “prácu občas cez víkendy”. Ten dôvod sa volá rovnako.

Môžeme otvoriť debatu o mužsko – ženských povinnostiach, ale prax nám zatiaľ potvrdzuje, že je to matka, kto zostáva doma, keď dieťa teplotuje, vyberá šaty na stužkovú alebo sa chystá do školy v prírode. Na tieto obavy dnes poznáme útechu. Raz si (až dieťa zbalí kufor a odíde na výšku, na Bali alebo k prvým spolubývajúcim) nad kávou s kamoškou poviete, že ste dali dieťaťu všetko, čo sa dalo. Že ste tam boli. A že neľutujete, aj keď časovo to bolo občas o držku.

2. Ak sa vám materská zdala 24/7, počkajte na nástup do práce.

Bude to väčšia výzva ako vymeniť trojizbák v Petržalke za bývanie na Marse. Zvlášť príjemná býva pravidelná kombinácia krúžok angličtiny + rodičko + pokazené auto, prípadne dieťa ochorelo + zajtra finišujeme projekt + v piatok je štátny sviatok, potraviny sú zatvorené.

Je to zábava, je to dynamické, a ak ste si občas povzdychli, aký je stereotyp na materskej nanič, sterilných a nudných dní sa už báť nemusíte. Netreba nad tým rozmýšľať, túto jazdu si treba užiť. Nič nepomáha viac ako presunúť sobotné upratovanie na utorok poobede a nechať si počas týždňa aspoň jedno popoludnie, kedy nevaríte, nekrúžkujete a nenakupujete. Je to účinný vyhladzovač vrások a nervov.

3. Nikto nerobí viac ako vy. Všetko navyše je len mýtus a zdanie.

Existuje mýtus o šťastnej matke šiestich detí, ktorá stíha dve práce, pestuje vlastné avokáda, pečie bio makrónky, z ktorých sa chudne a po nociach robí modelku. Deti má na homeschoolingu, samozrejme. Žije v alternatívnom vesmíre a odmietla mi dať rozhovor, ako všetko dokáže. Takže sa to nikdy nedozvieme.

Všetky ostatné matky nestíhajú alebo šidia. Majú denne navarené, lebo im varí babka. Deti majú vykočíkované a do bytu sa kvôli bordelu už boja vstúpiť, aby nechytili dáku plliagu. V práci idú na plný plyn, hlavne preto, lebo šéf drží počet zamestnancov na minime, aby ušetril. A ich deti majú každý deň na desiatu ovocie a zeleninu pekne nakrájanú na špajdličke. K tomu horalku a sirupovú vodu. Šidíme všetci, ale len tí najlepší sa za to nehanbia.

4. Všetko je o rituáloch.

Múdra rada, ktorú som dostala od zamestnaného otecka. Deti si dobíjajú kartu na autobus v pondelok. Veľký nákup sa robí vo štvrtok po práci. Jeho žena zalieva orchidey vždy v piatok ráno. V pondelok raňajkujú cereálie, v utorok jogurt, v stredu sendvič, vo štvrtok jogurt a v piatok zas cereálie. Rituály šetria čas aj našu trpezlivosť. Sú zdravé, a keď si nájdete tie pravé, zistíte, že žijete spokojnejší a šťastnejší život.

Môj rituál je podcast Dobré ráno, káva a SPF na pleť. Trochu povrchné, ale darí sa mi preto vstávať o 5 minút skôr a tento školský rok som ešte nezmeškala autobus. Evidentne to funguje.

5. Zasmejte sa s kolegami aspoň raz denne.

Ideálne nie na inom kolegovi. Kariérny rast, plat a sebarealizácia sú pekné veci, ale prieskumy ukazujú, že najviac v práci naša psychika dopláca na nezdravé pracovné prostredie. Aj najlepšia práca je vlastne nanič, ak je na tom pracovná klíma horšie ako brazílske pralesy. Môžete si kúpiť tričko I hate mondays alebo každé ráno čítať ponuky na Profesii.

Pracovnú klímu si však ideálne odsledujte hneď na začiatku. Je viac než pravdepodobné, že sa časom nezlepší. Ak však chcete sami niečím prispieť, okrem kávovaru, vázy na kvety a koláčov pomôže brať si do práce humor. Výskumy autorky tohto článku jasne dokazujú, že kto sa v práci s kolegami aspoň raz denne dobre zasmeje, podporuje kolegiálne vzťahy, žije dlhšie a má v priemere o tretinu vyšší plat ako ofučaní kolegovci.

6. Naučte sa ventilovať.

Nič nekazí čas od pondelku do piatku tak ako frustrácia. To sú dni, keď sa zákazníci stále sťažujú, dieťa dostane kiahne, padne vám dovolenka a pokazí sa zips na najlepšej jesennej bunde. Je to nanič a treba z toho von. Samozrejme, správna zamestnaná matka pracuje na tom, aby v nej hnev, frustrácia a PMS kulminovali tak dlho, až kým nevybuchne. Ideálne na rodičku, alebo uprostred pracovnej porady. Pokiaľ je tam nadriadený, ešte lepšie.

Zvládať emócie je výzvou ženy 21. storočia. Zvládame počítače, manželov, školy v prírode, tak prečo nie vlastné pocity? Našťastie, história feminizmu ukazuje cestu. Vyliať si zlosť na všetkých plevaním uhoriek v záhrade, zúrivým pobehovaním s vysávačom a sťažovaním sa nad vínom u kamošky je stopercentný, účinný a hlavne neškodný prostriedok. Naše duševné zdravie sa posilní bez ohrozenia zdravia iných rodičov či milovaných kolegov.

7.  Excel nepozná obľúbencov.

Moja osobná metafora na to, že v každej, aj tej najmilovanejšej práci, je kopa vecí, ktoré neznášame. Aj kreatívni ľudia musia riešiť faktúry a zháňať účtovníkov. Tí najlogickejšie mysliaci zamestnanci potrebujú vymyslieť, čo darovať kolegyni či kam založiť šanóny v kancelárii bez jedinej police.

Keď som robila sprievodkyňu, viac ako trémy z výkladu som sa desila, keď sa ma ľudia pýtali, ako majú zaplatiť parkovné. Excel ani žiadna práca nemá obľúbencov a väčšina z nás, priemerne nadaných a vzdelaných, denne lezie cez prekážky, robia, čo ich nebaví a sťažujú si na málo peňazí a veľa drzých zákazníkov. Okrem matky so šiestimi deťmi z bodu tri, ktorá má každý deň ako z Instagramu.

8. Pohodlné topánky, obedná prestávka a podpísaná žiacka knižka vás prevedú všetkými nástrahami všedného dňa.

Nedajte sa pomýliť. Váš malý podpis v žiackej dáva jasný signál, že VY VIETE a VY SLEDUJETE. Jasný signál, že dieťa sa denne učí, robí si úlohy (takmer) bez vašej pomoci a na desiatu nosí super zdravý sendvič a jablko. Obednú prestávku zaviedla nedávno moja nadriadená a ja nechápem, ako som mohla bez tých tridsiatich minút žiť. Žiadna donáška úchytkom medzi faktúrami a mailami. Zrazu som stíhala aj vodu dopiť, aj tabletku so železom zobrať, dokonca aj kávu zaliať.

Pracovný deň plynie inak, keď ho môžete rozdeliť na dve polovice. A pohodlné topánky ani netreba riešiť. Vaše nohy pracujú, matkujú, fakturujú a po večeroch zháňajú gaštany a farebný papier. Zaslúžia si to.

9. Rodičovský bonus už máme. Čo tak bonus pracujúcej matky?

Viem. Výborná myšlienka. Akurát vyplácať si ho musí každá žena sama. Ja som si napríklad vytvorila v internetbankingu špeciálnu kolónku Paríž, kam si z každej výplaty pošlem mini čiastku na výlet (áno, do Paríža). A prečo špeci kolónka? Lebo nie je väčšej frustrácie, ako keď vám príde výplata a za desať minút po nej ostane len spomienka a šum mora.

Lebo toaleťák v zľave, no nekúp to. Lebo plavecký, úbor a ešte prezúvky, keďže tie staré vyzerajú ako ohryzené od myší. Keď kupujeme pre seba, tak maximálne rifle z Tesca v akcii, alebo naopak – v povýplatnej depresii objednáme predražené šaty, ktoré si do práce dáme presne raz. Potom ich s veľkou slávou a s vysačkou darujeme slobodnej sestre. Tá v nich zbalí v bare frajera, vezmú sa a odcestujú na svadobnú cestu do Portugalska, čo je len ďalšia depka.

A preto skôr ako rozflákam všetko na deti, život a stravu, odložím niečo málo aj sebe. Šetriť zrejme budem dlho, našťastie odchod do dôchodku sa odďaľuje, takže to s prehľadom stíham.

10. To podstatné sme už dosiahli.

Niekto maká za pásom, niekto má nočné a niekto už piatym rokom rozbieha podnikanie. A furt nič. Sme v tom spolu. Kedysi som si myslela, že stačí nájsť to pravé a život vás už povedie. V realite to vyzerá skôr tak, že sa hrabeme rôznymi zákutiami, skúšame, študujeme, zas a znova sa prihlasujeme na angličtinu a veríme, že raz prepojíme svoj talent a záujmy s lepším platom a normálnym zamestnávateľom.

Práve v tých dňoch, keď práca prerastá cez hlavu, nie je nič lepšie ako prísť domov a pripomenúť si, že našťastie máme aj svoj vlastný život a iný svet. Ten, ktorý funguje aj bez zálohových faktúr a potvrdených emailov. A tam máme povýšenie našťastie už isté.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár