Atraktívna mladá mamička pracuje už 11 rokov v informačných technológiách. Nedávno dokonca vydala knihu Ženský algoritmus, ktorú vrelo odporúčame pokojne aj na horúce letné dni. S Lenkou Hlinkovou sme sa porozprávali o tom, ako rozvíja logické myslenie u svojej dcéry a aké je to byť ženou v maskulínnej kultúre.
Je to moje zbožné želanie, samozrejme, ale ja som sa rozhodla, že moju dcéru nebudem smerovať nikam. Skôr jej chcem rozšíriť voľbu hračiek a záujmov tak, aby aj IT bola jedna z možností, nad ktorou bude uvažovať. Aby mala k dispozícii hračky, ktoré majú aj chlapci a nie sú typicky dievčenské, aby rozvíjala aj logické a priestorové myslenie napríklad s kockami. Neskôr jej plánujem kúpiť elektronickú stavebnicu a už má aj nejaké knižky o počítačoch a programovaní pre detičky.
foto: Lenka Hlinkova, Facebook Zensky algoritmus Má Amálka aj tablet?
Áno, je z nej tabletová maniačka. Pokiaľ je to také pasívne, ako youtube kanály, tak toto limitujem. Ak ale vidím, že sa hrá, tak jej to nechávam. Pri hrách, ktoré má nainštalované sa jej rozvíja logické myslenie a môže jej to pomôcť neskôr v matematike a informatike.
Hovorí sa, že v budúcnosti by mal mať každý základy programovania bez ohľadu na profesiu. Vedieš dcérku nejako špeciálne aj k tomuto?
Snažím sa jej to predostrieť hravou formou, už som si našla spôsoby, pozrela som si Scratch (programovací jazyk pre deti, s ktorým môžu vytvárať, vlastné animácie a hry) potom máme doma Micro:bit , takže do toho ju plánujem neskôr zasvätiť, že zariadenia si vie aj sama prispôsobiť, aby robili to, čo ona chce. Sú na to aj rôzne stavebnice – napríklad si na sveter môžete nainštalovať svetielka a naprogramovať ich ako majú svietiť a blikať. Chcem s ňou robiť prosto aj tieto veci. Verím, že technológie sú budúcnosť a pretavia sa do každej profesie, pre čokoľvek sa rozhodne.
Môžu podľa Vás ženy do IT niečo priniesť? Alebo sa skôr prispôsobia mužskej kultúre, ktorá dominuje v súčasnosti?
Tým, že sme momentálne v menšine, tak sa snažíme zapadnúť. Ak by sme nechali prirodzený priebeh tomu, čo nám je prirodzené, tak by sme vniesli viac empatie, čo sa podľa mňa v manažérskej pozícii zíde. Máme iný štýl, nie sme tak direktívne, vieme príkazy podať iným spôsobom. A tiež prinášame iné pohľady na produkty a riešenia pre klientov.
V čom vnímate, že sa mužskej kultúre vo firme prispôsobujete?
Celkovo je IT špecifické tým, že priťahuje introvertov. Takže to už je prvá výzva pre extrovertného človeka, ako som ja. Tiež si všímam, že kontrolujem prejavy emócií. Občas by som chcela od radosti vyskočiť tri metre do vzduchu, ale emocionálne prejavy v IT sú veľmi ploché.
Prečo máme podľa Vás dnes taký malý pomer žien v IT? Odpoveď nám prináša Vaša kniha Ženský algoritmus, ktorú si vydala v tomto roku. Vedeli by ste nám to zhrnúť?
Keď sa pozrieme na históriu, tak prístup ku vzdelaniu ako ženy máme len nejakých posledných sto rokov. A prvé štúdiá nás smerovali k opatrovateľským a učiteľským pozíciám. Až v polovici 20. storočia sme sa dostali k technickým odborom. Druhá vec sú podľa mňa hračky z detstva a rodové stereotypy – čo sa k nám hodí a čo nie. Od malička sa u nás rozvíja starostlivosť – staráme sa o bábiky, hráme sa na obchod. Veľakrát je aj iný prístup rodičov, viac ochranný, takže sme menej priebojné a odvážne.
Ďalší dôvod vidím vo vzoroch našich rodičov. Ak vidíme, že naše mamy nepracujú v tejto oblasti, pravdepodobne nebudeme ani my.
IT potrebuje viac žien a viac žien potrebuje IT! Ženský algoritmus je prvá slovenská kniha s cieľom zbúrať predsudky žien v IT a podporiť súčasné a budúce ajťáčky. Dnes sme sa osobne stretli s autorkou Lenkou Hlinkovou a podporili ju v jej knižnom debute. Veríme, že táto skvelá kniha otvorí svet IT ďalším ženám. 🙂 ——————————— #minitechforwomen #zenskyalgoritmus @lenkslenks
Príspevok, ktorý zdieľa Mini Tech MBA for Women (@minitechmba), 13 Jún 2018 o 1:30 PDT
Vašu knihu dostávali aj absolventky vzdelávacieho programu Minitech MBA for Women, ktorý je ideálnym vstupným kurzom do sveta IT pre ženy. Čo by ste absolventkám chceli odkázať?
Aby sa neprestávali učiť a na sebe pracovať, aby nabrali odvahu, ktorá nám možno nebola vštepovaná odmalička a naučili sa neustále opúšťať komfortnú zónu. Myslím si, že vždy, keď ju opustia, síce sa odklonia od istoty, ale prinesie im to do života niečo dobré. A verím, že o desať rokov by nás mohlo byť v IT aspoň 30 % (z dnešných 9,2 %). Ak sa chcete dozvedieť o tomto projekte viac, pozrite si stránku www.minitechmba.org. Práve prebieha registrácia do jesenného kurzu.
Dopočula som sa tiež, že by ste kurz Minitech MBA rada priniesla do Košíc. Môžeme sa tešiť na prvú triedu o rok?
Ja veľmi dúfam. Keď som sa tu v Košiciach bavila o tom s niekoľkými ženami, tak im zažiarili oči. Som presvedčená, že aj firmy by boli ochotné do toho zainvestovať. U nás je 10 000 ľudí pracujúcich v IT a z toho je minimálne 2000 žien. Takže trh tu na to je. Dúfam, že si na to nebudete musieť počkať rok, ale bude to závisieť hlavne od autorky programu. Každopádne, kurz je u nás vítaný a verím, že sa pridajú časom aj ďalšie mestá.
Lenku Hlinkovú môžete sledovať na:
https://www.zenskyalgoritmus.sk/ alebo ju môžete kontaktova prostredníctvom faceboook skupiny https://www.facebook.com/zenskyalgoritmus/
Loading...