Sociálne siete sa stali fenoménom. Spájajú ľudí, rozvádzajú ich, nakupujú i predávajú, ponúkajú prácu a často sú i prekážkou k jej získaniu. Pozrime sa napríklad na facebook z pohľadu tých, čo si hľadajú zamestnanie a zo strany personalistov, ktorí ich hodnotia, vyberajú.
Osobný profil na sociálnych sieťach je otvorenou knihou pre personalistov
Často si neuvedomujeme, čo všetko sa môžu iní ľudia dozvedieť z našich virtuálnych profilov. Bez problémov zverejňujeme dôverné, niekedy až intímne informácie, ktoré by sme možno v reálnom živote nikomu nepovedali. A tie si prečíta napríklad i personálny konzultant, čo sa sním budeme rozprávať o našej budúcej práci …
Z virtuálneho sveta do reality
Personalista si načíta profil uchádzača. Vyrúti sa na neho množstvo fotografií z rôznych akcií. Skoro na každej druhej je adept o prácu s fľašou v ruke, kde je zjavné, že nevie alebo len minimálne vníma, čo sa okolo neho deje. V dokumentácii nechýba ani obsiahly striptíz na stole.
Neprehliadnuteľné sú aj komentáre pod fotografiami nie vždy prístupné na publikovanie, ktoré dokazujú, že tento spôsob života je pre dotyčného bežnou rutinou. Personalistovi je jasné, že napríklad alkohol je v živote uchádzača o prácu na poprednom mieste, čo môže v budúcej práci spôsobiť nemalé problémy. Do vyhľadávača tak radšej vpíše iné meno….
Sociálne siete sú dnes nevyčerpateľným zdrojom informácií. To či si na nich vytvoríte novú identitu je na vás. Nezabudnite však na to, že ak hľadáte prácu, dobre si premyslite, čo vo svojich profiloch na internete zverejníte. Nesnažte sa zo seba robiť niekoho, kým nie ste. Môže vám to zabrániť nájsť si kvalitnú prácu. Stačí len rozlíšiť to, čo môže človek publikovať verejne a čo by mal radšej skryť pred očami verejnosti či budúceho zamestnávateľa.
„To najmenej, čo môžete spraviť pre to, aby ste sa zbytočne nevyradili z výberového konania alebo istým spôsobom neznemožnili/nestrápnili ešte predtým, ako sa vôbec zúčastníte osobného pohovoru, je zdieľať všetky „nevhodné“ fotky a statusy, resp. iné príspevky len so svojimi priateľmi,“ radí Igor Wiedermann z HR oddelenia.
Aby ste sa nechytili do siete:
- Rozhodnite sa, čo a komu z vášho profilu zverejníte.
- Ak hľadáte prácu založenú na komunikácii, komunikujte aj na sieťach, buďte v rozumnej miere aktívni.
- Vaše profesijné zameranie by malo byť zrejmé z odkazov, ktoré pridávate i zdieľate.
- O vás veľa napovedia vaše záujmy, ako trávite voľný čas.
- Profil na sociálnych sieťach je predĺženou rukou vášho CV, neklamte, nebuďte agresívni, nenapádajte ostatných v debate, buďte konštruktívni.
- Priateľov si vyberajte, aj oni majú „svoj život“.
- Ak ovládate cudzí jazyk, používajte ho.
- Ak spoločnosť, kde sa uchádzate o prácu, komunikuje na sociálnych sieťach, zoznámte sa s jej profilom, aktivitami a pod.
Nuž, toto je článok pre blondíny a je o ničom. Keď si profil a všetky informácie o sebe nastavím tak, že ich nikto cudzí nemôže vidieť, tak personalista môže klikať koľko chce a nič nenájde. Ale to asi autorka článku nevie.
Otázka ale stále stojí tak, ze kto z nas si to vsetko naozaj tak strasne “sejfty” nastavuje…