Nájsť si po materskej prácu je pre mnohé z nás problém. Napriek tomu, že to zákon zakazuje, väčšina zamestnávateľov sa pýta na rodinný stav či na to, kto bude s deťmi v čase ich choroby. Návrat do zamestnania komplikuje aj strata kontaktov a zmeškané pracovné skúsenosti.
Veľa rokov mimo
O návrat do zamestnania sa často začnú ženy zaujímať až v čase, keď ich deti nastupujú do škôlky. Avšak roky mimo pracovného kolobehu sa odrazia na možnosti nájsť si prácu, ktorá bude vyhovovať ich rodinným potrebám. Ako nestratiť šancu nájsť si dobre platenú prácu?
Zostaňte v obraze
Rozhodli ste sa ostať tri, päť a viac rokov v domácnosti? Dajte si pozor, aby ste nestratili prehľad o zmenách vo vašej práci. Využite priestor, ktorý doma máte a sledujte, čo sa vo vašom obore deje. Niekde pribudnú zmeny v zákonoch, iné profesie budú vyžadovať zvládnutie sociálnych sietí.
Čas “na materskej” môžete využiť aj na zlepšenie v cudzom jazyku. Kým angličtina sa stala povinnou súčasťou takmer každej pracovnej sféry, čoraz viac zamestnávateľov sa obzerá po niekom, kto ovláda nemčinu.
Pracovný trh hľadá nemčinu
Podľa portálu www.Profesia.sk je nemecký jazyk hneď po anglickom najžiadanejším jazykom, ktorý zamestnávatelia v ponukách práce vyžadujú a dopyt po nemčine stúpa.
Až 10 % pracovných ponúk uvádza medzi požiadavkami ovládanie nemčiny, kým na francúzštinu alebo maďarčinu sa orientuje len 1% pracovných ponúk.
Na love po nemecky hovoriacich zamestnancoch sú aktuálne spoločnosti DELL, alebo Johnsons Controls.
Od septembra do školy nie len deti
Ak na seba chcete popracovať, získať lepšiu prácu , zvládnutie nemčiny vám môže otvoriť dvere na pracovnom trhu. Pokiaľ nie ste vytrvalý samouk, vyskúšajte jazykový kurz.
Ak ste z Bratislavy a okolia máte výhodu, nemecký jazyk sa môžu učiť priamo u susedov v Rakúsku.
Zaujímavé a najmä efektívne kurzy ponúka Jazykový Inštitút v Hainburgu – len kúsok za hranicami. Z Bratislavy tam chodí MHD-čka, alebo autom je to 10 minút z Petržalky. Prečo nemať jazykový certifikát priamo z Rakúska, ak sa to dá?